TechnologieWiadomości

Zielony Wodór, Zielona Odnowa. Czterodniowa konferencja UNDP w Foshan.

W dniach od 19 do 22 października w Foshan (prowincja Guangdondg) miała miejsce Konferencja Branży Wodorowej 2020 pod auspicjami UNDP. UNDP to angielski akronim Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju. Współorganizatorami byli również: Chińskie Ministerstwo Nauki i Technologii, China Automotive Technology and Research Center Co., Ltd, oraz władze regionalne Foshan i dzielnicy Nanhai. To już druga Konferencja Branży Wodorowej, a tematem przewodnim tegorocznej edycji był: „Zielony Wodór, Zielona Odnowa”.

W konferencji udział wzięli zarówno urzędnicy szczebla rządowego (dyplomaci, konsulowie, ministrowie) jak i eksperci, uczeni oraz przedstawiciele szeroko pojętej branży wodorowej – producenci zielonego wodoru, ogniw wodorowych oraz pojazdów (autobusów, ciężarówek, tramwajów i busów)

Zhu Wei, burmistrz Foshan, w swym wystąpieniu powiedział: „Foshan jest zdeterminowane by zbudować pierwszy kompletny ekosystem wodorowy w Chinach. Mam nadzieję, że ta konferencja będzie sprzyjać upowszechnianiu wiedzy i pobudzać innowacyjność, pomoże lepiej zrozumieć Foshan i wybierać Foshan jako miejsce inwestycji. Foshan będzie kontynuować swa politykę wspierania branży wodorowej.”

Konferencja Branży Wodorowej 2020 w Foshan

W trakcie konferencji odbyło się sześć forów tematycznych: forum Chiny-Japonia-Korea, forum dialogu, forum wymiany akademickiej, forum techniczne, forum zastosowań praktycznych oraz forum bezpieczeństwa. W trakcie konferencji miało również miejsce Drugie Międzynarodowe Forum ds. Standaryzacji, Norm i Zasad Bezpieczeństwa Branży Wodorowej, na którym dyskutowano między innymi nad rozwojem zbiorników na wodór czwartej generacji. Ze względu na właściwości fizyczne i chemiczne wodoru bezpieczne i skuteczne jego przechowywanie to prawdziwie wyzwanie. Czwarta generacja zbiorników oparta jest o wykorzystanie włókien węglowych wyściełanych polimerami zdolnych wytrzymać ciśnienie do 700 barów (70 MPa, 10.000 psi). Dla porównania zbiorniki pierwszej generacji to zwykłe zbiorniki stalowe, a zbiorniki drugiej generacji były wzmacniane włóknem węglowym na zewnątrz i wytrzymywały do 263 barów. W Foshan omawiano kwestie wspólnych norm bezpieczeństwa dla całej branży.

Podczas ceremonii otwarcia konferencji podpisano również 16 nowych projektów związanych z branżą wodorową, które będą realizowane w jednej z dzielnic miasta Foshan, a konkretnie w Nanhai. Imprezą towarzyszącą Konferencji była kolejna edycja China Foshan Expo (CHFE2020) – IV Międzynarodowe Targi Produkcji Energii z Wodoru, Ogniw Wodorowych i Produktów, w których udział wzięło ponad 300 wystawców z całego świata, o 35% więcej niż w zeszłym roku.

Reportaż z targów w Foshan:

Na konferencji zapowiedziano również, iż w 2023 roku w Foshan będzie miała miejsce Światowa Konferencja Technologii Energii z Wodoru. Zaprezentowano też książkę „Zasady Bezpieczeństwa dla pojazdów z ogniwami wodorowymi” oraz zainaugurowano prace nad „Indeksem rozwoju chińskiej branży energii wodorowej”.

Może Cię zainteresować: Największa w Chinach elektrownia słoneczna podłączona do sieci

Wybór Foshan na miejsce konferencji nie jest w żadnej mierze przypadkowy. Miasto już od kilku lat intensywnie inwestuje w rozwój technologii wodorowych. W 2016 roku, w efekcie współpracy z kanadyjską firmą Ballard, na ulice Foshan wyjechało 12 autobusów zasilanych ogniwami wodorowymi. Pod koniec 2019 roku było tu ich już 119. Umowa z Kanadyjczykami opiewa na 300 autobusów, a ostatnio chińska firma Golden Dragon pochwaliła się zawarciem umowy z władzami Foshan na dostawę 186 autobusów swojej produkcji. Władze dzielnicy Nanhai planują, iż tamtejsza flota autobusów na wodór do końca br. liczyć będzie 400 pojazdów, w 2025 roku powiększy się do 800 jednostek, by w 2030 roku osiągnąć liczbę 1500 maszyn.

Jeden z rozważanych kierunków rozwoju transportu publicznego – małe busy autonomiczne napędzane wodorem

„Autobusy wodorowe” mogą przewozić do 78 pasażerów pokonując w ruchu miejskim dystans do 300 km bez konieczności tankowania. Zużywają ok. 8,5 kg wodoru na 100 km. Tankowanie nie nastręcza większych trudności, ponieważ w mieście działa obecnie sześć stacji tankowania wodorem, a dwanaście kolejnych jest w budowie. Tankowanie zajmuje od 5 do 7 minut.

Ostatnio potencjał transportu miejskiego w Foshan wzmocnił… tramwaj na wodór. Będzie jeździł na trasie Gaoming Line, wzdłuż zachodniego brzegu rzeki Xijiang. Trasa docelowo ma mieć 17.5 km długości i 20 przystanków. Na początek uruchomiono 6.5 kilometrowy odcinek z 10 przystankami. Jeden skład tramwaju, złożony z trzech sekcji (wagonów), może jednorazowo przewieźć 285 pasażerów poruszając się z maksymalną prędkością 70 km/h. Sześć zbiorników na wodór zapewnia tramwajowi zasięg do 100 km.

Wodorowy tramwaj w Foshan

To tylko drobny wycinek tego, co dzieje się w Chinach w zakresie technologii wodorowych. Więcej o tym i o rywalizacji (ale też i współpracy) między UE i Chinami niebawem na naszym portalu.

Poniżej: prezentacja autonomicznego ciągnika rolniczego napędzanego wodorem, a sterowanego poprzez sieć 5G.

 

 

Redakcja:

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 2010 – 2020 www.chiny24.com

Yue Bilin

Pasjonat Chin od ponad 35 lat, uczeń Zhuang Zhou, miłośnik chińskiej literatury klasycznej, uważny obserwator Chin współczesnych.

Related Articles

Back to top button