WiadomościWiadomości

Aplikacja mobilna mLUMEN, czyli zagregowane zbiory bibliotek, instytucji publicznych i… blogów (cz.2)

Artykuł sponsorowany

W poprzednim artykule pisaliśmy o projekcie Biblioteki Narodowej o nazwie mLUMEN, którego celem jest stworzenie aplikacji mobilnej umożliwiającej użytkownikom sieci korzystanie z treści internetowych pochodzących z katalogów bibliotecznych, zbiorów danych publicznych, a także – co niezwykle interesujące – z blogów i serwisów informacyjnych zbudowanych na bazie popularnego systemu zarządzania treścią – WordPress.

Jedną z cech aplikacji, która zwraca uwagę przy pierwszym kontakcie jest jej prostota. Ale to prostota zamierzona, co sygnalizuje nam delikatnie odwołanie do neoplastycystycznych kompozycji Mondriana. Minimalizm jest tu jak najbardziej na miejscu, bo mLUMEN jest narzędziem ułatwiającym dostęp do treści i na treści powinna skupiać się uwaga użytkownika.

Użytkownik niezalogowany uruchomiwszy aplikację zobaczy na ekranie najnowsze treści wprowadzone do systemu. Mają one być porządkowane (wylistowywane) na zasadzie wyświetlania po kolei trzech obiektów danego typu (dzieł/utworów, danych publicznych oraz blogów), a następnie trzech obiektów kolejnego typu, itd., itd., co pozwoli na zróżnicowanie rodzajów prezentowanych obiektów użytkownikom niezalogowanym.

Użytkownik, który się zaloguje, a następnie określi interesujący go temat (np.: Chiny) zobaczy na ekranie listę zawierającą wyniki bezpośrednio powiązane z określonym tematem.

Po kliknięciu w interesujący obiekt użytkownik dociera do treści tego obiektu, przy czym uzyskuje informację na temat obiektów podobnych do wyszukanego, jak również do obiektów powiązanych z tym konkretnie wskazanym i wybranym. A to otwiera niezwykłą liczbę możliwości poszukiwań treści powiązanych, a jednocześnie publikowanych w bardzo różnych formach, będących zbiorami zarówno bibliotek (dzieła, utwory, mapy, grafiki), instytucji, a także blogów, które dzięki takiemu połączeniu zyskują nowe możliwości dotarcia do czytelników w sieci.

W przypadku każdego dzieła podczas przeglądania listy wstępnie wyświetlane są trzy główne tematy związane z danym obiektem z

Stanie się między innymi tak dlatego, że w aplikacji mobilnej mLUMEN potencjalny czytelnik uzyska informacje dotyczące samego wpisu, jak na przykład pierwotna data jego publikacji, jego źródło (na przykład strona internetowa, konto w serwisie społecznościowym, etc.), ale także skrócony początek (streszczenie) artykułu, który z pewnością ułatwi zainteresowanie użytkownika daną treścią. Ten element jest jednym z tych, które różnią mLUMEN od typowych przeglądarek, gdzie wstępne zapoznanie się z treścią wymaga użycia sugerowanego linku. W rozwiązaniu Bibliotek Narodowej przewidziano wstępne zapoznanie się z treścią, co z pewnością oszczędza czas i energie użytkownika poszukującego konkretnych informacji, treści.

Wprowadzenie treści zebranych w ramach bloga do systemu Biblioteki Narodowej wymaga podłączenia tegoż bloga do mLUMEN za pomocą wcześniej zainstalowanej wordpresowej wtyczki LUMEN-WP. Po uruchomieniu wtyczki aplikacja mLUMEN będzie automatycznie pobierać wszystkie wpisy, które będą następnie automatycznie tagowane oraz udostępniane w tejże aplikacji. Dodatkowo wtyczka ma umożliwiać automatyczne dodanie tak zwanych Deskryptorów Biblioteki Narodowej jako tagów w systemie WordPress. Twórca treści, właściciel danego bloga nie będzie musiał w żaden sposób nadzorować przesyłania danych dotyczących wpisu do aplikacji. Ten proces będzie się bowiem odbywał automatycznie.

Według twórców rozwiązania wtyczka LUMEN-WP będzie miała minimalny wpływ na szybkość działania strony i nie będzie obciążała serwera, na którym „ulokowany” jest dany blog. Po instalacji wtyczki aplikacja mobilna mLUMEN jednorazowo pobierze wszystkie wpisy przy pomocy REST API systemu WordPress, a następnie cyklicznie będzie sprawdzać, czy pojawiły się nowe na nim nowe treści. Dzięki wykorzystaniu REST API pobierana będzie minimalna ilość danych (wyłącznie dane tekstowe i metadane wpisów, bez obrazów). Jak informuje zespół pracujący nad aplikacją: „Z naszych testów wynika, że pobranie nawet wielu tysięcy postów zajmuje jedynie kilka-kilkanaście sekund”. Umieszczanie treści na aplikacji mLUMEN ma charakter absolutnie dobrowolny, co oznacza, że każda osoba, czy instytucja, która nie zechce kontynuować swojego udziału w projekcie, może się po prostu z niego wycofać i usunąć swój blog, swój serwis.

Wszystkie treści, które zasilać będą zasobu mLUMEN traktowane będą równorzędnie, bez względu na źródło swojego pochodzenia. Zakłada się jednocześnie, że będą one ulegać pozycjonowaniu w zależności od:

      • wprowadzania treści “na czasie”, popularnych w danym momencie, chętnie wyświetlanych, co może przełożyć się na oglądalność tych treści – użytkownicy mają możliwość określania wybranych tematów jako „obserwowanych” – i wedle tego „klucza” tworzone będą zestawienia zawierające w pierwszej kolejności najnowsze pozycje odpowiadające tematom „obserwowanym”;
      • publikowania treści o charakterze całościowym, bądź wyczerpujących dany temat, bądź/i poruszających wyraźnie wiele powiązanych ze sobą tematów, które mogą umożliwić dotarcie do szerszego od zakładanego kręgu odbiorców (użytkownicy zainteresowani tematami “pobocznymi” w stosunku do tematu głównego będą mieli możliwość zobaczenia tego wpisu – jego streszczenia, wprowadzenia do niego).
      • częstotliwości publikacji treści – użytkownik zobaczy w pierwszej kolejności najnowsze wpisy (treści) na interesujące go, oznaczone tematy, przy czym zakłada się stosowanie narzędzi odfiltrowujących spam i informacje o niskiej, lub żadnej wartości informacyjnej.

Aplikacja mLUMEN ma być przede wszystkim narzędziem umożliwiającym szybsze dotarcie do treści istotnych, tworzonych przez polskich blogerów oraz polskie serwisy informacyjne, a nie kolejnym sposobem promowania autorów, czy serwisów dla zwiększenia ich „klikalności”.

O rozwoju projektu będziemy informować na bieżąco.

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 2010 – 2022 www.chiny24.com

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button