GospodarkaTechnologie

Wartość transakcji w cyfrowej walucie Ludowego Banku Chin (DCEP) przekroczyła 1.1 miliarda juanów

  • Bank centralny pracuje nad cyfrowym juanem (DCEP) chcąc w ten sposób przyspieszyć reformy ekonomiczne Państwa Środka
  • W pilotażu transakcje obejmowały zarówno płatności za rachunki jak i rozliczenia w ramach administracji państwowej

Narodowa waluta cyfrowa  (DCEP) rozwijana przez Ludowy Bank Chin (LBC) została od maja br. wykorzystana w transakcjach, których łączna wartość przekroczyła ponad 1.1 miliarda juanów. Transakcje te miały charakter pilotażowy i są elementem sukcesywnego wprowadzania nowej formy pieniądza do powszechnego obiegu.

Fan Yifei, dyrektor zarządzający LBC poinformował w miniony poniedziałek w trakcie konferencji SIBOS (coroczna konferencja bankowa i finansowa organizowana przez Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication), że łączna wartość 3.13 milionów pilotażowych transakcji z użyciem DCEP między innymi w Shenzen i Xiong’an przekroczyła wartość 1.1 miliarda juanów (~622 mln PLN). Pilotaż będzie kontynuowany i rozszerzany. Podczas Olimpiady Zimowej w 2022 roku z DCEP zaczną również korzystać goście spoza granic ChRL.

– Pilotaż odbywa się sprawnie, dotychczas przetestowano ponad 6700 różnorodnych scenariuszy, począwszy od płatności za rachunki, poprzez opłaty za transport miejski, a skończywszy na rozliczeniach w ramach administracji rządowej – powiedział Fan Yifei. – Ludowy Bak Chin uważa cyfrowego juana za przyszły kluczowy element infrastruktury finansowej państwa . W pilotażu wykorzystywany jest w różnorodnych formach płatności takich jak QR-code, skanowanie twarzy i zbliżeniowe – dodał szef odpowiednika NBP.

Rząd Chin wykorzystał do prowadzenia pilotażu również obyczaj obdarowywania się przez Chińczyków czerwonymi kopertami. To chiński zwyczaj wręczania upominków pieniężnych w czerwonej kopercie podczas świąt, jak i na przykład z okazji urodzin, ślubu, czy jubileuszy. Obecnie klasyczną formę (fizyczną) zastępuje powszechnie forma nowa (cyfrowa), czyli specjalna zakładka w najpopularniejszych płatnościach mobilnych WeChatPay (Tencent) i AliPay (Ant Financial, czyli grupa Alibaba). We współpracy z lokalnym rządem w Shenzen przygotowano takie cyfrowe czerwone koperty dla ponad 5000 pracowników służb medycznych zaangażowanych w walkę z COVID-19. Pieniądze (DCEP) z tych kopert można wykorzystać w określonych sklepach w Luohu – dzielnicy handlowej Shenzen.

– W trakcie pilotażu zainstalowano ponad 113.000 indywidualnych elektronicznych portfeli i ponad 8000 korporacyjnych – powiedział Fan.

