MotoryzacjaWiadomościWiadomości

Chery chce podbić Europę

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (15/2024/317)

Chiński koncern Chery Automobile Group (chin. 奇瑞控股集团) przejmuje fabrykę w Hiszpanii, aby rozpocząć produkcję samochodów elektrycznych w oparciu o opracowaną we własnym zakresie płytę podłogową. Zakład produkcyjny zlokalizowany jest w Barcelonie i wcześniej (do 2021 roku) należał do Nissan Motor Co. Chery będzie produkować tu samochody w kooperacji z hiszpańskim producentem samochodów Ebro-EV Motors.

Chery uruchamiając produkcję w Hiszpanii chce umocnić swoją pozycję w Europie. Firma ta prowadzi rozmowy z Włochami, a tematem rozmów jest ewentualne przejęcie zakładu po firmie Stelantis.

Płyta podłogowa, która ma być wykorzystywana w produkcji w Hiszpanii, to wysokowydajna Chery E0X. Stanowi ona bazę produkcji luksusowego modelu Luxeed S7 opracowanego wspólnie przez Chery i HuaWei Technology Co. Ten samochód jest oferowany w Chinach, w zależności od wyposażenia w cenie od 249.000 RMB (ok. 139.900 PLN) do 349.000 RMB (ok. 196.100 PLN).

Chery, to państwowa korporacja z siedzibą w HeFei (wschodnia prowincja AnHui), która znacznie przyspiesza ekspansję w Europie i Azji Południowo-Wschodniej. Ma ugruntowaną pozycję na rynkach Ameryki Południowej, na Bliskim Wschodzie i w Rosji. W lutym br. wprowadziła na rynek hiszpański dwie marki:

Omoda (auta elektryczne) i

Jaecoo (auta spalinowe).

Eksport Chery w 2023 roku wzrósł ponad dwukrotnie, do 937.148 pojazdów, co stanowi prawie połowę całkowitej rocznej sprzedaży koncernu. W pierwszym kwartale tego roku firma wyeksportowała 253.418 samochodów, co stanowi wzrost o 40,9% rok do roku.

Pomimo tak dobrych wyników międzynarodowych, sprzedaż krajowa Chery w sektorze pojazdów nowej energii (NEV) była stosunkowo słaba, bo firma „przespała” moment, kiedy ten rynek zaczął się gwałtownie rozwijać.

Chery swój sukces zawdzięcza wprowadzeniu od 2010 roku małych, budżetowych samochodów.

Jednak w ofercie tego producenta zabrakło pojazdów z wyższej półki, które oferowała zamożniejszym i bardziej wymagającym klientom konkurencja. Teraz Geely nadrabia zaległości miedzy innymi współpracując z HuaWei czy Volkswagenem.

Chery do końca roku zamierza stać się jednym z pięciu największych graczy na chińskim rynku NEV, który jest zdominowany przez BYD Co. Ltd. (ten w 2023 r. sprzedał ponad 3 miliony pojazdów elektrycznych). W ciągu najbliższych dwudziestu miesięcy Chery planuje wprowadzić na rynek 24 modele hybrydowe i 15 w pełni elektryczne.

Na marginesie: Wybrani chińscy producenci samochodów elektrycznych, którzy już produkują za granicą, bądź planują uruchomienie produkcji poza granicami Chin:

  • Chery Auto (chin. 奇瑞汽车) – Brazylia (od 2014), Argentyna, Hiszpania – końcowa faza negocjacji umowy, Włochy, Wielka Brytania – deklaracje;
  • BYD (chin. 比亚迪) – produkcja: Tajlandia, Uzbekistan, Brazylia, Węgry, w trakcie rozmów: z Meksykiem oraz Australią.
  • SAIC ShangHai Automobile (chin. 上海汽车) – produkcja: Tajlandia, Indonezja, Indie, Pakistan. Poszukuje lokalizacji w Europie.
  • Great Wall Auto (chin. 长城汽车) – produkcja: Tajlandia
  • Geely Automobile (chin. 吉利汽车) – oprócz fabryk Volvo i Lotusa ma fabryki na Białorusi, Wielkiej Brytanii i Indonezji.

Źródła:

  • semi.org.cn
  • news.10jqka.com.cn
  • caifuhao.eastmoney.com

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Szczegóły szkolenia TUTAJ

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button