Wiadomości

Zmarł Szeto Wah

HONG KONG – Wczoraj, po długiej i ciężkiej chorobie, w wieku 79 lat, zmarł w Szpitalu Księcia Walii w Hong Kongu Szeto Wah jeden z najbardziej znanych chińskich aktywistów prodemokratycznych. Jako jedni z pierwszych kondolencje na ręce przewodniczącego Związku Zawodowego Nauczycieli Hong Kongu, którego Szeto był współzałożycielem, przesłali pracownicy ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Hong Kongu, co odnotowały wszystkie lokalne media.

Szeto Wah był jednym z najbardziej wpływowych i zarazem oddanych spawie aktywistów demokratycznych działających w Hong Kongu. Urodzony 28 lutego 1931 roku w prowincji Guangzhou Szeto był jednym z założycieli działającej w Hong Kongu Partii Demokratycznej, Koalicji dla Wsparcia Ruchu Demokratycznego w Chinach oraz Związku Zawodowego Nauczycieli. Z wykształcenia nauczyciel, który stał się z wyboru politykiem, znany był powszechnie w Hong Kongu jako Wujek Wah. Stał się inspiracją dla wielu obywateli Hong Kongu do głębszego zainteresowania się problemem walki o swobody demokratyczne w swoim kraju. Od 1989 roku Szeto Wah został objęty zakazem przekraczania granicy Chińskiej Republiki Ludowej za organizację serii protestów przeciwko stłumieniu przez rząd w Pekinie protestów studenckich. Dwaj z liderów wydarzeń na Placu Tiananmen – Wuer Kaixi i Wang Dan zadeklarowali chęć przybycia do Hong Kongu na uroczystości pogrzebowe Szeto Wah. Ich obecność uzależniona jest jednak od możliwości uzyskania paszportów, jak również od zezwolenia służb imigracyjnych Hong Kongu na przekroczenie granicy.

Pogrzeb Szeto Wah’a odbędzie się w Hong Kongu 29 stycznia.

Źródło: SCMP, opracował l.s.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button