Noworoczna Gala Centralnej Telewizji ChRL (CCTV1)
Tradycją wielowiekową jest w Chinach zasiadanie przy stołach w wigilię Chińskiego Nowego Roku, by całą rodziną, która zjeżdża się z każdego zakątka kraju, a nawet świata, świętować nadejście wiosny. Nową tradycją jest wspólne oglądanie Noworocznej Gali Centralnej Telewizji ChRL (CCTV1), obecnej od 38 lat na chińskiej antenie, która niezmiennie zaczyna się o godzinie 20:00. Dziś to największe widowisko telewizyjne na świecie. W tym roku trwało 4 godziny i 56 minut, a obejrzało je 4.975 mld osób, w tym 1.272 mld w samych Chinach. Gala transmitowana była przez telewizję państwową CCTV do 620 chińskich lokalnych stacji telewizyjnych, telewizji kablowych, mediów społecznościowych i platform internetowych ze 160 krajów świata takich jak m.in. Stany Zjednoczone, Francja, Niemcy, Włochy, Rosja, Japonia, Brazylia, Australia, Indie, Zjednoczone Emiraty Zjednoczone, Malezja, Republika Południowej Afryki, kraje należące do inicjatywy Pasa i Drogi, etc. Galę w tym roku transmitowała telewizja CNN na jednym ze swoich kanałów.
Historia Gali sięga lat 60. XX wieku. To wtedy chińska telewizja emitowała specjalne programy noworoczne, ale miały one niewielki zasięg i specyficzny charakter. Tak było do 1978 roku. Zaczęły się zmiany dotyczące również form rozrywki popularnej. W 1982 roku ówczesny dyrektor CCTV Huang Yihe zaproponował pomysł zorganizowania telewizyjnego show z okazji Chińskiego Nowego Roku, dla którego inspiracją mógł być słynny show enerdowskiej telewizji „Friedrichstadt-Palast” znany w całym obozie socjalistycznym (emitowany również w Polsce). Władze udzieliły stosownych zgód. Pierwsza Noworoczna Gala Centralnej Telewizji ChRL (CCTV1) została wyemitowana w 1983 r. Huang otrzymał do dyspozycji studio o powierzchni 600 metrów kwadratowych, które mogło pomieścić tylko 60 pracowników i 200 gości. W bardzo skromnym budżecie, który do dyspozycji otrzymał pomysłodawca gali nie było pieniędzy na nagrywanie i edycję, program był improwizowany i nadawany na żywo. Gospodarzami byli Liu Xiaoqing, Ma Ji, Jiang Kun i Wang Jingyu, a w studiu znajdowały się cztery telefony przyjmujące na żywo życzenia dla krewnych i przyjaciół od osób dzwoniących z całego kraju. Popularny wówczas piosenkarz Li Guyi zakończył noc odśpiewując kolejno dziewięć piosenek, a współprowadzący Jiang Kun utrzestniczył w 3 kolejnych scenkach xiangsheng (dialog komiczny, będący jedną z podstawowych form chińskiej popularnej sztuki estradowej). Dyrektor Huang i jego koledzy podjęli znaczne ryzyko polityczne, nadając program na żywo, ponieważ piosenkarki pop wykonywane przez artystów takich Li Guyi (którą można porównać do Ireny Santor) były w tym czasie atakowane przez twardogłowych członków władz partii jako “duchowe zanieczyszczenie”, a jedna z jej najpopularniejszych piosenek, Hometown Love (乡恋), była wciąż oficjalnie zakazana. Za zgodą Wu Lengxi, Ministra Radia i Telewizji, który był na widowni, Li Guyi wykonała piosenkę po raz pierwszy w krajowej telewizji. Oto ta wywrotowa piosenka nagrana kilkanaście lat później:
Po tym jak pierwsza Gala Noworoczna okazała się wielkim hitem i została odebrana z ogromnym entuzjazmem przez widzów w całym kraju, Huang Yihe otrzymał zadanie wyreżyserowania drugiej edycji. W tym czasie Chiny i Wielka Brytania prowadziły intensywne negocjacje w sprawie wspólnej deklaracji chińsko-brytyjskiej dotyczącej statusu Hong Kongu. Huang wpadł na pomysł zaproszenia hongkońskiego piosenkarza-amatora Cheung Ming-mana do występu podczas Gali. W tamtym czasie było to niespotykane, aby hongkoński artysta występował w chińskiej telewizji, prośba reżysera spotkała się z dużym oporem. Huang wytrwale lobbował urzędników państwowych i w końcu uzyskał ich zgodę. Wykonanie przez Cheunga patriotycznej pieśni “Moje chińskie serce” na gali w 1984 r. sprawiło, że stał się on w Chinach gwiazdą.
Od tamtych czasów Gale nabierały każdego roku coraz większego rozmachu, przykuwały uwagę coraz większej publiczności. Aż stały się chińską tradycją noworoczną.
