Wiadomości

Złoty Tydzień – żniwa dla firm turystycznych

PEKIN – Golden Week Holiday, czyli Złoty Tydzień to nazwa “długiego weekendu” fundowanego ludziom pracy przez władze w Pekinie z okazji dwóch najważniejszych świąt w kalendarzu Chińskiej Republiki Ludowej. Od 1 do 7 maja celebrowane jest Święto Pracy. Od 1 do 7 października świętowana jest rocznica proklamowania Chińskiej Republiki Ludowej przez Mao Zedonga na Placu Tiananmen w roku 1949. Od kilku lat rośnie liczba Chińczyków wykorzystujących te święta jako doskonałą okazję do podróżowania do najbardziej znanych miejsc w Chinach. W czasie Złotych Weekendów oblężenie przeżywają wszystkie hotele takich miast jak Pekin, Szanghaj, Hangzhou, Suzhou, Xi’an. Odwiedzenie Wielkiego Muru, czy obejrzenie armii terakotowych żołnierzy w tym czasie to pomysł zgoła szalony. Podróż samolotem, pociągiem, czy autobusem bez wcześniejszych rezerwacji jest właściwie niemożliwa, ponieważ wszystkie bilety we wszystkich kierunkach wyprzedane są na 10 dni przed rozpoczęciem Złotego Tygodnia.

Złoty Tydzień to czas żniw dla firm organizujących wycieczki, hotelarzy, restauratorów i właścicieli sklepów.

Jak donosi chińska prasa w tym roku ruch turystyczny w pierwszych 4 dniach Złotego Tygodnia był o 28% większy niż w zeszłym roku. W niedzielę 3 października linie lotnicze w Chinach odbyły 5125 lotów pasażerskich przewożąc 730 tysięcy pasażerów. W tym samym dniu z usług kolejowych skorzystało 6,26 milionów pasażerów. Wzmożony ruch na autostradach był przyczyną powstania dziesiątków wielokilometrowych korków.

Źródło: Xinhua News Agency

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button