PlanowanieTechnologie

Przemysł xinchuang, czyli jak Trump zabił amerykański przemysł teleinformatyczny

Z cyklu „Przeczytaliśmy dla Was” dzisiaj artykuł z IT生态服务 z grudnia zeszłego roku. Sam termin „xinchuang” 信创 jest stosunkowo nowy w Chinach i dlatego poniższy artykuł wyjaśnia chińskim czytelnikom o co chodzi, co się za nim kryje i dlaczego ten nowy przemysł jest wart miliardy, a nawet tryliony juanów.

My zaś prezentujemy go Państwu, żeby pokazać jakie są powiązania przyczynowo-skutkowe w geopolityce i gospodarce światowej.

Katalizatorem przyspieszenia rozwoju przemysłu xinchuang był Donald Trump, jego blokady i groźby blokad sprzedaży i licencjonowania produktów dla chińskich odbiorców pochodzących od takich amerykańskich firm jak Microsoft, Google, Intel i innych z branży teleinformatycznej.

Pytanie: czym się może zakończyć próba zablokowania dostępności wybranej technologii na rynek pięciokrotnie większy od USA i trzykrotnie większy od Unii Europejskiej?

Odpowiedź jest prosta: wynalezieniem zamienników, które zastąpią owe technologie.

Efekt długofalowy? Utrata zysków ze sprzedaży na ten rynek, a potem i pewnie z innych rynków, na których przyjdzie konkurować z firmami chińskimi, które zaspokoiwszy potrzeby 1,5 miliarda konsumentów z Chin zaczną się rozglądać za możliwościami wyjścia poza granice.

Raporty stowarzyszeń producentów mikroprocesorów w USA wskazują, że utrata rynku chińskiego to utrata 30% zysków i docelowo 30% udziału w rynku światowym, a zatem i 30% mniej funduszy na badanie i rozwój.

Podobnie będzie w przypadku Microsoftu, Oracle’a, czy też firm tworzących specjalistyczne oprogramowanie do projektowania i wytwarzania procesorów (w przeważającej większości – amerykańskich). Do tej pory nikt nie rzucał im rękawicy, bo koszt wejścia z konkurencyjnym produktem na rynek jest ogromny, a grupa użytkowników ograniczona, ale teraz to się zmieniło. Rynek chiński to „lifetime opportunity”.

Poczytajmy zatem czym dokładnie jest przemysł xinchuang, jakie sektory obejmuje, co się w nim obecnie dzieje i jak jest potencjalna wielkość tego rynku. Zapraszamy do lektury.

Przemysł xinchuang – Nowy rynek tryliona warstw

W 2019 roku pojawił się w przestrzeni publicznej nowy termin – xinchuang (信创) kojarzony z przemysłem teleinformatycznym, a od 2020 roku gwałtownie wzrasta liczba projektów związanych z tym przemysłem. Innowacje teleinformatyczne stają się nowym fenomenem i gorącym tematem w branży IT, jak i dla funduszy inwestycyjnych.

Większość obywateli Chin nie kojarzy jeszcze tego rzeczownika – xinchuang – po pierwszym zetknięciu się z nim pytają: co to jest?

Baidu nie daje satysfakcjonującego wyjaśnienia, a pytanie znajomych nie przynosi satysfakcjonującego rezultatu. Wynika to z faktu, że przemysł ten dopiero raczkuje. Dopiero kiełkuje, ujawnia się, jest czymś dla opinii publicznej zupełnie nowym.

Celem niniejszego artykułu jest zatem wyjaśnienie czym jest innowacyjny przemysł teleinformatyczny, wyjaśnienia w trzech perspektywach: aktualnego stanu rynku, kwestii bezpieczeństwa i nowego łańcucha logistycznego związanego z tym rynkiem.

Zwięzły wstęp do xinchuang

Terminem xinchuang nazwano w skrócie Komitet Roboczy ds. Wdrażania Innowacyjnych Technologii Teleinformatycznych powołany 4 marca 2016 roku jako organizacja non-profit. Wśród jej 24 członków założycieli znalazły się firmy produkujące oprogramowanie i sprzęt, specjalizujące się w badaniach i rozwoju, wdrożeniach i usługach IT.

