Monorail rusza w Chengdu
21 listopada w Chengdu rozpoczęto testy eksploatacyjne nowej linii miejscowego metra. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego (chińskie metropolie niemal codziennie zyskują nowe stacje i odcinki metra), gdyby nie fakt, że na nowej linii operować będzie zupełnie nowy środek transportu: tak zwany monorail, czyli jednoszynowy pociąg wiszący.
Nanjing Puzhen’s Sky Train, bo tak się nazywa nowy pojazd przechodzi testy już od września tego roku. Przedwczoraj uruchomiono pierwszy, liczący 1400 metrów odcinek planowanej sieci nadziemnej. Pociąg stworzony przez inżynierów Southwest Jiaotong University w Chengdu jest konstrukcją nowatorską. Pojazd porusza się wisząc na pojedynczym torze. Napędzany jest bateriami litowo-jonowymi, które ładowane są podczas postoju na kolejnych przystankach. Każdy skład to dwa bliźniacze wagony, z których każdy może przewieźć 120 osób. Maksymalna prędkość osiągana obecnie przez pociąg to 60 kilometrów na godzinę.
Główny konstruktor Nanjing Puzhen’s Sky Train, inżynier Zhai Wanming twierdzi, że koszt budowy infrastruktury jednoszynowego pociągu wiszącego wraz ze składami, to w zależności od warunków naturalnych (determinujących między innymi wysokość przęseł, gęstość stacji) od 12,5 do 20% kosztów związanych z budową klasycznego, podziemnego metra.
Monorail stworzono z myślą o rozwiązaniu problemów komunikacyjnych mniejszych miejscowości (jaką w Chinach jest na przykład Chengdu w porównaniu z Szanghajem, rzecz jasna), a także jako środek transportu w miejscach wymagających rozwiązań mało inwazyjnych dla otoczenia (na przykład miejscowości turystyczne, okolice parków, czy rezerwatów przyrody).
Nowy środek transportu stanie się stałym, składnikiem transportu miejskiego w Chengdu z początkiem 2017 roku.
Źródło: China Daily