Technologie

Polska Izera? – Bez (k)litu

Dla wszystkich, którzy wciąż jeszcze marzą o „polskich” Izerach zalewających światowe rynki garść informacji o najnowszych zmianach na globalnych rynkach litu. Lit jest (jak na razie) niezbędnym składnikiem do produkcji baterii używanych w samochodach elektrycznych.  Dostęp do niego (i do mikroprocesorów, ale o tym może innym razem) warunkuje zatem możliwości produkcji aut elektrycznych.

Ganfeng Lithium Co – firma z prowincji Jiangxi – poinformowała, że nabyła 50% akcji w SPV Co. (HQ w Holandii), której oddział w Mali (Afryka) zajmuje się wydobyciem litu. Kupiła również, za 254 miliony dolarów, notowaną na giełdzie londyńskiej firmę górniczą Bacanora Lithium. Bacanora ma prawa do wydobycia litu w Meksyku. Uważa się, że to jedno z największych złóż na świecie, szacowane na 8,82 miliony ton węglanu litu. Ganfeng jest również właścicielem firmy Ili Hongda, która z kolei ma częściowe prawa do złóż litu w kotlinie cajdamskiej.

To przykłady inwestycji tylko jednej chińskiej firmy, których dokonała tylko w tym roku. A są przecież również i inne – Eve Energy Co. Ltd, Gotion High-Tech, Ansah Heavy Duty Mining Machinery i wiele innych. Również największy na świecie producent baterii do “elektryków” – firma CATL – inwestuje w projekty wydobywania litu zabezpieczając sobie bezpośredni dostęp do surowca. Musi o to dbać, bo ogłosiła w listopadzie 2021 roku, że wybuduje dwie nowe fabryki w Fujian i Guizhou za odpowiednio 8 i 7 miliardów juanów. Zwiększa również produkcję w swoich 8 fabrykach poza Chinami.

Również Eve Energy zwiększa produkcję. Zainwestuje 6,2 miliarda juanów (ok. 4 miliardów PLN) w nową fabrykę w Jingmen (prowincja Hubei), gdzie w bieżącym roku zainwestowała 2,5 miliarda juanów (ok. 1,6 miliarda PLN).

Inwestycje w złoża i przetwórstwo litu mają na celu wsparcie gwałtownie rozwijającego się w Chinach rynku samochodów elektrycznych. W ciągu pierwszych 10 miesięcy 2021 roku wyprodukowano tu 2,57 miliona aut elektrycznych, czyli 133% więcej niż w porównywalnym okresie roku 2020. Firmy produkujące baterie do tego typu pojazdów tylko w tym roku przeznaczyły na zwiększanie mocy produkcyjnych (i prace badawczo rozwojowe) 130 miliardów juanów (ok. 85 miliardów PLN).

 

Redakcja: Leszek Ślazyk 

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 2010 – 2021 www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Yue Bilin

Pasjonat Chin od ponad 35 lat, uczeń Zhuang Zhou, miłośnik chińskiej literatury klasycznej, uważny obserwator Chin współczesnych.

Related Articles

Back to top button