Wiadomości

Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych: “wszystkie działania dotyczące Rosji i Białorusi zostają wstrzymane i poddane przeglądowi”

Wspierany przez Chiny Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych, który z jednej strony miał być alternatywa dla Banku Światowego, z drugiej zaś wspierać finansowo Projekty Nowego Jedwabnego Szlaku ogłosił, że z powodu wojny Rosji z Ukrainą “wszystkie działania dotyczące Rosji i Białorusi zostają wstrzymane i poddane przeglądowi”.

“W związku z wojną na Ukrainie, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) jest myślami z wszystkim dotkniętym tym wydarzeniem i przesyła im wyrazy współczucia. Nasze serca kierują się ku wszystkim cierpiącym” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej pożyczkodawcy z siedzibą w Pekinie.

Rosja jest członkiem założycielem Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych, posiadającym aktualnie 6,7 procent udziałów w jego kapitalizacji. Ani Ukraina, ani Białoruś nie są członkami banku, który został założony w 2014 roku, a w którym Chiny posiadają niemal 30% udziałów i mają w nim głos decydujący.

“AIIB jest gotowy do elastycznego i szybkiego rozszerzenia finansowania oraz wsparcia członków, którzy zostali negatywnie dotknięci wojną, bezpośrednio lub pośrednio” – czytamy w oświadczeniu.

Polska jest jednym z 57 państw założycieli banku. Nasz wkład założycielski wyniósł 831,8 miliona dolarów amerykańskich.

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 2010 – 2022 www.chiny24.com

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button