Chiny, których nie znamy: obserwuj albo zgiń

W piątek 26 marca w godzinach 10:00 ~ 11:30 odbędzieie się otwarte spotkanie online z:
👉 Iris Pang – główną ekonomistką ING w Hong Kongu, która przybliży nam, jak chińska ekonomia wpływa na światowe gospodarki.
👉 Leszkiem Ślazykiem – redaktorem portalu chiny24.com i autorem podcastu “Chiny według Leszka Ślazyka”, który postara się przyblizyć nam czy sa współczesne Chiny i jakie to ma znaczenie dla polskich importerów i eksporterów.
Zaprosimy Cię do zadawania pytań.
Program spotkania:
10.00 – 10.30 – prelekcja Iris Pang w języku angielskim pt. “When China technology meets international politics”:
– how friendly is the Biden government towards China,
– technology is key to growth and risk,
– China’s role in the change of global supply chain.
10.30 – 11.10 – prelekcja Leszka Ślazyka w języku polskim, pt. “Chiny, których nie znamy” a w niej:
– państwo-korporacja, nowy model gospodarczy 2021-2025
– cyfrowy juan wewnątrz i na zewnątrz Chin,
– rewolucja społeczna 2021-2030,
– dla importerów: zmiany, zmiany, zmiany,
– dla eksporterów: uwarunkowania prawne, technologiczne, oczekiwania konsumentów.
11.10 – 11.30 – Sesja odpowiedzi na pytania zadane podczas obu prezentacji.
Zapraszam!
– Ogłoszone plany – pięcioletni i piętnastoletni – stawiają na nowe motory chińskiej gospodarki: technologię, robotyzację, samowystarczalność Państwa Środka i budowanie infrastruktury nowej generacji, takiej jak systemy sieci 5G i 6G, czy pociągi magnetyczne. Chiny chcą zwiększać wpływ nowych technologii na zaniedbane regiony wiejskie. Ci mieszkańcy mają stać się aktywnymi graczami – mają zarabiać pieniądze, które pozwolą im na większą konsumpcję, a nie tylko zaspokojenie podstawowych potrzeb. Pekin chce być niezależny od myśli zachodniej. Jeżeli kogoś tam nie będzie, to odpadnie z gry. Świadomi są tego Niemcy i Francuzi. Polski importer i eksporter może zniknąć z tego rynku kształtowanego i współorganizowanego przez nowe technologie. Chińczycy nie zastanawiają się nad kolejnymi ruchami, wiedzą co zrobią i wskazują kolejne etapy swoich działań. Firmy polskie, które eksportują do Chin, jeżeli nie podejmą właściwych ruchów, w ciągu 15 lat stracą ten rynek (Leszek Ślazyk dla Business Insider 23.03.2021)