NaukaWiadomościWiadomości

Chang’e-6 z próbkami księżycowymi wraca na Ziemię

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (21/2024/323)

Sonda Chang’e-6 (chin. 嫦娥六号), po pobraniu 2 kg próbek gruntu Srebrnego Globu (2 i 3 czerwca br.), pomyślnie wystartowała z powierzchni Księżyca i wraca na Ziemię. Chińska sonda po raz pierwszy w historii eksploracji i bezpośrednich badań powierzchni naturalnego satelity Ziemi pobrała próbki z jego „ciemnej strony”. Misja Chang’e-6 postawiła przed chińskimi naukowcami i inżynierami wiele wyzwań. Wymagała też wcześniejszych przygotowań, jak na przykład stworzenie sieci satelit komunikacyjnych wokół Księżyca. Dzięki tym satelitom możliwe było kontrolowanie działania orbitera, lądownika, łazika, urządzeń do badań i pobrania materiału z powierzchni.

Podczas realizacji misji Chang’e-6 wykorzystano rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji, w tym systemy umożliwiające sondzie autonomiczne pozycjonowanie.

W trakcie realizacji zadań na powierzchni Srebrnego Globu Chang’e-6 pozwoliła na dokonanie symbolicznego aktu: rozwinięcia flagi Chin na niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca.

Według informacji Chińskiej Krajowej Administracji Kosmicznej (ang. China National Space Administration, chin. 中国国家航天局) lądowanie kapsuły z próbkami księżycowego gruntu przewidziane jest na 25 czerwca br. i nastąpi na terenie Chin. W przypadku pomyślnego zakończenia całej misji Chang’e-6 Państwo Środka stanie się pierwszym państwem na świecie, które dysponować będzie próbkami gruntu z ‘ciemnej strony” Księżyca. Stany Zjednoczone i Rosja (ZSRR) uzyskały próbki, ale ze strony widocznej.

Chiny zamierzają sprowadzić na Ziemię próbki pobrane z powierzchni Marsa (2028) planują załogową wyprawę na Księżyc (przed 2030) oraz budowę stałej załogowej stacji księżycowej (2035).

Misja Chang’e-6 śledzona jest z dużym zainteresowaniem przez naukowców z całego świata. Przypuszczają oni, że grunt z niewidocznej strony Księżyca może zawierać niezwykle cenne informacje, m.in. o początkach Układu Słonecznego. Misja ta obserwowana jest również przez polityków wielu państw. Pokazuje ona bowiem jakich postępów dokonują Chiny w dziedzinie podboju kosmosu. Jakie jest tempo, jakość i skala tych postępów. Dla części państw chiński program kosmiczny to wyzwanie (a nawet zagrożenie), dla większości jednak, to szansa na współpracę, która tym państwom może zwiększyć szanse na rozwój i pokonanie zapóźnień naukowych i technologicznych.

Źródło:

  • cnsa.gov.cn;
  • epaper.bjnews.com.cn;
  • baijiahao.baidu.com;

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button