WiadomościWiadomości

BRICS+ : 34 państwa zainteresowane członkostwem w organizacji

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (12/2024/314)

Atrakcyjność BRICS+ rośnie

Minister stosunków międzynarodowych i współpracy Republiki Południowej Afryki na konferencji prasowej stwierdził, że pisemne wnioski chęci przystąpienia do mechanizmu współpracy BRICS+ złożyły do chwili obecnej 34 państwa.  Oświadczył również, że jednym z priorytetów prac członków BRIC+ będzie w tym roku rozszerzenie wykorzystania walut narodowych we wzajemnych relacjach gospodarczych oraz na światowych rynkach finansowych.

Forum państw BRIC powstało w 2010 roku, założone zostało przez Brazylię, Rosję, Indie, Chiny, do których rok później przystąpiła Republika Południowej Afryki. Wtedy format zmienił nazwę na BRICS.

Od stycznia bieżącego roku do tego grona dołączyło pięć kolejnych państw: Arabia Saudyjska, Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Iran i Etiopia. W ten sposób blok ten stał się grupą o imponującej wielkości ekonomicznej. BRICS+ to:

  • 45,78% światowej populacji,
  • 36% globalnego PKB (skorygowany o parytet siły nabywczej),
  • 26% światowego eksportu.

Dla porównania: państwa G7 (USA, Kanada, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia i Wielka Brytania) to 10% ludności Ziemi, 29% światowego PKB i 28% globalnego eksportu.

W tym roku rotacyjne przewodzenie grupie sprawuje Rosja. Kolejny szczyt przywódców państw BRICS+ odbędzie się w dniach 22-24 października w Kazaniu. Jest więc okazja, że BRICS+ stanie się BRICS++.

Źródła:

  • news.sohu.com
  • zhuanlan.zhihu.com

Szczegóły szkolenia TUTAJ

Chińskie kosmetyki zdobywają Azję

Sukces ten przede wszystkim zawdzięczają szybkiemu rozwojowi transgranicznego e-handlu oraz konkurencyjnym cenom. Eksport chińskich kosmetyków do Korei Południowej zwiększył się w ubiegłym roku o blisko 200%, czyli trzykrotnie więcej niż w 2022 roku. Eksport do Japonii w roku 2023 wzrósł o 80% rok do roku. Wzrosła tez sprzedaż chińskich kosmetyków do państw Azji Południowo-Wschodniej. Sześć krajów tego regionu, a mianowicie Indonezja, Malezja, Filipiny, Tajlandia, Singapur i Wietnam, zaimportowało ogółem produkty kosmetyczne z Chin o łącznej wartości 489,6 mln USD (ok. 1,94 mld PLN). To wzrost o 38% w porównaniu z rokiem 2022.

Chińskie kosmetyki zdobywają również rynki globalne. Według oficjalnych danych, w 2023 roku wyeksportowano z Chin kosmetyki o wartości ok. 7,6 mld USD (ok. 30,09 mld PLN), czyli dwukrotnie więcej niż dekadę temu. Było to możliwe dzięki popularności takich znanych chińskich platform e-handlu jak Shein, Temu, AliExpress czy TikTok Shop.

W Korei Południowej najpopularniejszymi platformami chińskiego e-commerce są Temu i AliExpress, z 26%udziałami w rynku. Dużą rolę w zdobywaniu rynków odgrywa promocja i reklama produktów do makijażu czy pielęgnacji skóry w chińskim stylu (bardziej dojrzała i „dostojna” w porównaniu z kreacjami reklamowymi lokalnych konkurentów). Ważnym czynnikiem, który powoduje przyciągnie zagranicznych klientów do chińskich kosmetyków jest cena – przystępniejsza, szczególnie dla młodych ludzi, od tych produkowanych w danym kraju. Prosta chińska metoda na zdobywanie klientów – dobry produkt w dobrej cenie.

Źródła:

  • sohu.com
  • baijiahao.baidu.com

QueQiao-2 na orbicie Księżyca

Drugi chiński satelita został umieszczony na orbicie około księżycowej. Pierwszy, nazwany QueQiao-1 (chin. 鹊桥一号), został wystrzelony w 2018 roku, a miał pracować nad niewidoczną z Ziemi stronie Księżyca przez 5 lat. i czas funkcjonowania miał przewidziany na pięć lat. QueQiao-1 był pierwszym satelitą telekomunikacyjnym umieszczonym nad „ciemną stroną” Srebrnego Globu.

QueQiao-2 (chin. 鹊桥二号) jest o jedną trzecią cięższy od swojego poprzednika. Według Chińskiej Krajowej Administracji Kosmicznej (CNSA, chin. 中国国家航天局) satelita ma pełnić rolę pomostu komunikacyjnego między Ziemią a planowanymi misjami po niewidocznej stronie Księżyca.

Pierwszym sprawdzianem funkcjonowania satelity będzie planowana na maj misja Chang’E-6 (chin. 嫦娥六号), której celem będzie pobranie próbek z ciemnej strony Księżyca i sprowadzenie ich na Ziemie.

QueQiao-2 będzie również wykorzystywany do komunikacji podczas misji księżycowej Chang’E-7  (chin. 嫦娥七号) w 2026 r. i Chang’E-8 (chin. 嫦娥八号) w 2028 r.

Do 2030 roku QueQiao-2 będzie częścią konstelacji satelitów komunikacyjnych, które zapewnią łączność, nawigację i wsparcie teledetekcji dla załogowych misji księżycowych i eksploracji innych planet, takich jak Mars czy Wenus.

Źródła:

  • news.youth.cn
  • thepaper.cn

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button