WiadomościWiadomości

China News Express: Hong Kong i śmieci

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (04/2024/306)

Rewolucja śmieciowa w Hong Kongu

Od 1 kwietnia br. mieszkańcy Hong Kongu zobligowani będą do płacenia za… wywóz śmieci. Departament Ochrony Środowiska lokalnego rządu oszacował, że wydatki trzyosobowej rodziny wzrosną z tego tytułu o 33-51 HKD (ok. 17-26 PLN). Osoby, które nie dostosują się do zarządzeń dotyczących pozbywania się śmieci, w tym ich segregowania i będą zaśmiecać miasto, za pierwszym razem ukarane zostaną mandatem w wysokości 1500 HKD (ok. 758 PLN). Za drugim razem mandatem w wysokości 25000 HKD (ok. 12630 PLN). Za ciężkie naruszenie przepisów (zaśmiecanie terenów chronionych, morza, etc.) sprawcom grozi dodatkowo do 6 miesięcy aresztu. W przypadku uporczywego łamania przepisów każdorazowa kara finansowa wynosić będzie 50 tysięcy HKD (ok. 25 tysięcy PLN) z dodatkową karą aresztu w wymiarze 6 miesięcy.

Oplata za wywóz śmieci będzie liczona w dwóch kategoriach. Mieszkańcy rozliczać będą się od objętości worków ze śmieciami (worki od 3 do 100 m3 , według stawki 0,11 HKD (ok. 0,06 PLN) za m3.

W przypadku obiektów handlowych i produkcyjnych stawka naliczana będzie od wagi.

Rodziny ubogie uzyskają comiesięczne wsparcie od rządu na opłaty za wywóz śmieci w wysokości 10 HKD (ok. 5 PLN).

Na początkowym etapie wdrażania tego zarządzenia rząd Hong Kongu planuje dystrybucję bezpłatnych worków na śmieci do wszystkich mieszkań w mieście.

Źródło: https://www.shobserver.com

162 miliardy przysyłek

W 2023 roku poczta chińska dostarczyła odbiorcom ponad 162 miliardy przysyłek. Jak informuje Państwowe Biuro Poczty (chin. 国家邮政局), to oznacza wzrost o 16,5% w stosunku rok do roku (r/r). Wśród tych przesyłek 132 mld stanowiły przesyłki ekspresowe. To z kolei oznacza wzrost o 19,5% r/r.

Źródło: https://item.btime.com

Magazyny energii 2023

Na koniec ubiegłego roku łączna moc magazynów energii podłączonych do sieci w Chinach osiągnęła poziom 86,5 GW. To wzrost o 45% rok do roku. Udział nowych magazynów energii wzrósł z 21% w 2022 roku do prawie niemal 40% w 2023 roku. Według wstępnych statystyk Instytutu Badań Przemysłowych (chin. 工业研究所) w 2023 roku zarejestrowano w Chinach ponad 70 tysięcy (!!!) firm zajmujących się magazynowaniem energii. Jest to m.in. efekt coraz szerszego zastosowania w tym sektorze energetyki baterii litowo-jonowych i sukcesywnego spadku kosztu ich produkcji.

Źródło: https://www.thepaper.cn/newsDetail_forward_25938564

Koleje w Chinach 2023: linie dłuższe o 3637 kilometrów

Wedle oficjalnych danych China State Railway Group Co., Ltd.  (chin. 中国国家铁路集团有限公司) inwestycje w sektorze kolejowym w 2023 roku w Chinach osiągnęły wartość 764,5 mld RMB (422 mld PLN), co oznacza wzrost o 7,5% r/r. W tym okresie oddano do użytku:

 • łącznie 3637 km nowych linii kolejowych, w tym
 • 2776 km kolei dużych prędkości.

Całkowita długość linii kolejowych w Chinach na koniec 2023 roku wyniosła 159 tysięcy kilometrów, w tym 45 tysięcy kilometrów linii kolei dużych prędkości.

Źródło: https://k.sina.com.cn

MouTai na Rok Smoka

Dużymi krokami zbliża Chiński Nowy Rok (10.02.-17.02.2024). Wszystkie firmy z branży spożywczej przygotowują z tej okazji coś specjalnego. Dominuje oczywiście czerwień (symbol szczęścia i powodzenia) oraz smok – znak tego nowego roku w kalendarzu chińskim.

KweiChow MouTai Liquor Company (chin. 贵州茅台酒股份有限公司) producent najsłynniejszego chińskiego baijiu (chin. 白酒), czyli wysokoprocentowego (52%+) alkoholu destylowanego z zacieru z sorgo, oczywiście nie zasypuje gruszek w popiele. Od dekad MouTai jest elementem celebracji Chińskiego Nowego Roku w wielu chińskich domach. Wielu też nie wyobraża sobie godnego świętowania Nowego Roku bez wzniesienia toastu tym wyjątkowym (wedle Chińczyków) trunkiem.

W tym roku KweiChow MouTai Liquor Company przygotowało specjalną edycję baijiu w upominkowym pudełeku.

W tym zestawie smok ma przynieść szczęście, a baijiu rok obfitości. W pudełku znajdziemy dwie butelki o pojemności 200 ml. Jedna zawiera baijiu FeiTian (chin. 飞天), druga zaś MouTai (chin. 茅台), obie o mocy 53%. Oprócz butelek w pudełku znajdziemy 5 szklaneczek z symbolami smoka, 5 spodeczków ze znakami oznaczającymi szczęście, pomyślność, dostatek, zdrowie i długie życie oraz torebki na te szklaneczki.

