Technologie

Shenzhen rozdaje miliony cyfrowych juanów. By przetestować technologię DCEP i pobudzić konsumpcję

Najszybciej rozwijające się miasto Chin rozdystrybuowało wśród mieszkańców jednej z dzielnic 10 milionów juanów (1,47 miliona USD) w wersji cyfrowej. To kolejny krok w testowaniu i promowaniu nowej suwerennej waluty DCEP. Urzędnicy z dzielnicy Luohu, bezpośrednio graniczącej z Hong Kongiem, wierzą, że ta inicjatywa sprzyjać będzie również pobudzeniu lokalnej konsumpcji.

Cyfrowy juan i czerwone koperty

W minionym tygodniu administracja dzielnicy Luohu rozprowadziła łącznie 50 000 cyfrowych „czerwonych kopert”. Czerwone koperty, takie fizyczne, papierowe, zawierające czerwone banknoty 100-juanowe, są w Chinach rozdawane jako upominki podczas świąt i przy specjalnych okazjach. Każda elektroniczna “czerwona koperta” ufundowana przez władze Luohu zawierała 200 juanów (30 USD). Można ją było zdobyć w drodze loterii, która została przeprowadzona za pośrednictwem iShenzhen, czyli aplikacji usług publicznych opartej na technologiach blockchain, a obsługiwanej przez rząd Shenzhen. Aplikację tę uruchomiono w grudniu 2019 roku.

Zwycięzcy loterii otrzymali “czerwone koperty” w czwartek 8 października wieczorem. Żeby uzyskać dostęp do tych środków musieli przelać je do swych e-portfeli za pośrednictwem oficjalnej (należącej do Ludowego Banku Chin) aplikacji Digital Renminbi. Aby uruchomić tę aplikację należało skorzystać z linku wysłanego do każdego ze zwycięzców loterii, tuż po publicznym ogłoszeniu ich pełnej listy.

Zrzut ekranu z telefonu jednego z 50 tysięcy zwycięzców loterii.

Elektroniczne juany DCEP z “czerwonych kopert” będzie można wydać w dniach 12-18 października w 3389 wyznaczonych sklepach w Luohu. Środków tych nie można przenosić na inne osoby, nie można też przelać ich na konto bankowe. Pieniądze mają zostać wydane, a nie zaoszczędzone.

Czym jest cyfrowa suwerenna waluta Chin?

Cyfrowy juan, oficjalnie znany jako Digital Currency Electronic Payment (DCEP), jest częścią chińskiego planu stworzenia “społeczeństwa bezgotówkowego”. W przeciwieństwie do bitcoinów i innych kryptowalut, DCEP jest emitowany i wspierany przez bank centralny kraju – Ludowy Bank Chin (LBC) – i zaprojektowany jako cyfrowa wersja waluty narodowej.

Liao Qun, główny ekonomista China Citic Bank International, powiedział, że loteria z pewnością pobudzi konsumpcję w dystrykcie Luohu. Ale w przedsięwzięciu tym ważniejsze jest jednak testowanie waluty cyfrowej. Loteria była prostą metodą udostępnienia DCEP dużej grupie losowych osób, które zostały nakłonione, by używać nowego pieniądza w życiu codziennym.

Dan Wang, główny ekonomista w Hang Seng Bank (Chiny), zakłada, iż każdy e-juan (którego nie można podarować, ani zaoszczędzić) pociągnie za sobą tradycyjne środki płatnicze, wywoła tak zwany efekt mnożnikowy, zadziała jako stymulator bardziej skuteczny niż dotychczas stosowane rozwiązania jak vouchery, kupony rabatowe, etc., mające pobudzić konsumpcję. DCEP będzie tu z pewnością bardziej efektywny.

Obliczenia sugerują, że program o wartości 10 milionów juanów wygeneruje co najmniej 50 milionów juanów całkowitego popytu
Dan Wang, Hang Seng Bank (Chiny)

Jednocześnie organy regulacyjne uzyskają pełną informację na temat tego, jak i gdzie wydawane są elektroniczne pieniądze. Zdaniem Wanga w przyszłości pomoże to regulatorom lepiej projektować programy stymulujące gospodarkę i efektywniej koordynować produkcję.