Chiny już są największym na świecie rynkiem transakcji bezgotówkowych obsługiwanych przez dominujące, wspomniane systemy WeChatPay (Tencent) i AliPay (Ant Financial). Mieszkańcy Państwa Środka praktycznie przestali korzystać z gotówki. Pamiętać jednak należy, że czym innym jest obrót bezgotówkowy, a czym innym elektroniczna waluta, która objawiła się światu pod nazwą kryptowaluty. Cechą charakterystyczną kryptowaluty jest jej „niezależność”, zgodnie z założeniem teoretycznym jest ograniczonym dobrem, takim cyfrowym złotem, którego ilość jest zdefiniowana, oznaczona, ale które nie jest własnością żadnego banku, instytucji, państwa. Jak owo wspomniane złoto, należy do tego, kto je wydobędzie. Pekin zainteresowany od wielu lat fenomenem walut elektronicznych chce zachować ścisłą kontrolę nad rozwojem tej formy pieniądza. Chce wykorzystać własną cyfrową walutę zarówno jako narzędzie stymulujące reformy gospodarcze, a zarazem wykluczyć wszystkie zagrożenia typowe dla kryptowalut (vide spekulacje na rynku kryptowalut, horrendalne wahania kursów Bitcoina, czy upadek wielu walut wprowadzanych bez żadnej kontroli instytucjonalnej, lub organizacyjnej). Program pilotażowy Ludowego Banku Chin jest najbardziej zaawansowanym etapem prac nad państwową waluta cyfrową w skali świata. W przypadku Francji, Japonii, a nawet USA działania te nie wykroczyły dotąd poza rozważania teoretyczne.

Fan Yifei na konferencji przedstawia stan pilotażu cyfrowego juana (DCEP)

Fan Yifei (były szef Banku Szanghajskiego i sekretarz generalny China Investment Corporation) ostrzegał w przeszłości, że kryptowaluty mogą zagrozić prerogatywom banków centralnych w zakresie emitowania pieniędzy na rynek. Cyfrowy juan ma wykluczać takie ryzyko. Ma też pozwolić bankowi centralnemu na monitorowanie stanu gospodarki w czasie rzeczywistym. Chodzi nie tyle o wspieranie transakcji elektronicznych (powszechnych w Chinach), co o kontrolę nad podażą pieniądza (agregat M1). Cyfrowy juan daje możliwości pełnej wiedzy na temat ilości generowanego nowego pieniądza na rynek. Banki krajowe wprowadzające nowe pieniądze na rynek (w formie udzielanych kredytów – bo tak w lwiej części są obecnie generowane „nowe” pieniądze na rynku – wcale nie przez drukowanie banknotów) już obecnie „kupują” cyfrowego juana z banku centralnego. Dzięki implementacji takiego rozwiązania bank centralny dokładnie zna wszystkie parametry (ile, jakie, komu, na jaką kwotę, na jaki czas, na jaki cel, na jakie oprocentowanie, etc.) kredytów udzielanych przez banki komercyjne. Pozwoli to na wyeliminowanie (lub znaczące ograniczenie) negatywnych zjawisk jakie miały miejsce na przykład w Stanach Zjednoczonych i doprowadziły do krachu finansowego w 2008 roku. Dla przypomnienia – „fundamentem” kryzysu 2008 roku była nadzwyczaj lekkomyślna (a motywowana zwykłą chciwością) polityka banków w USA udzielających kredytów (generujących nowy pieniądz wpływający na rynek) osobom fizycznym i firmom nie posiadającym żadnych zdolności kredytowych. Dotyczyło to zarówno masowej dystrybucji kart debetowych (to też forma kredytu) bezdomnym, czy osobom mającym widoczne, nieregulowane debety na 4, 5, lub nawet 6 posiadanych kartach, jak i udzielania kredytów na zakup nieruchomości osobom niezdolnym do uregulowania nawet pierwszej raty. Kredyty te zabezpieczano w ramach operacji sekurytyzacyjnych, w tym przypadku polegających na zamianie oczywistych długów i strat na papiery wartościowe, do których zakupu, z pełną świadomością braku wartości owych papierów, nakłoniono takie instytucje jak Deutsche Bank.

W styczniu br. Ludowy Bank Chin informował o uruchomieniu pilotażowych projektów związanych z wprowadzeniem DCEP do obiegu zaznaczając, iż w ten sposób zamierza zbudować światowy standard nowej formy pieniądza.

Na podstawie: South China Morning Post

Yue Bilin

Pasjonat Chin od ponad 35 lat, uczeń Zhuang Zhou, miłośnik chińskiej literatury klasycznej, uważny obserwator Chin współczesnych.

Related Articles

Back to top button