Wiadomości

Zdumiewający 5-latek

Pewien chłopiec w powiecie Le'an w prowincji Jiangxi, który nie chciał mówić dopóki nie skończył 5 lat, został okrzyknięty przez lekarzy "genialnym dzieckiem".


Zhan Jun urodził się w listopadzie 2005 roku i nie mówił do sierpnia 2010. Chłopiec był często badany, ponieważ rodzice obawiali się, że cierpi on na jakiś niedorozwój fizyczny bądź umysłowy. Tymczasem kiedy  Zhan Jun zaczął mówić  okazało się, że wykazuje olbrzymie zainteresowanie czytaniem. 5-latek czyta wszystko, co wpadnie mu w ręce, od książek po gazety i czasopisma.

12 maja tego roku zaimponował naukowcom płynnym odczytaniem jednego akapitu z lokalnej gazety. Bezbłędnie rozpoznał wszystkie ze słów, chociaż nie znal znaczenia niektórych z nich.

Zhan Yifang, kierownik jednego ze szpitali W Jiangxi, twierdzi, że chłopiec ma olbrzymi potencjał, który należy rozwijać.

Dla wyjaśnienia: pismo chińskie to system niezwykle skomplikowanych znaków, z których każdy ma inne znaczenie i inne brzmienie. Absolwent szkoły podstawowej musi wykazać się znajomością kilku tysięcy znaków chińskiego pisma (między 3500 a 4000 znaków). Swobodne czytanie gazety, lub magazynu wymaga znajomości około 5000 znaków.

 

Źródło: China Daily

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button