WiadomościWiadomości

2024 Kearney Index: Chiny trzecim celem inwestycji na świecie

Perspektywy inwestycji zagranicznych i handlu w Chinach nadal się poprawiają. Tak przynajmniej wynika z raportu amerykańskiej firmy konsultingowa Kearney, która opublikowała niedawno The 2024 Kearney Foreign Direct Investment Confidence Index.

Chiny w tym globalnym rankingu systematycznie poprawiają swoją pozycję. W 2022 roku zajęły 10 miejsce, w 2023 pozycję 7 miejsce, a w 2024 – trzecią. Wyprzedziły je tylko USA i Kanada.

Raport przypisuje poprawę pozycji Chin w rankingu przede wszystkim złagodzeniu kontroli kapitału w 2023 roku. Podkreśla, że skuteczność Chin w przyciąganiu i wykorzystywaniu inwestycji zagranicznych zależy od dwóch czynników: wewnętrznego środowiska biznesowego i warunków zewnętrznych, w szczególności stosunków międzynarodowych i czynników geopolitycznych.

Dla Chin stabilizacja inwestycji zagranicznych i handlu zależy przede wszystkim od środowiska krajowego. W tym względzie Chiny mogą pochwalić się znacznymi zaletami: rozległą gospodarką, szerokim rynkiem, najbardziej kompleksowym systemem przemysłowym na świecie, coraz bardziej zaawansowaną infrastrukturą, siłą roboczą wysokiej jakości i środowiskiem politycznym bardziej stabilnym, niż w wielu innych krajach wschodzących.

Te mocne strony są trwałymi uwarunkowaniami, które prawdopodobnie utrzymają się w dającej się przewidzieć przyszłości – twierdzą autorzy raportu. Jednak nowa rewolucja przemysłowa, której przejawem jest sztuczna inteligencja, stawia nowe wyzwania. Aby unieść się na fali globalizacji w erze sztucznej inteligencji, Chiny muszą dalej pogłębiać reformy swoich systemów edukacyjnych, technologicznych i inwestycyjnych, aby ułatwić modernizację przemysłu. Dlatego też Chiny intensywnie pracują nad tym, aby stworzyć najwyższej klasy środowisko biznesowe, gdzie normy rynkowe, poszanowanie prawa wychodzić będzie naprzeciw najwyższym międzynarodowym standardom. To bowiem nie tylko wzmacnia zaufanie do prywatnych inwestycji, ale także zwiększa zdolność kraju do skuteczniejszego przyciągania i wykorzystywania kapitału zagranicznego.

Rząd chiński w ostatnich latach wyraźnie angażuje się w stworzenie większej otwartości gospodarczej na inwestorów. Wśród tych wysiłków zauważa się:

  • znaczne skrócenie tak zwanej „negatywnej listy inwestycyjnej”, określającej sektory gospodarki zamknięte dla inwestycji zagranicznych,
  • całkowite usunięcie ograniczeń dotyczących inwestycji w sektorze produkcyjnym oraz
  • ułatwienie dostępu do rynku w sektorach takich jak telekomunikacja i opieka zdrowotna.

Raport zauważa aktywne dostosowywanie się Chin do międzynarodowych zasad gospodarczych i handlowych o wysokim standardzie, przy jednoczesnym zwiększaniu otwartości instytucjonalnej. Postępują negocjacje w sprawie standardowych umów o wolnym handlu i inwestycjach z większą liczbą krajów i regionów. Chiny dążą do zawarcia z innymi krajami umowy o partnerstwie w dziedzinie gospodarki cyfrowej oraz kompleksowej i progresywnej umowy o partnerstwie transpacyficznym. Środki te są postrzegane jako strategiczne posunięcia Chin mające na celu ustabilizowanie zagranicznych inwestycji i handlu.

Wprawdzie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwo Handlu ogłosiło, że “inwestowanie w Chinach to inwestowanie w przyszłość”, to jednak otoczenie zewnętrzne dla inwestycji w Chinach i handlu zagranicznego w tym roku jest dużym wyzwaniem.

Co istotne w opinii autorów raportu: wraz ze wzrostem gospodarki Chin, poprawą standardów technologicznych i standardów zarządzania, wraz z rozwojem infrastruktury przemysłowej, rola kapitału zagranicznego i jego udział w chińskiej gospodarce naturalnie maleje. Nie oznacza to jednak, że Chiny nie potrzebują już inwestycji zagranicznych. Dziś, aby napędzać wysokiej jakości rozwój i budować innowacyjne społeczeństwo, kapitał zagraniczny pozostaje niezbędny. Podobnie, aby przeciwdziałać wszelkim próbom oddzielenia i zakłócenia łańcuchów dostaw, Chiny nadal potrzebują inwestycji zagranicznych.

Kearney Foreign Direct Investment Confidence Index śledzi zamiary inwestycyjne globalnych liderów biznesu na różnych rynkach w okresie trzech lat, koncentrując się na kadrze kierowniczej firm o rocznych przychodach przekraczających 500 mln USD. Indeks obejmuje reprezentatywną mieszankę, w tym 46% z sektora usług, 45% z produkcji i 9% z technologii informatycznych.

Źródło:

kearney.com/service/global-business-policy-council/foreign-direct-investment-confidence-index

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button