Rada organizacji składa się z czterech rodzajów firm: integratorów systemów, firm internetowych, dostawców zewnętrznych i uczelni. Rada zatwierdza wnioski o przystąpienie do organizacji nowych firm i definiuje standardy obowiązujące na rynku innowacyjnych technologii teleinformatycznych.

Integratorzy systemów (10 firm): China National Software & Service Co Ltd, Taiji Computer, Aisino Co., Inspur Group, DHC Software, Beijing Shenzhou Aerospace Software Technology Co., Neusoft, Shenzhen Techo Telecom Co., Tsinghua Tongfang Co., Beijing Thunisoft Co.

Organize zrzeszające dostawców zewnętrznych (4): China IT Industry Safety Development Research Center, China Electronics Standardization Institute, China CEPREI Laboratory (China Electronic Product Reliability and Environmental Testing Research Institute), China Center for Information Industry Development.

Firmy internetowe (3): Alibaba Cloud, Beijing Kingsoft, Huawei Technologies

Uczelnie (2): Beihang University, Beijing Institute of Technology.

Łącznie w chwili obecnej organizacja zrzesza ponad 180 firm zgrupowanych w 14 głównych kategoriach:

 • Producenci mikroprocesorów – 12
 • Integratorzy systemów – 17
 • Producenci sprzętu – 24
 • Producenci systemów operacyjnych – 15
 • Producenci baz danych – 12
 • Producenci systemów middleware – 5
 • Technologie OCR – 11
 • Peryferia i firmware – 7
 • Bezpieczeństwo – 25
 • Sprzęt teleinformatyczny – 4
 • Firmy internetowe – 6
 • Systemy składowania – 15
 • Oprogramowanie użytkowe – 21
 • Organizacje zrzeszające dostawców zewnętrznych – 6

Dlaczego krajowy rynek innowacji technologicznych nazywany jest rynkiem tryliona warstw?

Ponieważ obejmuje on sobą długi i rozbudowany przemysłowy łańcuch logistyczny koncentrujący się na czterech obszarach:

 • Baza sprzętowa IT: mikroprocesory, serwery, pamięci, dyski, przełączniki, rutery, systemy przetwarzania w chmurze, itp.
 • Baza programowa IT: systemy operacyjne, bazy danych, middleware, itp.
 • Oprogramowanie użytkowe: aplikacje biurowe, ERP, edytory tekstów, aplikacje sektora rządowego, itp.
 • Bezpieczeństwo: systemy monitoringu, antywirusy, itp.

Dlaczego xinchuang jest przemysłowym łańcuchem logistycznym?

To pytanie przenosi nas do kolejnego ważnego punktu – „lokalizacji” i kontroli nad bezpieczeństwem.

(Redakcja: Pojęcie „lokalizacja” ma w tym tekście specyficzne znaczenie – chodzi bowiem o nadanie procesowi, lub przedmiotowi cech lokalnych. W omawianym artykule chodzi o doprowadzenie do sytuacji, gdzie wszystkie elementy systemowe będą opracowywane i produkowane lokalnie, wyłącznie w oparciu o własne kompetencje i zasoby, takie Made in China for China.)

Chociaż nie ma jeszcze formalnych reguł i zaleceń, to funkcjonują już pewne wymogi dotyczące firm współpracujących z rządem nad programem mającym doprowadzić do „lokalizacji” w roku 2022. (Program ogłoszony i realizowany przez rząd chiński mający na celu doprowadzenie do sytuacji, w której wszystkie urzędy krajowe i firmy państwowe będą pracowały na sprzęcie i oprogramowaniu wyprodukowanym w całości w Chinach, włączając w to takie komponenty komputera jak procesor, pamięć, itp.  – przypisek Redakcji) Kraj aktywnie wspiera badania i rozwój w firmach produkujących lokalnie sprzęt i oprogramowanie na potrzeby wielu obszarów – ale w szczególności tych dostarczających swe rozwiązania dla administracji na poziomie miast, prowincji oraz dla wojska i sektora finansowego.

