CiekawostkiSpołeczeństwo

Chiński Nowy Rok 2018 – Rok Psa Ziemi

Dzisiaj wigilia Chińskiego Nowego Roku. W związku z tym na stronie chiny24.com pojawią się artykuły przybliżające samo święto (najważniejsze w chińskiej kulturze), opisujące zwyczaje obowiązujące podczas niego, pokazujące jak dzisiaj te święta się obchodzi. Nie zapomnimy ani o horoskopie na Chiński Nowy Rok, ani o próbie przedstawienia naszych przewidywań (wróżb) jakim będzie ten Nowy Rok dla Chin i dla nas. Dzisiaj, w formie wstępu, artykuł Pawła Załęskiego Chiński Nowy Rok 2018 – Rok Ziemistego Psa.

Niedawno obchodziliśmy Sylwestra i Nowy Rok, tymczasem w Chinach, trwają intensywne przygotowania do zbliżającego się Chińskiego Nowego Roku, który rozpoczyna się dnia 16 lutego 2018 roku, a kończy 4 lutego 2019 roku. To wedle tradycyjnego kalendarza chińskiego (lunarnego)  rok Psa, żywiołu Ziemi, a jego kolorem jest brąz.

Chiński Nowy Rok jest najważniejszym świętem w tradycji Państwa Środka i przypada między końcem stycznia a początkiem lutego.  W języku mandaryńskim określa się je, jako „chunjie”, co dosłownie oznacza Święto Wiosny. Tradycyjnie trwa piętnaście dni i kończy się Świętem Latarni, podczas którego domy i ulice przystrojone są czerwonymi lampionami.

Przygotowania do Święta Wiosny rozpoczynają się już na początku ostatniego miesiąca starego roku. W tym czasie można zaobserwować masowe powroty do domów, wszystkich tych, którzy w poszukiwaniu pracy, kariery opuścili swoje strony rodzinne. Od wielu lat bowiem w ChRL młodzi ludzie z biednych obszarów wiejskich wyjeżdżają do miast „za chlebem” (czy ryżem raczej). W tym czasie wszelkie obowiązki domowe, w tym wychowywanie dzieci spada na rodziców, babcie i dziadków. Chiński Nowy Rok jest dla tych ludzi szczególnym świętem, bowiem pozwala na zebranie się przy stole całej rodziny, spotkanie z rodzicami, córkami i synami, których nie widziało się cały rok.

Najważniejszym dniem Święta Wiosny – Nowego Roku Chińskiego, jest wigilia Nowego Roku. Tego dnia cała rodzina przygotowuje wspólnie najwykwintniejsze posiłki. W tradycji tego święta jest lepienie pierożków zwanych jiaozi, do których przyrządzania zaangażowana jest cała rodzina, a nie rzadko sąsiedzi i bliscy znajomi. Mimo iż standardowym farszem jiaozi, jest mięso i kapusta, nie stanowi to reguły, dlatego nadzienie i kształty pierożków mogą być przeróżne.

W czasie Chińskiego Nowego Roku obdarowuje się bliskich prezentami i czerwonymi kopertami z pieniędzmi zwanymi hongbao. Noworoczne prezenty, to zwykle drogi alkohol, papierosy, cytrusy, słodycze, nowe ubrania i drobne urządzenia AGD.

Mówiąc o Chińskim Nowym Roku, należy także poruszyć kwestię astrologii i horoskopu integralnie z nim związanych. W przeciwieństwie do koncepcji zachodniej, która wypracowała astrologię słoneczną, opartą na pozornym ruchu i zmianach położenia gwiazdy dziennej w naszym zodiaku (z miesiąca na miesiąc), Daleki Wschód wypracował koncepcję astrologii księżycowej, związanej z rocznym cyklem miesięcy księżycowych. To dlatego azjatycki Nowy Rok nie przypada nigdy w tym samym czasie i jest świętem ruchomym, tak jak również zależne od faz księżyca nasze święta Wielkanocne. W chińskim horoskopie występuje 12 znaków, przy czym przyporządkowane są one okresowi jednego roku, nie miesiąca, jak w przypadku zachodnich znaków zodiakalnych. Chińskie znaki zodiaku reprezentuje 12 zwierząt, którym przypisywane są określone cechy charakteru. Przyjmuje się, iż to Budda odegrał znaczącą mistyczną rolę przy powstawaniu chińskich znaków zodiaku.