W okresie od maja do końca września br. za pomocą nowej waluty cyfrowej rozwijanej przez Ludowy Bank Chin przeprowadzono w Chinach transakcje o łącznej wartości przekraczającej 1.1 miliarda juanów. Transakcje te miały charakter pilotażowy, a umożliwiły dokonanie prób ponad 6700 scenariuszy dotyczących użycia elektronicznego juana w sytuacjach takich jak opłacanie rachunków, płacenie za usługi transportowe, czy wnoszenie opłat administracyjnych. DCEP ma znaleźć się w szerokim użyciu już w czasie trwania Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 w Pekinie.

Sprawdź również: Chińska livestreamerka sprzedała w 2019 roku towary za 6 miliardów dolarów; to roczne obroty całej sieci Carrefour w Chinach

Według Ludowego Banku Chin, zarówno firmy chińskie takie jak Tencent i Ant Group, jak i zagraniczne działające w Chinach (m.in. Starbucks, McDonald’s, Subway) biorą obecnie udział w zróżnicowanych co do formy i celu programach pilotażowych związanych z wprowadzeniem do obiegu elektronicznego pieniądza.

Kreatywna promocja cyfrowego juana

Jak donosi Nikkei Asia Review, chiński rząd wykazuje się sporą kreatywnością w promowaniu cyfrowego juana. I tak na przykład tylko posiadacze DCEP będą mogli nabywać kolekcjonerskie zabawki w kapsułkach z automatów gashapon. To japoński fenomen, który stał się stałym elementem chińskich centrów handlowych, czy wielkich salonów gier. Zabawki sprzedawane wyłącznie w maszynach vendingowych są niezwykle popularne wśród chińskich dzieci i młodzieży.

Fenomen gashapon skłoni najmłodszych konsumentów do korzystania z nowego pieniądza. Jak mówił Deng Xiao Peng: “Nie ważne czy kot jest czarny, czy biały, ważne, żeby łapał myszy”.

W Szanghaju rynek gashapon zdominowała miejscowa firma Delfino. Dzięki rozwiązaniom opartym o technologię 5G automaty tej firmy, które akceptują płatności mobilne za pomocą kodu QR, stały się poligonem doświadczalnym chińskiego banku centralnego (LBC). Korzyść jest obopólna. Delfino będzie o krok przed konkurencją jeśli chodzi o praktyczny obrót e-juanem. Bank centralny zbierze ogrom informacji na temat działania nowego pieniądza w specyficznej niszy płatności mobilnych.

Wiele chińskich firm takich jak DiDi (odpowiednik Ubera), czy Kuashou (konkurent TikToka, ale coraz bardziej zorientowany na e-commerce) podejmuje rozmowy z Ludowym Bankiem Chin na temat włączenia do projektów pilotażowych związanych z testami DCEP. Wśród chińskich przedsiębiorców rośnie świadomość, że narodowa waluta cyfrowa to kierunek, od którego nie ma już odwrotu.

Loteria “czerwonych kopert” w Shenzhen nie jest pierwszym kontaktem lokalnych władz z nowym pieniądzem. Kilka tygodni temu tutejsza administracja wypłaciła w DCEP specjalne nagrody ponad 5000 pracowników medycznych, którzy byli szczególnie zaangażowani w walkę z epidemią koronawirusa.

Kiedy cyfrowa waluta Chin wejdzie do powszechnego użytku? Ludowy Bank Chin już niejednokrotnie informował, że nie ma oficjalnego harmonogramu uruchomienia cyfrowego juana jako powszechnie obowiązującego środka płatniczego w ChRL. Ale biorąc pod uwagę tempo prowadzonych testów i wielkość projektów pilotażowych nastąpi to szybciej niż nam się wydaje.

 

Redakcja:

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

Yue Bilin

Pasjonat Chin od ponad 35 lat, uczeń Zhuang Zhou, miłośnik chińskiej literatury klasycznej, uważny obserwator Chin współczesnych.

Related Articles

Back to top button