GospodarkaTechnologie

Aktualności z chińskiego rynku energetycznego

Pisaliśmy ostatnio o największej chińskiej elektrowni słonecznej, targach i konferencji w Foshan (energetyka wodorowa) oraz nowej Mapie Drogowej 2.0 dla branży motoryzacyjnej, która też ma związek z rozwojem sektora energetycznego. Jako, że Chiny stawiają na rozwój aut elektrycznych, z wszystkimi tego konsekwencjami.

Ale to nie wszystko, co dzieje się w chińskiej energetyce. Poniżej kolejna garść branżowych informacji:

Chińska Rada Elektryczności opublikowała raport za pierwsze 3 kwartały 2020 roku. Wynika z niego, że:

  • inwestycje w sektorze energetycznym zwiększyły się rok do roku o 20%. Przy czym inwestycje w energie odnawialne wiodły prym – wiatrowe 138,4%, słoneczne 113,9% i wodne 21%;
  • moc produkcyjna energii elektrycznej zwiększyła się w tych trzech kwartałach o 72,24 GW, w tym 17,71 GW ze słońca (+9%) i 13,92 GW z wiatru.

Energetyka wiatrowa lądowa wciąż ma jeszcze sporo przestrzeni dla swojego rozwoju. Poniższa mapka pokazuje aktualne możliwości generowania energii wiatrowej w poszczególnych prowincjach i jej udział procentowy w miksie energetycznym tych prowincji.

 

Prowincja Yunnan wybrała wykonawców dla swojego projektu odnawialnej energii elektrycznej o mocy 11 GW. Z tego 8 GW pozyskane będzie z wiatru i 3 GW z paneli słonecznych. Inwestycja realizowana będzie w latach 2021-2025.

Pekin najwyraźniej pozazdrościł Foshan i również ogłosił swoje plany dotyczące rozwoju ogniw wodorowych w ciągu najbliższych 5 lat. Plany zakładają między innymi, że:

  • Do roku 2023 w Pekinie będzie miało siedzibę od 3 do 5 globalnych leaderów w produkcji ogniw wodorowych dla pojazdów; powstanie 37 stacji tankowania, a po ulicach miasta będzie jeździć 3000 pojazdów na ogniwa wodorowe; łączna wartość branży wodorowej w stolicy osiągnie 8,7 miliarda juanów.
  • Do roku 2025 liczba globalnych leaderów zwiększy się do 10; powstaną dwa światowej klasy centra badań i rozwoju nad technologiami wodorowymi; powstaną kolejne stacje (37) tankowania wodoru, liczba pojazdów na ogniwa zwiększy się do 10.000, a wartość branży osiągnie 247 miliardów juanów

Narodowy Instytut Czystej i Niskoemisyjnej Energii ogłosił, że opracowane przezeń 20kW ogniwo paliwowe ze stałym tlenkiem (SOFC) przeszło pomyślnie ostatni etap testów, co oznacza rozpoczęcie procesu wdrożenia ogniwa do zastosowań w przemyśle. Projekt ten jest podstawą prac nad gazyfikacyjnym zintegrowanym ogniwem paliwowym (IGFC), które może wykorzystywać węgiel do uzyskiwania gazu syntezowego używanego z kolei do wytwarzania energii przy jednoczesnym skutecznym wychwytywaniu dwutlenku węgla. Poniżej schemat działania ogniwa gazyfikacyjnego wykorzystującego ogniwo SOFC. Proszę zwrócić uwagę na to, że energia elektryczna wytwarzana jest w trzech miejscach.

 

Greenpeace East Asia opublikowało raport dotyczący rozwoju rynku baterii elektrycznych do pojazdów elektrycznych do roku 2030. Raport szacuje, że obecnie po drogach chińskich porusza się 4,17 milionów pojazdów elektrycznych. Produkcja baterii w latach 2021-2030 osiągnie 705 mln ton (nikt nie jest w stanie liczyć baterii w sztukach), a ich łączna moc w „drugim życiu” (jako magazynów energii OZE) osiągnie 708 GWh.

Chiny eksperymentują z rynkiem handlu emisjami gazów cieplarnianych. Od 2017 roku w pilotażu uczestniczy siedem podmiotów: Pekin, Tianjin, Shanghai, Guangdong, Shenzen i prowincja Hubei. Do 2020 roku w rynku zarejestrowało się 3000 podmiotów z ponad 20 różnych sektorów (w tym stalowego, produkcji energii i produkcji cementu). W 2017 roku łączna ilość transakcji osiągnęła odpowiednik 406 milionów ton dwutlenku węgla o wartości 9, 28 miliarda juanów. Ministerstwo Ekologii i Środowiska szacuje, że dane za lata 2018-2020 wykażą podwojenie obrotów. Konkretnie spodziewa się wzrostu o 106%

 

Redakcja:

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 2010 – 2020 www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Yue Bilin

Pasjonat Chin od ponad 35 lat, uczeń Zhuang Zhou, miłośnik chińskiej literatury klasycznej, uważny obserwator Chin współczesnych.

Related Articles

Back to top button