Zobacz także: Chińskie plany na najbliższe 15 lat, Chiny w perspektywie 2035

 

Na czym koncentruje się „lokalizacja”?

Są trzy główne obszary priorytetowe:

 1. własne mikroprocesory,
 2. własne systemy operacyjne i
 3. własne bazy danych

We wszystkich tych trzech obszarach wymagane jest tworzenie oprogramowania i sprzętu, który zapewni, że lokalnie produkowane rozwiązania będą ze sobą bezproblemowo współpracowały (kompatybilność).

Kontrola nad systemami bezpieczeństwa. W roku 2013 wybuchła afera z podsłuchami NSA i systemem PRISM. Unaoczniła ona wszystkim jak ważna jest kontrola nad kluczowymi elementami infrastruktury teleinformatycznej. Dziury w zabezpieczeniach w sieci i „tylne drzwi” w oprogramowaniu mogą stać się nową bronią w konfliktach między państwami. Systemy informatyczne państwa mogą stać się ofiarami ataków hakerskich.

Przełom w produkcji krajowej

Systematyczne nakłady na badania i rozwój doprowadziły do znacznych postępów w rozwoju tak kluczowych branż jak półprzewodniki, systemy operacyjne i nowoczesne mikroprocesory kładąc podwaliny pod ich „lokalizację”.

System operacyjny Kylin OS i mikroprocesor Loongson pokazują, jak udało się przejść od podstawowej funkcjonalności do etapu zadowalającej użyteczności. Przełomu dokonano również w produkcji CPU, GPU, innych systemów operacyjnych, pamięci bazodanowych, itp. Chociaż produkty te wciąż pozostają w tyle za międzynarodową konkurencją, to jednak z użytkowego punktu widzenia już na obecnym etapie rozwoju spełniają wymagania klientów (pracownik biurowy nie potrzebuje najbardziej wypasionej karty graficznej i podrasowanego „procka” do obsługi edytora tekstów i arkusza kalkulacyjnego – przypisek Redakcji).

Computer plate and flag of China

„Lokalizacja”: Niech rozkwita 100 kwiatów

W 2019 roku wśród producentów mikroprocesorów, oprogramowania i integratorów systemów coraz wyraźniejszy stał się trend tworzenia rozwiązań umożliwiających bezpieczne i wiarygodne przetwarzanie danych w oparciu o produkcję krajową. Kilka z firm zdecydowanie wiodło prym.

 • Kingsoft – producent oprogramowania biurowego WSP – po 30 latach ciągłego rozwoju ten odpowiednik Office 365 w pełni współpracuje z systemami Windows i Linux i może być integrowany z innymi aplikacjami.
 • Alibaba – podczas święta Dnia Singla (11.11) w 2019 roku firma zademonstrowała na własnym przykładzie jak działa przejście na system IOE (Internet of Everything). Przeniosła wszystkie swoje bazy danych do wybudowanej przez siebie hurtowni danych, a wszystkie swoje usługi biznesowe przeniosła do chmury. Jej departamenty współpracujące z administracją i sektorem finansowym systematycznie wymieniają rozwiązania zagraniczne na krajowe systemy bazodanowe i krajowe serwery.

Wzrasta na rynku ilość programowania i sprzętu produkowanego lokalnie, a integratorzy systemów w coraz większym stopniu uwzględniają lokalne produkty przy tworzeniu rozwiązań dla swoich klientów. Korzystają również z krajowych ofert w zakresie middleware i baz danych.

Bezpieczeństwo i wiarygodność

Przyszłość rynku „zlokalizowanego” to niewątpliwie oferowanie produktów zwiększających bezpieczeństwo i niezawodność w kluczowych obszarach. Rozwiązania programowe i sprzętowe będą ewoluować ku systemom holistycznym.

Przykładem może być budowanie systemów zarządzania obiegiem dokumentów w firmie wykorzystujących krajowej produkcji mikroprocesor (np. Loongson), system operacyjny (np. Kylin OS) i bazę danych (np. Dameng).

