WiadomościWiadomości

BRICS+ a G7

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (16/2024/318)

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) opublikował w kwietniu br. prognozy wzrostu realnego produktu krajowego brutto (PKB) na 2024 rok. Interesującym jest tu porównanie wzrostu PKB krajów członkowskich Grupy G7 oraz BRICS+ w roku 2023 oraz prognoza MFW dla tego wzrostu w bieżącym roku. Jak wynika z zaprezentowanych informacji, w bieżącym roku wzrost gospodarczy dla obu grup krajów będzie zróżnicowany, przy czym większość krajów G7 i BRICS+ doświadczy spowolnienia gospodarczego, mniejszego wzrostu PKB, niż miało to miejsce w 2023 roku.

Trzy kraje członkowskie BRICS+, czyli Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Republika Południowej Afryki mają w bieżącym roku przyspieszyć gospodarczo. Chiny i Indie mają utrzymać stosunkowo wysokie stopy wzrostu w 2024 roku, ale w porównaniu z rokiem minionym wzrost PKB Chin spadnie o 0,6%, a Indii o 1%.

W grupie G7 gospodarki 4 krajów przyspieszą. Wśród tych krajów znajdą się Niemcy, które odnotowały w minionym roku spadek wzrostu PKB na poziomie -0,3%.

Co istotne: MFW ocenia, że kraje BRICS+ uzyskają znacznie wyższą średnią wzrostu PKB na poziomie 3,6%. W przypadku państw G7 średnia ta wynosić ma 1%. Przy czym łączny PKB krajów G7 będzie o około 15 bilionów USD większy niż krajów BRICS+.

Zakładając utrzymanie się wyższych stóp wzrostu PKB i zapowiadane zwiększanie liczby członków, BRICS+ prawdopodobnie wyprzedzi G7 pod względem wielkości gospodarczej w ciągu najbliższej dekady. W lutym br. minister spraw zagranicznych RPA informował, że wnioski o przystąpienie do bloku BRICS+ złożyły kolejne 34 państwa. Wszelkie zmiany dotyczące członków grupy zostaną prawdopodobnie ogłoszone przed lub podczas szczytu BRICS+, który odbędzie się w dniach 22-24 października tego roku… w Kazaniu, w Rosji.

Źródła:

  • imf.org;
  • talkmarkets.com;
  • bricstoday.com;

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Szczegóły szkolenia TUTAJ

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button