Wiadomości

Zmarł opiekun 400 bezdomnych dzieci

JINAN – Wczoraj wieczorem, w wieku 63 lat, zmarł Zheng Chengzhen. Zheng Chengzhen poświęcił ostatnie 20 lat swojego życia ratowaniu dzieci, które los zmusił do życia na ulicy.Zheng zmarł w szpitalu w Jinan, w prowincji Shandong we wschodnich Chinach. Przyczyną śmierci było zatrzymanie pracy serca osłabionego w wyniku zapalenia płuc. Na prostą ceremonię pogrzebową przybyło wiele z 400 adoptowanych przez niego dzieci. Zheng Chengzhen ponad 20 lat temu zaczął roztaczać opiekę nad dziećmi, które uciekły z domu, lub zostały porzucone przez swoich rodziców. Dawał im w miarę swoich skromnych możliwości miejsce do spania, ubierał, karmił i edukował. Z 400 adoptowanych przez niego dzieci żadne nie wróciło na ulicę.

Zheng w chwili śmierci opiekował się 9 dzieci, w wieku od 6 do 15.

Według informacji lokalnego urzędu spraw cywilnych dzieci te zostaną skierowane do schroniska dla dzieci w Jinan. Nie wiadomo jednak jaki będzie ich dalszy los, ponieważ w schronisku dzieci mogą przebywać wyłącznie tymczasowo. W trakcie ceremonii pogrzebowej urzędnicy twierdzili, że “tak jak dotychczas dzieci nie będą musiały płacić ani mao za swoją edukację, będą mieszkały w schronisku, a specjalny samochód będzie je zawoził do szkoły”.

Nie wiadomo co zostanie zrealizowane z tych deklaracji. Z pewnością żaden z urzędników nie poświęci dzieciom tyle uwagi co Zheng Chengzhen.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button