Rozwój firm działających na wciąż udoskonalanych platformach zbudowanych z wiarygodnych, krajowych produktów, wraz z rozwojem nowoczesnych technologii, takich jak: przetwarzanie w chmurze, Internet Rzeczy, sztuczna inteligencja, Big Data, itp. dobrze rokuje rozwojowi przemysłu xinchuang.

Jedną z takich dynamicznie rozwijających się dziedzin jest przetwarzanie w chmurze. Posiadanie systemów budowanych w oparciu o krajowe rozwiązania jest historyczną szansą dla Chin, by prześcignąć w tym zakresie standardy międzynarodowe (ciekawostka – ponad 90% wszystkich cyfrowych danych biznesowych Unii Europejskiej znajduje się na… amerykańskich serwerach – przypisek Redakcji). Na rynku prężnie działają takie firmy jak Alibaba Cloud, Tencent Cloud, China Mobile, Inspur Cloud i wiele innych. Oferują one usługi w chmurze dla administracji rządowej na każdym szczeblu – czasami nazywając je „rządową chmurą”. Usługi te bazują na serwerach, procesorach i systemach operacyjnych produkcji krajowej.

Rynek rozwiązań w chmurze dla administracji państwowej jest istotnym impulsem napędowym dla rozwiązań bazujących na produkcji krajowej. Na przykład integratorzy systemów zyskali nowy lukratywny rynek – oferowanie zintegrowanych rozwiązań dla agend rządowych łączących usługi w chmurze z systemami bezpieczeństwa tworząc środowisko do wdrażania rządowych usług cyfrowych dla obywateli.

Usługi w chmurze rodzą pytanie czy preferować model infrastruktury rozproszonej, czy scentralizowanej. Na przykład Alibaba Cloud przechowuje dane w systemach rozproszonych po całym kraju, ale rząd woli przechowywać dane na swoich własnych serwerach, dlatego też Alibaba Cloud tworzy dedykowane usługi w chmurze dla poszczególnych agend rządowych bez dostępu do powszechnie oferowanej platformy Alibaba Cloud.

Xinchuang i przemysłowy łańcuch logistyczny

Według statystyk rządowych w administracji rządowej pracuje 13 milionów osób, a w spółkach państwowych kolejne 26 milionów. Daje to zatem zapotrzebowanie na sprzęt i oprogramowanie produkowane lokalnie na poziomie 40 milionów sztuk. Zgodnie z wymaganiami programu „Lokalizacja 2022 dla Kluczowych Obszarów”, roczna produkcja w najlepszym przypadku osiągnie w tym roku poziom 10 milionów sztuk.

Zobaczmy jak to się przekłada na wielkość rynku dla xinchuang. Skoncentrujmy się tylko na komputerach, serwerach i oprogramowaniu. Przyjmijmy koszt komputera osobistego na 10.000 juanów, serwera – 50.000 juanów a licencji na oprogramowanie – 3.000 juanów. Jeśli rząd zamówi „tylko” 500.000 komputerów osobistych, 500.000 licencji i 50.000 serwerów, to daje nam 5 miliardów + 5 miliardów + 1,5 miliarda – w sumie 9 miliardów juanów. (Tylko dla zamówienia na 0,5 miliona sztuk, a mówimy o rynku 40 milionów klientów- przypisek Redakcji)

Integratorzy systemów

Integratorzy systemów zajmują znacząca pozycję na ryku IT ze względu na duże możliwości znajdowania rozwiązań sprzętowych i programowych spełniających wymagania klientów.

Obecnie na rynku usług integracyjnych dla administracji państwowej liczyło się tylko 10 najważniejszych integratorów, na przykład Inspur Inc. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na rozwiązania bazujące na krajowej produkcji pojawili się nowi gracze, tacy jak Linewell Software i China Telecom. Również firmy nie będące integratorami per se, takie jak Huawei, Alibaba, czy China Mobile mają możliwości oferowania systemów dedykowanych na potrzeby administracji.