Noworoczna Gala Centralnej Telewizji ChRL (CCTV1) to zawsze kilkadziesiąt występów tancerzy, wokalistów, gimnastyków, aktorów, komików, występy solowe i wielkie układy choreograficzne na kilkudziesięciu tancerzy. Obowiązkowo występują przedstawiciele mniejszości narodowych: Ujgurów, Tybetańczyków, Mongołów, Miao, itd., itd. Najpopularniejsi aktualnie wykonawcy chińscy śpiewają pieśni o miłości do płci przeciwnej, jak i o miłości do ojczyzny. Małej i dużej. Opowiadają zabawne historie i dowcipy. Wśród punktów programu muszą być skecze dotykające problemów społecznych, takich jak oszustwa, konflikty małżeńskie i korupcja. Recytowane są poematy ukazujące Chiny bez chorób, ubóstwa, żyjące w dostatku. W 2020 roku gwiazdy show biznesu z Tajwanu, Hong Kongu i Makau odśpiewały pieśń “Wracając do domu”. TFBoys wykonali utwór „Jesteśmy Marzycielami”, inspirowany słowami przemówienia prezydenta Xi Jin Pinga z 1 stycznia 2019 roku. W latach 1986-2007 gwiazdą Gali 20 krotnie była Peng Li Yuan, żona prezydenta Xi Jin Pinga, (sopran – ówcześnie solistka wojskowego zespołu pieśni i tańca) wykonująca piosenki wojskowo-patriotyczne. Bo pieśni patriotyczne to „must be” każdej Gali. W roku 2013 gwiazdą noworocznego show była sama Celine Dion. Oprócz utworów ze swojego standardowego repertuaru śpiewała chińskie pieśni ludowe.
Gala z czasem stała się również wielkim przedsięwzięciem biznesowym. Ogromna widownia od lat 90. XX była przedmiotem zainteresowania dużych chińskich firm, które chciały koniecznie reklamować się w trakcie Gali. Pragmatyczni szefowie telewizji zaczęli organizować licytacje czasu reklamowego Gali, które odbywały się… na rok przed kolejnym show. Kwoty, które tam padały bardzo szybko zaczęły zbliżać się do tych, którymi słynie „Super Bowl”.
Zmieniają się czasy, zmieniają się formy zarabiania pieniędzy. Dziś oprócz bloków reklamowych (w tym roku był tylko jeden blok reklamowy) najwięcej na Galę wydają partnerzy CCTV, którymi tym razem byli Haier (producent AGD) oraz TikTok (którego przedstawiać nie trzeba). I w tym roku TikTok miał wyłączność na rozdawanie teleidzom noworocznych cyfrowych „czerwonych kopert”. W 2019 roku w trakcie Galii Noworocznej firmy Baidu, Sina Weibo, Douyin (TikTok), Wechatpay i Alipay rozdały w formie wirtualnych czerwonych kopert sumę ponad 1 mld RMB. Losowanie tych kopert wymaga od telewidzów aktywności. Na ekranie pojawiają się kody QR, które trzeba zeskanować, a potem postępować wedle instrukcji wyświetlanej na ekranie. Do wygrania były w tym roku kwoty od 20.21 RMB do 2021 RMB. W 2019 roku tylko Baidu odnotowało 20.8 mld wejść na aplikację loteryjną w trakcie niecałych 5 godzin trwania Gali.
W 2021 roku Gala Chińskiego Centralnego Radia i Telewizji z okazji Festiwalu Wiosny 2021 (中央广播电视总台《2021年春节联欢晚会》) nosiła oficjalny tytuł: „Ludzie wszystkich grup etnicznych są szczęśliwi i żyją dostatnio, a wielka ojczyzna jest zamożna i silna” (各族人民幸福吉祥 伟大祖国繁荣富强). W programie show znalazło się 50 punktów. Dla każdego coś miłego, każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Program, zgodnie z tradycja musiała rozpocząć pieśń otwierająca, uwertura całego show:
A potem, również zgodnie z tradycją był i balet:
I piosenki dla młodszych
Jak i tych starszych
Było podziękowanie bohaterom pracy
I utwór specjalnie dla nich
Była prezentacja osiągnięć programu kosmicznego.
A także piosenka o nowym roku wykonana przy udziale robotów
Były pokazy kungfu
Nie zapomniano też o tym kto stoi za wszystkimi przemianami w Chinach
Były występy mniejszości narodowych
A podsumowaniem tych przemian może być instrumentalna wersja pieśni „Kocham Chiny” zrealizowany przy użyciu wszystkich dostępnych dziś technik telewizyjnych.
Całość tegorocznej Gali nadawano przy użyciu wszystkich dostępnych w Chinach technologii, czyli m.in.: 5G+4K/8K+AI, AI+VR, 8K ultrahigh-definition television signals, studia 3D, wirtualnej sceny XR. Kto chciałby obejrzeć całość, może wykorzystać oficjalny link Galii: https://chunwan.cctv.com/. Czy przyszłoroczna Gala przyćmi tegoroczną? Pewnie tak. To już taka nowa świecka tradycja.
Szczegóły programu i detale techniczne realizacji Noworocznej Gali Centralnej Telewizji ChRL (CCTV1) znajdziecie Państwo TUTAJ.
梁安基 Liang Z. Andrzej
上海,中国 Shanghai, Chiny
电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com
Redakcja:
Leszek B. Ślazyk
e-mail: kontakt@chiny24.com
© 06/2021 www.chiny24.com