Technologie

MYbank z grupy kapitałowej ANT używa satelitów do określania wielkości kwot i oceny ryzyk pożyczek udzielanych rolnikom z odległych rejonów Chin.

MYbank (znany również pod nazwą Zhejiang E-Commerce Bank) należący do grupy kapitałowej Ant Group (Alibaba Group Holding), internetowy serwis udzielający pożyczek online, wykorzystuje satelity do monitorowania pól rolników mieszkających w odległych regionach rolniczych Chin. System opracowany przez MYbank, którego podstawą są satelity, a który usunął trudności stojące na drodze do uzyskiwania kredytów przez rolników z trudnodostępnych regionów Państwa środka, był jednym z hitów konferencji INCLUSION Fintech Conference w Szanghaju.

Satelity pozwalają na precyzyjny pomiar największego skarbu rolnika – jego zbiorów – powiedział podczas prezentacji systemu Wang Jian, jego twórca, a zarazem główny ekspert ds. algorytmów dotyczących finansowania rolników w MYbank. – Dzięki satelitom jesteśmy w stanie określić rozmiary pól, a także precyzyjnie ustalić, co na nich rośnie (ryż, kukurydza, pszenica, orzeszki arachidowe, tytoń). Wystarczy, że rolnik przejdzie się wokół swojego pola ze smartfonem w ręce, lub zaznaczy kontur pola w odpowiedniej zakładce aplikacji płatności mobilnej AliPay (oczywiście również własność Alibaby), a bank jest gotowy do wyceny wartości zbiorów z dokładnością sięgającą 93% – powiedział Wang

Algorytm określa wartość zbiorów z monitorowanego pola/pól korzystając z takich danych jak aktualne ceny rynkowe konkretnych produktów rolnych, prognozowana pogoda (ewentualne zagrożenie powodziowe, gradobicia, etc.) oraz kilkanastu innych parametrów – powiedział Gu Xinxin, dyrektor działu Szacowania Ryzyk Rolnych. – Dzięki temu bank może udzielić pożyczki bez zbędnego ryzyka i zaproponować plan spłat przystający do konkretnej sytuacji – dodał.

MYbank jest jednym z cichych bohaterów fundamentalnych zmian na rynku usług finansowych w Chinach. Wychodzi naprzeciw potrzebom drobnego biznesu, rolników, rzemieślników, dla których kredytowanie było niedostępne. Dziś ta inicjatywa Jacka Ma staje się jednym z motorów całej grupy Alibaba.

– Zastosowana technologia pozwala na monitorowanie zasiewów w czasie rzeczywistym, określanie bieżących potrzeb finansowych rolnika oraz panowanie nad poziomem ryzyka pożyczki – powiedział Gu. Dane są uaktualniane w systemie raz na 5 dni.

Odwiedzanie tych terenów osobiście przez pracowników banku było dotychczas nieopłacalne, ponieważ są one trudnodostępne i mocno rozproszone – stwierdził Gu. – Średni koszt jednej takiej wizyty związanej z udzieleniem pojedynczej pożyczki to około 1000 juanów. Dane z satelit skonfrontowane z dokumentami przedstawionymi zdalnie przez rolnika (akty dzierżawy) w zupełności wystarczają by potwierdzić, że dane pole rzeczywiście należy do aplikującego rolnika.

Informacja o zamiarze wejścia Ant Group jednocześnie na giełdę w Hong Kongu i Szanghaju wzbudza ogromne emocje inwestorów. Wszystko wskazuje na to, że “Mrówka” pozyska w dniu otwarcia więcej niż rekordowe 29,4 mld, które w dniu giełdowej premiery (2019 rok) zapłacono za akcje giganta naftowego Saudi Aramco. Saudyjscy nafciarze pobili rekord… Alibaba Group Holding Ltd., która wchodząc na giełdę amerykańską „zgarnął na wejściu” 25 mld dolarów (2014 rok).

Z nowej usługi MYbank skorzystało zaledwie w kilka tygodni już ponad 50.000 rolników z 690 powiatów. Kredyty przyznawane są w ciągu zaledwie kilku minut. Trafiają na konto kredytobiorców oczywiście za pośrednictwem mobilnych systemów AliPay.

Źródło: Yicai Global

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Yue Bilin

Pasjonat Chin od ponad 35 lat, uczeń Zhuang Zhou, miłośnik chińskiej literatury klasycznej, uważny obserwator Chin współczesnych.

Related Articles

Back to top button