WiadomościWiadomości

Bilion juanów na mikroprocesory

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (19/2024/321)

BYD no.1 w sprzedaży aut

Spółka BYD Motor Co. (chin. 比亚迪汽车股份有限公司) powiększyła w kwietniu swoją przewagę nad Teslą pod względem liczby sprzedanych samochód elektrycznych (EV). BYD sprzedała w kwietniu 120 tysięcy „elektryków”, a Tesla w tym samym okresie 32 tysiące.

Różnice są jeszcze bardziej widoczne w ujęciu za okres od stycznia do kwietnia bieżącego roku. BYD w tym czasie sprzedała 382 tysięcy aut EV (wzrost o 31% rok do roku), zaś Tesla 164 tysiące, odnotowując zarazem spadek wielkości sprzedaży ( w sztukach) o 7,3% r/r.

Źródła:

  • mp.weixin.qq.com;
  • wallstreetcn.com

Bilion juanów na mikroprocesory

Chiński Fundusz Inwestycyjny Przemysłu Obwodów Scalonych (chin. 国家集成电路产业投资基金, ang. China Integrated Circuit Industry Investment Fund), instytucja państwowa, której zadaniem jest wspomaganie przedsiębiorstw związanych z produkcją układów scalonych w uniezależnieniu się od wpływu zagranicznych dostawców (szczególnie ze Stanów Zjednoczonych), ogłosił zainicjowanie trzeciej fazy finansowania sektora. W ramach trzeciej fazy uruchomiono środki w wysokości 344 mld RMB (ok. 186,15 mld PLN). Głównymi inwestorami tej fazy są:

  • Ministerstwo Finansów (chin. 财政部),
  • największe krajowe banki,
  • duże firmy państwowe oraz
  • samorządowe fundusze inwestycje największych 10 miast.

China Integrated Circuit Industry Investment Fund powstał w 2014 roku w ramach ogólnokrajowego programu Made in China (chin. 中国制造), którego celem jest uniezależnienie technologiczne Chin od globalnych łańcuchów dostaw oraz rozwój najnowocześniejszych technologii.

W pierwszej fazie funkcjonowania funduszu (2014-2019) uruchomiono środki w wysokości 158,02 mld RMB, czyli około 86,41 mld PLN. W drugiej fazie (2019-2024) 216 mld RMB (ok. 118,13 mld PLN).

W lutym bieżącego roku, w ramach tego samego programu (Made in China) rząd Szanghaju, jego dwie firmy inwestycyjne i Ministerstwo Finansów utworzyli fundusz w wysokości 195,7 mld RMB (ok. 107 mld PLN), dla finansowania lokalnego przemysłu układów scalonych.

W ten sposób w ciągu 10 lat władze chińskie przeznaczyły na rozwój krajowego przemysłu półprzewodników blisko 1 bln RMB (ok. 546,85 mld PLN).

Ostatnie przykłady nowych procesorów Huawei (smartfony Mate p 60 i Pura 70), rezygnacja ze współpracy z Qualcomm, czy pojawienie się nowych chińskich kości pamięci dość jasno wskazują, że odcinanie Chin od dostępu do zachodnich technologii jedynie przyspiesza proces uniezależniania się Państwa Środka od zagranicznych dostawców. Ze szkoda dla tych dostawców.

Źródła:

  • 163.com;
  • myzaker.com;
  • cnr.cn

9,787 mld kart bankowych

Jak informuje w swoim raporcie Ludowy Bank Chin (chin. 中国人民银行) na koniec roku 2023 każdy mieszkaniec Państwa Środka posiadał 6,93 kart bankowych. W całym kraju było w tym czasie łącznie 9,787 mld aktywnych kart bankowych, co oznacza wzrost o 3,26% rok do roku. W tej liczbie znalazło się 9,02 miliardów kart debetowych (wzrost o 3,92% rok do roku) oraz 767 mln kart kredytowych, co oznacza z kolei spadek o 3,89% rok do roku.

Źródła: 

  • 3g.k.sohu.com;
  • k.sina.cn;

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button