Chińskie samochodowce zasilane LNG dla japońskiej NYK Line
Japońska firma NYK Line (Nippon Yūsen – jedno z większych przedsiębiorstw żeglugowych na świecie, założone w 1885 roku, należące do grupy Mitsubishi, notowane na Tokijskiej Giełdzie Papierów Wartościowych,) ogłosiła, że zamówiła cztery nowe samochodowce, zasilane gazem LNG. NYK rozpoczyna działania zmierzające do wymiany obecnie eksploatowanej floty na bardziej przyjazne środowisku statki, zgodnie z korporacyjną strategią redukcji emisji gazów cieplarnianych.
To co zaskakuje w informacji japońskiego armatora, to fakt, iż zamówienie realizowane będzie w Chinach przez stocznię China Merchants Jinling Shipyard (Nanjing) Co. Ltd. Statki, które mają zostać dostarczone armatorowi w 2022 i 2023 roku, będą transportować auta osobowe i ciężarowe do i z Europy, a także na Bliski Wschód.
Statki budowane w Chinach będą wyposażone w kilka nowych technologii, które mają sprawić, że będą miały znacznie mniej niekorzystny wpływ na środowisko w porównaniu z klasycznymi konstrukcjami. Oprócz tego, że będą one zasilane gazem LNG, zostaną wyposażone jako pierwsze na świecie w napęd główny w postaci silnika . Ten nowatorski silnik wykorzystuje spaliny do napędu sprężarek, co sprawia, że napęd zużywa o około 3% mniej gazu w porównaniu z klasycznymi silnikami gazowymi, a przede wszystkim przyczynia się do obniżenia emisji gazów cieplarnianych poprzez redukcję emisji metanu ze spalin o około 50 procent. Technologia iCER (Intelligent Control by Exhaust Recycling) zapewnia lepszą kontrolę spalania dzięki zastosowaniu gazu obojętnego.
Statki zamówione przez NYK Line w China Merchants Jinling Shipyard (Nanjing) Co. Ltd.będą również wyposażone w akumulatorową technologię hybrydową, która poprawi wydajność paliwową poprzez łagodzenie wahań obciążenia silnika głównego i generatora elektrycznego dzięki wsparciu akumulatorów. Zastosowanie paliwa LNG, wraz z tymi nowymi technologiami i innymi rozwiązaniami, takimi jak modyfikacja kadłuba, przyczyni się do zmniejszenia emisji tlenków siarki (SOx) o 99 procent w porównaniu ze statkami napędzanymi ciężkim olejem opałowym. Emisja tlenków azotu (NOx) zostanie zmniejszona o 96 procent, a emisja CO2 o około 40 procent lub więcej.
Japoński armator zakłada, że w ciągu najbliższych 10 lat wymieni na zasilane gazem LNG, wszystkie 40 eksploatowanych obecnie samochodowców (PCTC). NYK Line planuje przejście na statki bezemisyjne, wykorzystujące niskoemisyjne paliwa żeglugowe, takie jak wodór i amoniak do roku 2035.
Firma NYK Line wprowadziła do eksploatacji swój pierwszy samochodowiec zasilany LNG (Sakura Leader) w październiku 2020 roku. Jednostka ta została uznana przez japońskie Ministerstwo Środowiska oraz Ministerstwo Lądu, Infrastruktury, Transportu i Turystyki za statek modelowy i otrzymała wsparcie tychże ministerstw w zakresie technicznej weryfikacji redukcji emisji CO2 podczas rzeczywistych rejsów. W lutym 2020 r. NYK Line podpisała umowę na drugi samochodowiec zasilany LNG z japońską stocznią Shin Kurushima Dockyard Co. Ten statek ma zostać dostarczony armatorowi w 2022 roku.
Cztery samochodowce budowane w Chinach będą miały wymiary podobne do jednostek budowanych w Japonii. Wymiary tych czterech statków to:
- długość całkowita: ok. 200 metrów
- szerokość: ok. 38 metrów
- ładowność: 7 000 jednostek
- tonaż brutto: 72,800 ton
Chiny – o czym pisaliśmy – zdominowały światowy rynek budowy statków, wyprzedzając w tej kategorii Koreę Południową i Japonię. Chiny to również miejsce budowy coraz większej liczby nowoczesnych jednostek zasilanych paliwami alternatywnymi wobec mazutu. Niedawno pisaliśmy o kontenerowcach zasilanych gazem LNG budowanych w Szanghaju dla francuskiego armatora CMA CGM.
Leszek B. Ślazyk
e-mail: kontakt@chiny24.com
© chiny24.com 2010-2021