Do podstawowych zasad horoskopu chińskiego należą „Cztery filary” i „Pięć żywiołów”. Cztery filary to: rok, miesiąc, dzień i godzina narodzin. Pięć żywiołów to: drewno, ogień, ziemia, metal i woda.

Każdemu znakowi zodiaku, a także poszczególnym rocznikom, dniom, miesiącom oraz godzinom przyporządkowany jest jeden żywioł. Żywioły te stanowią bardzo ważny wyznacznik korzystnych i niekorzystnych tendencji w horoskopie chińskim.

Obecny chiński Rok Koguta, żywiołu ognia dobiega końca. Dla Chińczyków był to bardzo ważny rok, bowiem kogut jest według ich wierzeń stworzeniem bardzo dumnym, które swoim pianiem wzywa do ciężkiej pracy. W Chinach symbolizuje pięć cnót takich jak; uprzejmość, waleczność, odwaga, niezawodność i wspaniałomyślność. Dodatkowo w roku 2017 towarzyszył mu żywioł ognia, który cechuje; witalność, elokwentność, zwinność, agresywność i dynamiczność. Pokrywałoby się to z działalnością Chin w 2017 roku, a także z rolą prezydenta Xi Jinping, który działa niezwykle dynamicznie realizując swoją wizję Chin.

Rok 2018 będzie przebiegał pod znakiem „ziemistego psa”. Pies jest znany w Chinach, jako zwierzę przepełnione miłością i lojalnością wobec swojego pana oraz bojowością w stosunku do intruza. Żywiołowi ziemi towarzyszy zaś stabilność, praktyczność i konserwatywność. Można by rzec, że oddaje to w pewien sposób obecny charakter Chin.

Według Chińczyków Rok Psa będzie miał spore znaczenie na płaszczyźnie zarówno politycznej jak i biznesowej. Ze względu na spokojne usposobienie, pies postrzegany jest, jako „ten dążący do harmonijnego spokoju domostwa”. Pies nocą sprawuje straż nad domostwem i inwentarzem, broniąc go przed złodziejami i wszelkimi drapieżnikami. Pies jest również symbolem przyjaznej postawy. Psy są zawsze czujne i niezwykle aktywne, dlatego przyjmuje się, że, wykorzystując te cechy w biznesie można wychwycić właściwy moment na finalizację przedsięwzięcia, lub dla trafionych inwestycji. Psy są także mistrzami przetrwania. Porzucony daleko od domu pies, dzięki swojemu dobremu węchowi potrafi odnaleźć drogę powrotną. Oznacza to, iż człowiek mozolnie i usilnie starający się o coś, dzięki swojemu uporowi może osiągnąć zamierzony cel. Niestety psu przypisuje się także kilka cech negatywnych. Uważa się, że psy są tak przywiązane do właściciela, iż nie lubią zbyt dużych zmian w ich życiu. Ponadto ich optymizm może je szybko doprowadzić do rozczarowania np. w miłości lub w pracy, kiedy mimo poświęceniu i wysiłkom nie otrzymują nagrody w postaci podwyżki, czy awansu. Jednak ich otwartość pozwala przezwyciężyć porażki, dzięki czemu potrafią szybko stanąć na nogi. Ludziom urodzonym w Roku Psa zwiastuje się sukces w takich dziedzinach jak: sport, rolnictwo, przemysł spożywczy, doradztwo finansowe i wojskowość.

 

Paweł Załęski

 

 

Bibliografia:

– Tradycje i sztuka kulinarna Chin, Ksawery Burski, wyd. Dialog;

– Horoskop Chiński wyd. Parragon;

– Astrologia Chińska i Księga Przemian I Ching, Catherine Aubier, wyd. Olesiejuk

.

.

.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Paweł Miao

Specialista w zakresie kultury mniejszości etnicznych: Miao i Dong okręgu Qiandongnan w prowincji Guizhou.

Related Articles

Back to top button