WiadomościWiadomości

1,26 mln latających dronów na chińskim niebie

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (14/2024/316)

1,26 mln latających dronów na chińskim niebie

Jak wynika z danych Administracji Lotnictwa Cywilnego Chin (chin. 中国民用航空局) na koniec 2023 roku w Chinach zarejestrowanych było ponad 1,26 mln bezzałogowych statków powietrznych (UAV), czyli latających dronów. To więcej o 32% niż w 2022 roku.

Administracja Lotnictwa Cywilnego Chin utworzyła 17 cywilnych stref testowych dla bezzałogowego lotnictwa i 3 bazy testowania, obejmujące miasta, wyspy i inne obszary.

Drony w ubiegłym roku wykonały w Chinach ponad 23 miliony godzin lotów.

Ten znaczny wzrost liczby bezzałogowych statków powietrznych w Chinach wynika ze stopniowego otwierania przestrzeni dla lotów na niskich wysokościach – do niedawna zabronionych.

Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych (chin. 工业和信息化部) upatruje w latających bezzałogowcach nowy sektor lotnictwa, którego rozwój będzie stymulowany przez innowacje, modernizację sprzętu i stworzenie nowego modelu biznesowego.

Źródło: baijiahao.baidu.com

Chiny czy USA? Co wybiera ASEAN?

Wielu analityków zastanawia się, jak silne są wpływy Chin w krajach Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), najważniejszych partnerów handlowych Państwa Środka.

Na to pytanie próbuje odpowiedzieć częściowo „The State of Southeast Asia: 2024 Survey Report” przygotowywany corocznie od czterech laty przez Centrum Studiów ASEAN przy ISEAS-Yusof Ishak Institute z Singapuru.

Według danych zebranych na potrzeby tegorocznego raportu okazuje się, że Chiny są postrzegane w regionie jako najbardziej wpływowa potęga pod względem gospodarczym (59,5%), a także polityczno-strategicznym (43,9%), wyprzedzając USA w obu dziedzinach.

Wśród jedenastu partnerów dialogu państw ASEAN (Australia, Kanada, Chiny, UE, Indie, Japonia, Nowa Zelandia, Korea Południowa, Rosja, Wielka Brytania, USA), Chiny również znajdują się na szczycie listy rankingowej pod względem strategicznego znaczenia dla tych państw (średnio 8,98 na 11,0). Na drugim miejscu znalazły się Stany Zjednoczone (8,79), a na trzecim Japonia (7,48).

Zaskakujący wynik przyniosła odpowiedź na pytanie: jeśli region musiałby sprzymierzyć się z którymś z dwóch rywalizujących mocarstw (Chiny/USA), to które powinien wybrać? Po raz pierwszy od czasu, kiedy badania te są prowadzone (2020 r.) 50,5% respondentów wybrało Chiny, a 49,5% Stany Zjednoczone. Jeszcze w ubiegłym roku 61,1% wskazywało na USA.

46,8% respondentów uważa, że ASEAN powinien wzmocnić swoją odporność i jedność, aby móc odeprzeć presję ze strony obu głównych mocarstw.

Źródła: iseas.edu.sg

Sterowiec AS700 zaczyna loty komercyjne

Pomyślnie zakończono testowe loty pierwszego samodzielnie opracowanego w Chinach cywilnego sterowca załogowego AS700. Pierwsze sterowce z przeznaczeniem do eksploatacji komercyjnej trafią do operatorów przed końcem tego roku.

Sterowiec jest wynikiem prac China Aviation Industry Corporation (chin. 中国航空工业集团公司).

AS700 wedle informacji przekazanych przez China Aviation Industry Corporation  wykazuje się dobrą manewrowością, ma zdolność pionowego startu i lądowania na niewielkiej relatywnie przestrzeni, a co istotne – jest bardziej mobilny i sterowalny niż inne tego typu urządzenia latające.

W zeszłym roku AS700 uzyskał certyfikat AOC/AWC uprawniający do wykonywania usług lotniczych. Od tego czasu firma otrzymała zamówienia na 18 sterowców. Klientami są głównie firmy turystyczne. Trwają prace, których celem jest rozszerzenie możliwości zastosowań sterowców na ratownictwo, miejskie usługi publiczne i inne dziedziny.

Sterowiec AS700 może wziąć na pokład do 10 osób, w tym pilota. Jego maksymalna masa startowa wynosi 4 150 kg, maksymalny zasięg 700 km, a maksymalny czas lotu to 10 godzin.

Źródła:

  • 163.com
  • baijiahao.baidu.com

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button