Chiny: Rozwój rynku mieszkań na wynajem
O cenach mieszkań w Chinach krążą legendy (i nie bez podstawy). Dla przykładu średnia cena za 1m2 mieszkania w centrum Pekinu to 114 230 juanów (72 787 PLN), poza centrum o połowę mniej – 56 083 juany (35 736 PLN). Ceny za wynajmem mieszkania z jedną sypialnią w centrum Pekinu to 7 068 juanów (4 500 PLN) , poza centrum – 4 043 juany (2 576 PLN). Dodajmy do tego średnie wzrosty cen mieszkań około 5% rocznie od wielu lat, a skala problemu dotycząca wszystkich osób poszukujących swojego „emdwa” staje się widoczna.
Rząd chiński od wielu lat podejmował różnorodne działania mające na celu zmniejszenie wzrostu cen nowobudowanych mieszkań, ale bez większych efektów. Biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenia rząd zmienił podejście do problemu, co zasygnalizował w opublikowanym niedawno dokumencie pod tytułem „Opinie dotyczące przyspieszenia programu budowy mieszkań pod wynajem za rozsądną cenę”. W dokumencie tym władze centralne zalecają wszystkim miastom w Chinach (rządom municypalnym) podjęcie wysiłków mających na celu budowę niedrogich mieszkań pod wynajem. „Opinie” i zalecenia” zostały wpisane do najnowszego (czternastego) planu pięcioletniego (lata 2021-2025) i nałożyły obowiązek na wszystkie miasta wpisania konkretnych liczb dotyczących ilości mieszkań pod wynajem, jakie zamierzają one w tym okresie wybudować. Deklaracje te – zgodnie z zaleceniem „centrali” – zostały podane do publicznej wiadomości.
Część wymaganych informacji już spłynęła do Ministerstwa Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast i Wsi. Wynika z nich, że 40 miast do końca 2021 roku planuje oddać pod wynajem łącznie 936 000 nowych mieszkań. Oddano już do użytku 770 000 mieszkań czyli 82,2% zakładanego planu. Swoje plany roczne wykonały już między innymi takie miasta jak Changsha, Chengdu, Qingdao, Jinan, Nanjing, Wuhan, Ningbo, Nanning i Hangzhou.
Pod ten typ budownictwa mieszkaniowego wykorzystuje się zarówno grunty komunalne, jak i prywatne. Firmy budujące tanie mieszkania pod wynajem dla swoich pracowników, lub uczelnie budujące na swoich gruntach mieszkania dla zatrudnianej kadry uczelnianej, również wliczane są w roczne plany.
Na przykład uniwersytet Xidian wybudował na swoich dotychczas niewykorzystywanych placach budynki z 403 mieszkaniami pod wynajem dla swoich pracowników. Z kolei miasto Xi’an wydało zgodę spółce BYD Automobile Co. Ltd na wyburzenie części starych i niewykorzystywanych hal fabrycznych i zbudowanie w tym miejscu 12 sześciopiętrowych budynków zapewniających mieszkania dla ponad 1200 pracowników firmy.
Wykorzystuje się również budynki niemieszkalne (np. magazyny) i przerabia się je na mieszkania pod wynajem (prawie jak nasze lofty 😊). Unika się dzięki temu płacenia dość wysokich cen za ziemię. W taki sposób miasto Xiamen pozyskało w 23 budynkach ponad 3000 nowych mieszkań.
Poza wspólnym mianownikiem jakim jest priorytetowe traktowanie rozwoju tego typu budownictwa, wielkość mieszkań, ich dostępność dla określonych grup społecznych i cena wynajmu różni się w poszczególnych regionach. Generalną zasadą są jednak nieduże mieszkania (maksymalnie do 70m2), niski czynsz i pierwszeństwo wynajmu dla nowych obywateli miasta i ludzi młodych. Nie mogą oni mieć już mieszkań na własność i powinni mieć stabilną i legalną pracę.
Na przykład Xiamen koncentruje się na budowie mieszkań od 30 do 40 m2, Hangzhou daje pierwszeństwo pracownikom napływowym (kurierzy, pracownicy w fabrykach, itp.) i buduje lokale o wielkości ok 30 m2. Fuzhou podaje, że 90% mieszkań pod wynajem nie przekracza 60 m2.
Niektóre miasta określiły szczegółowo zasady wyliczania czynszu. Na przykład w Szanghaju ma być on niższy niż 90% ceny rynkowej, jego maksymalny wzrost roczny nie może przekraczać 5%. Chengdu zdecydowało, że czynsz ma mieścić się w widełkach 75% do 90% ceny rynkowej i również nie może wzrastać więcej niż o 5% rocznie. W Hangzhou czynsz dla robotników wynajmujących mieszkania nie może być wyższy niż 70% ceny rynkowej a w Wuhan nie może być wyższy niż 85% ceny rynkowej.
Redakcja: Leszek Ślazyk
e-mail: kontakt@chiny24.com
© 2010 – 2021 www.chiny24.com