Producenci sprzętu

Dzielą się na dwie podstawowe kategorie: producenci komputerów osobistych i serwerów. Nazwy, które warto znać to: Sugon, Lenovo, China Greatwall Technology Group oraz Inspur Co. Ponieważ ci producenci bazują na preinstalowanych komponentach, takich jak mikroprocesor, system operacyjny, czy też pakiet oprogramowania używany przez docelowego klienta, to wymagania ze strony administracji rządowej będą napędzały ich nacisk na lokalnych producentów tych preinstalowanych komponentów, pobudzając tym samym rozwój rynku.

Producenci mikroprocesorów

Mikroprocesory to najważniejszy podstawowy element infrastruktury IT ponieważ ekosystem oprogramowania bazuje na architekturze mikroprocesora. Obecnie na rynku chińskim mamy trzy główne typy mikroprocesorów: MIPS (Loongson), ARM (Feiteng) i x86 (Zhaoxin). Są również inne rodzaje, które nie uzyskały na razie statusu bezpiecznych i wiarogodnych takie jak Huawei Kylin ARM i Alpha (Sunway)

Systemy operacyjne

Systemy operacyjne krajowej produkcji bazują na dystrybucji open-source Linuxa, który chociaż jest mniej popularny na świecie niż Windows, to jednak jest bardziej bezpieczny i daje chińskim twórcom oprogramowania lepszą kontrolę nad kodem źródłowym. Popularne na chińskim rynku systemy operacyjne to NeoKylin i Tianjin Kylin.

Lokalni dostarczyciele usług w chmurach muszą dostosować swoje usługi do współpracy z systemem operacyjnym Kylin.

Oprogramowanie wspierające prace biurową

W Chinach oferowanych jest kilka pakietów lokalnej produkcji wspierających pracę biurową:

 • Tworzenie dokumentów – tu prym wiedzie WPS
 • Przeglądanie i zarządzanie dokumentami: Beijing Shuke, Foxit Reader, Aisino International
 • Podpis elektroniczny: Esign, Sursen Digital, Kinggrid

Red.: I tu kończy się oryginalny artykuł z magazynu IT生态服务. Wnioski z niego płyną dość proste – powinniśmy w Europie jak najszybciej powołać swój Komitet Roboczy ds. Wdrażania Innowacyjnych Technologii Teleinformatycznych. Chińczycy zrobili to już 5 lat temu. „Lokalizacja” produkcji to nie tylko kwestia bezpieczeństwa, ale przede wszystkim możliwość stanięcia w szranki konkurencji na polu szeroko pojętych rozwiązań IT, zarówno w sferze oprogramowania, jak i sprzętowej. Mnie już od pewnego czasu nie daje spokoju myśl: załóżmy, że na tronie w Waszyngtonie (rym, aż dech zapiera) zasiada dziś Turbo-Trump, jakiś prosty łobuz z Łobuzowa, który nie specjalnie wnika w detale, tylko robi tak, jak sobie umyśli. I ten Trump-Turbo zechce zmusić Europę do uległości. I stosując prostackie metody odetnie Europę od usług GPS, Google, Facebook, Twitter, odetnie dostęp do serwerów, etc. Na tydzień. Albo na dwa, no bo kto mu zabroni? Jaki dziś Europa ma „plan B” na taką okoliczność? Chińczycy wyczuli pismo nosem już dawno temu. I mają. Rozwiązania – co sami podkreślają – dalekie od tych proponowanych przez światowych liderów (głównie w obszarze procesorów i zaawansowanych komponentów półprzewodnikowych, ale mają.

I dokładnie wedle patentu opisanego powyżej organizują każdy obszar działalności państwa. Każdy. Bo w 2035 Chiny chcą być bardzo samodzielne, a w 2050 samodzielne w pełni. Niezależne od szajb różnych przywódców „wolnego świata”.

Redakcja:

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 2010 – 2021 www.chiny24.com

Yue Bilin

Pasjonat Chin od ponad 35 lat, uczeń Zhuang Zhou, miłośnik chińskiej literatury klasycznej, uważny obserwator Chin współczesnych.

Related Articles

Back to top button