GospodarkaTechnologie

Huawei: Inteligentne Laboratorium Innowacji Górniczych, czyli przyszłość górnictwa w skali globalnej

W mieście Taiyuan, w prowincji Shanxi, uruchomiono Inteligentne Laboratorium Innowacji Górniczych (Intelligent Mining Innovation Lab), będące efektem współpracy pomiędzy Ludowym Rządem Prowincji Shanxi, Huawei Technologies Co. Ltd, Jinneng Holding Group i Shanxi Cloud Era Technology Co Ltd. Laboratorium ma pomóc kopalniom węgla w prowincji Shanxi zredukować zatrudnienie na stanowiskach wysokiego ryzyka, zwiększyć wydajność i poprawić wewnętrzne bezpieczeństwo poprzez badanie nowych zastosowań technologii teleinformatycznych (ICT – Information and Communication Technologies), w tym bezprzewodowych przemysłowych sieci sterowania, przemysłowych sieci optycznych i cloud computing.

W laboratorium zatrudnionych będzie 220 ekspertów z dziedziny teleinformatyki i górnictwa węglowego, którzy będą dążyć do osiągnięcia przełomu w takich obszarach jak sieci informacyjne, automatyzacja, inteligentne technologie sensoryczne i big data generowane przez kopalnie węgla, a także możliwości współpracy w ramach ekosystemów.

Prezes Huawei Ren Zhengfei powiedział, że Huawei ma nadzieję połączyć technologie ICT z technologiami stosowanymi w górnictwie węglowym, aby wesprzeć cyfrową i inteligentną transformację w całym przemyśle węglowym i zrealizować model produkcji, który charakteryzuje się “mniejszą liczbą pracowników, większym bezpieczeństwem i wyższą wydajnością” oraz umożliwić pracownikom kopalni “noszenie garniturów i krawatów” w pracy. Według prezesa Huawei laboratorium będzie badać również rozwój inteligentnych systemów cyfrowych w globalnym przemyśle górniczym. Ren Zhengfei stwierdził również: “W 2020 roku wprowadziliśmy cyfrowe systemy inteligentne do jednej kopalni węgla, do jednej huty żelaza i stali oraz do jednego portu morskiego. W ciągu najbliższych dwóch-trzech lat chcemy dokonać tego samego w setkach kopalń węgla, hut żelaza i stali oraz portów.”

Inteligentne Laboratorium Innowacji Górniczych jest wynikiem współpracy pomiędzy Huawei a rządem lokalnym prowincji Shanxi, której celem jest stworzenie cyfrowego ekosystemu “wszystkich, przez wszystkich i dla wszystkich”. Shanxi jest jednym z największych wśród regionów chińskich producentem węgla i energii elektrycznej. Huawei działa tu od 2019 roku badając możliwości przeprowadzenia inteligentnej transformacji górnictwa z wieloma tutejszymi firmami z branży węglowej. Działania te przyniosły pozytywne rezultaty w postaci bezzałogowych, inteligentnych, czystych i niskoemisyjnych operacji.

Głównym celem transformacji cyfrowej w przemyśle węglowym jest poprawa bezpieczeństwa i wydajności, a także rozwiązanie problemów branży, ze szczególnym uwzględnieniem powszechnego w tej gałęzi gospodarki ryzyka, jakie podejmują górnicy pracujący niejednokrotnie w złych warunkach determinowanych charakterem środowiska pracy. Zadanie nie jest proste. Warunki w wyrobiskach górniczych bywają ekstremalne, niestabilne, ich monitorowanie powoduje powstawanie ogromnych ilości danych, którymi trzeba zarządzać w czasie rzeczywistym.

Aby sprostać tym wyzwaniom, Huawei we współpracy z partnerami przemysłowymi opracował kompaktowe bezprzewodowe stacje bazowe, które są odporne na wilgoć, pył węglowy i eksplozje oraz obsługują stosunek przepustowości uplink/downlink 3:1. Dzięki optymalizacji sieci i innowacjom, precyzja zdalnego sterowania sprzętem w kopalniach może zostać zwiększona z 99,9% do 99,99%.

Huawei planuje wykorzystać Inteligentne Laboratorium Innowacji Górniczych jako miejsce rozwoju technologii, które mogą być stosowane w wyrobiskach górniczych, jak na przykład kamery samoczyszczące, bezprzewodowa transmisja o niskiej częstotliwości, czy system przewidywania ryzyka. Te nowe rozwiązania będą wspierać wykorzystanie robotów do pracy pod ziemią. Docelowo laboratorium ma pomóc kopalniom Shanxi w zmniejszeniu zatrudnienia w całkowicie zmechanizowanych i inteligentnych kopalniach o 60%, a w kopalniach zautomatyzowanych w zakresie wybranych procesów zmniejszyć liczbę pracowników zjeżdżających pod ziemię o 10% do 20%.

Cele stawiane przez laboratorium są zgodne z niedawnym wezwaniem chińskiego rządu do stawiania “ludzi i życia na pierwszym miejscu”. Inteligentne Laboratorium Innowacji Górniczych oznacza coraz większe zaangażowanie Huawei Technologies Co. Ltd w opracowywanie rozwiązań wspierających produkcję przemysłową i systemy podejmowania decyzji. Koncern kojarzony w Polsce ze smartfonami i systemem 5G ogłosił zamiar działania jako “technological enabler”, czyli podmiot umożliwiający dzięki posiadanym i rozwijanym technologiom tworzenie we współpracy z partnerami z danych branż tworzenie efektywnych ekonomicznie i bezpiecznych dla ludzi ekosystemów przemysłowych i biznesowych o większej niż obecne rozwiązania wartości społecznej.

15 lutego br. Akademia Górniczo-Hutnicza  i Huawei Polska zawarły porozumienie o współpracy w zakresie wymiany doświadczeń oraz wspólnego działania dla rozwoju technologii bazujących na sztucznej inteligencji. Dzięki partnerstwu studenci i pracownicy naukowi AGH będą mogli korzystać z najnowszej technologii opartej na sztucznej inteligencji zarówno podczas zajęć dydaktycznych, jak i realizacji projektów naukowych. W ramach porozumienia firma przekazała uczelni swoje rozwiązanie – Huawei Atlas. Zawarta umowa zakłada także rozpoczęcie prac przygotowawczych mających na celu stworzenie wspólnego laboratorium badawczego.

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© chiny24.com 2010-2021

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button