TechnologieWiadomości

Zielony Wodór, Zielona Odnowa. Czterodniowa konferencja UNDP w Foshan.

W dniach od 19 do 22 października w Foshan (prowincja Guangdondg) miała miejsce Konferencja Branży Wodorowej 2020 pod auspicjami UNDP. UNDP to angielski akronim Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju. Współorganizatorami byli również: Chińskie Ministerstwo Nauki i Technologii, China Automotive Technology and Research Center Co., Ltd, oraz władze regionalne Foshan i dzielnicy Nanhai. To już druga Konferencja Branży Wodorowej, a tematem przewodnim tegorocznej edycji był: „Zielony Wodór, Zielona Odnowa”.

W konferencji udział wzięli zarówno urzędnicy szczebla rządowego (dyplomaci, konsulowie, ministrowie) jak i eksperci, uczeni oraz przedstawiciele szeroko pojętej branży wodorowej – producenci zielonego wodoru, ogniw wodorowych oraz pojazdów (autobusów, ciężarówek, tramwajów i busów)

Zhu Wei, burmistrz Foshan, w swym wystąpieniu powiedział: „Foshan jest zdeterminowane by zbudować pierwszy kompletny ekosystem wodorowy w Chinach. Mam nadzieję, że ta konferencja będzie sprzyjać upowszechnianiu wiedzy i pobudzać innowacyjność, pomoże lepiej zrozumieć Foshan i wybierać Foshan jako miejsce inwestycji. Foshan będzie kontynuować swa politykę wspierania branży wodorowej.”

Konferencja Branży Wodorowej 2020 w Foshan

W trakcie konferencji odbyło się sześć forów tematycznych: forum Chiny-Japonia-Korea, forum dialogu, forum wymiany akademickiej, forum techniczne, forum zastosowań praktycznych oraz forum bezpieczeństwa. W trakcie konferencji miało również miejsce Drugie Międzynarodowe Forum ds. Standaryzacji, Norm i Zasad Bezpieczeństwa Branży Wodorowej, na którym dyskutowano między innymi nad rozwojem zbiorników na wodór czwartej generacji. Ze względu na właściwości fizyczne i chemiczne wodoru bezpieczne i skuteczne jego przechowywanie to prawdziwie wyzwanie. Czwarta generacja zbiorników oparta jest o wykorzystanie włókien węglowych wyściełanych polimerami zdolnych wytrzymać ciśnienie do 700 barów (70 MPa, 10.000 psi). Dla porównania zbiorniki pierwszej generacji to zwykłe zbiorniki stalowe, a zbiorniki drugiej generacji były wzmacniane włóknem węglowym na zewnątrz i wytrzymywały do 263 barów. W Foshan omawiano kwestie wspólnych norm bezpieczeństwa dla całej branży.

Podczas ceremonii otwarcia konferencji podpisano również 16 nowych projektów związanych z branżą wodorową, które będą realizowane w jednej z dzielnic miasta Foshan, a konkretnie w Nanhai. Imprezą towarzyszącą Konferencji była kolejna edycja China Foshan Expo (CHFE2020) – IV Międzynarodowe Targi Produkcji Energii z Wodoru, Ogniw Wodorowych i Produktów, w których udział wzięło ponad 300 wystawców z całego świata, o 35% więcej niż w zeszłym roku.

Reportaż z targów w Foshan:

Na konferencji zapowiedziano również, iż w 2023 roku w Foshan będzie miała miejsce Światowa Konferencja Technologii Energii z Wodoru. Zaprezentowano też książkę „Zasady Bezpieczeństwa dla pojazdów z ogniwami wodorowymi” oraz zainaugurowano prace nad „Indeksem rozwoju chińskiej branży energii wodorowej”.

Może Cię zainteresować: Największa w Chinach elektrownia słoneczna podłączona do sieci

Wybór Foshan na miejsce konferencji nie jest w żadnej mierze przypadkowy. Miasto już od kilku lat intensywnie inwestuje w rozwój technologii wodorowych. W 2016 roku, w efekcie współpracy z kanadyjską firmą Ballard, na ulice Foshan wyjechało 12 autobusów zasilanych ogniwami wodorowymi. Pod koniec 2019 roku było tu ich już 119. Umowa z Kanadyjczykami opiewa na 300 autobusów, a ostatnio chińska firma Golden Dragon pochwaliła się zawarciem umowy z władzami Foshan na dostawę 186 autobusów swojej produkcji. Władze dzielnicy Nanhai planują, iż tamtejsza flota autobusów na wodór do końca br. liczyć będzie 400 pojazdów, w 2025 roku powiększy się do 800 jednostek, by w 2030 roku osiągnąć liczbę 1500 maszyn.

Jeden z rozważanych kierunków rozwoju transportu publicznego – małe busy autonomiczne napędzane wodorem

„Autobusy wodorowe” mogą przewozić do 78 pasażerów pokonując w ruchu miejskim dystans do 300 km bez konieczności tankowania. Zużywają ok. 8,5 kg wodoru na 100 km. Tankowanie nie nastręcza większych trudności, ponieważ w mieście działa obecnie sześć stacji tankowania wodorem, a dwanaście kolejnych jest w budowie. Tankowanie zajmuje od 5 do 7 minut.

Ostatnio potencjał transportu miejskiego w Foshan wzmocnił… tramwaj na wodór. Będzie jeździł na trasie Gaoming Line, wzdłuż zachodniego brzegu rzeki Xijiang. Trasa docelowo ma mieć 17.5 km długości i 20 przystanków. Na początek uruchomiono 6.5 kilometrowy odcinek z 10 przystankami. Jeden skład tramwaju, złożony z trzech sekcji (wagonów), może jednorazowo przewieźć 285 pasażerów poruszając się z maksymalną prędkością 70 km/h. Sześć zbiorników na wodór zapewnia tramwajowi zasięg do 100 km.

Wodorowy tramwaj w Foshan

To tylko drobny wycinek tego, co dzieje się w Chinach w zakresie technologii wodorowych. Więcej o tym i o rywalizacji (ale też i współpracy) między UE i Chinami niebawem na naszym portalu.

Poniżej: prezentacja autonomicznego ciągnika rolniczego napędzanego wodorem, a sterowanego poprzez sieć 5G.

 

 

Redakcja:

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 2010 – 2020 www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Yue Bilin

Pasjonat Chin od ponad 35 lat, uczeń Zhuang Zhou, miłośnik chińskiej literatury klasycznej, uważny obserwator Chin współczesnych.

Related Articles

Back to top button