Cena zestawu zależy od wieku obu baijiu. Zestaw z najmłodszymi baijiu, leżakowanymi tylko 5 lat, kosztuje 2699 RMB (ok. 1490 PLN).

Trudno się dziwić, że KweiChow MouTai Liquor Company jest jedna z najzamożniejszych firm z sektora przemysłu spożywczego w Chinach.

Źródło: https://mall.ifeng.com

Chińscy akademicy cytowani najczęściej w 2023

Według danych opracowanych przez listy przygotowanej przez Clarivate Plc, najczęściej cytowanymi publikacjami naukowymi w 2023 roku były prace naukowców z Chińskiej Akademii Nauk (chin. 中国科学院). Na drugim miejscu w tej konkurencji znalazły się prace naukowców z amerykańskiego Harwardu.

Clarivate Plc to brytyjsko-amerykańska spółka analityczna notowana na giełdzie, która prowadzi zbiór usług opartych na subskrypcji, w obszarach bibliometrii i naukometrii, wywiadu biznesowego / rynkowego oraz profilowania konkurencji dla farmacji i biotechnologii, patentów i zgodności z przepisami, ochrony znaków towarowych oraz ochrony domen i marek. W środowisku akademickim i naukowym Clarivate znana jest jako firma, która oblicza „współczynnik wpływu” aktywności i „wagi” prac naukowych publikowanych przez badaczy i naukowców z najważniejszych ośrodków akademickich w skali globu.

Źródło: https://clarivate.com

Chiny największym eksporterem aut na świecie

Jak wynika ze wstępnych danych Chińskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów Osobowych (chin. 中国乘用车制造商协会) w 2023 roku Chiny po raz pierwszy w historii wyprzedziły Japonię i stały się największym eksporterem samochodów i pojazdów rożnego typu na świecie. W minionym roku Chiny wyeksportowały 5,26 mln aut. Japonia 4,3 mln.

Chiński rynek motoryzacyjny w 2023 roku wzrósł o 5,3% r/r. To trzeci z rzędu rok wzrostów w warunkach zaciętej wojny cenowej pomiędzy chińskimi producentami. Sprzedaż samych aut elektrycznych wzrosła w minionym roku o 20,8% r/r (w 2022 r. o 74,5% r/r). Sprzedaż aut z napędem hybrydowym, bardziej atrakcyjnych cenowo od EV, wzrosła w tym okresie o 82,5% r/r.

Stale rośnie udział w rynku krajowych marek samochodów. W 2023 roku już 56% wszystkich sprzedanych w Chinach aut pochodziło z produkcji krajowej.

Przewiduje się, że w bieżącym roku sprzedaż samochodów krajowych stanowić będzie 63% ogółu sprzedaży aut osobowych w Chinach.

W minionym roku największe straty w udziałach w rynku odnotowały marki francuskie (spadek o 41%), japońskie (-10,7%) i amerykańskie (-1,4%).

Wzrosty odnotowały samochody marek niemieckich (+2,5%) oraz chińskich (+15,7%).

Źródło:

 • https://new.qq.com
 • https://www.yoojia.com
 • https://zhuanlan.zhihu.com

Cai Jin Qing dyrektorem XiaoMi

Zainteresowanie chińskich mediów wywołało powołanie na stanowisko dyrektora zarządzającego XiaoMi Group (chin. 小米集团) pani Cai Jin Qing (chin. 蔡金青). To pierwsza kobieta na tym stanowisku w znanej szeroko na świecie chińskiej korporacji.

Pani Cai od 2018 roku zarządzała sprzedażą i rozwojem na rynku chińskim takich marek jak Gucci czy Balenciaga. Jest również znana w środowisku z licznych wyróżnień, m.in. znalazła się na listach:

 • “Forbes China 100 Outstanding Business Women”,
 • “China’s Most Influential Business Women List”
 • „Fortune Chinese Network” oraz
 • „2023 Fortune China’s Most Influential Business Women”.

Obserwatorzy rynku zastanawiają się czy objęcie przez panią Cai stanowiska dyrektora zarządzającego oznacza, że XiaoMi zamierza pójść w kierunku luksusowych produktów i…cen. XiaoMi znane było do tej pory przede wszystkim z bardzo solidnych produktów sprzedawanych w wyważonych, atrakcyjnych cenach. Ale dziś wśród produktów XiaoMi oprócz telefonów, smart watchy, hulajnóg, czy robo-odkurzaczy pojawiają się samochody.

Źródło: https://tech.ifeng.com

Statystyki przestępstw

Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego (chin. 公安部) poinformowało, że w 2023 roku liczba zbadanych i rozpatrzonych spraw dotyczących bezpieczeństwa publicznego w skali kraju była w zasadzie taka sama jak w 2022 roku, a liczba wniesionych spraw karnych spadła o 4,8% w porównaniu z 2022 rokiem.

Organy bezpieczeństwa rozpatrzyły i osądziły 192 tysiące przestępstw związanych z działalnością w Internecie.

Źródło: https://news.xinmin.cn

Walka z korupcją trwa

Na zakończonym niedawno plenum Centralnej Komisji Kontroli Dyscypliny Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin (chin. 中国共产党中央纪律检查委员会) przyjęto kierunki dalszej intensyfikacji walki z korupcją. Szczególna uwaga zostanie skierowana na takie dziedziny jak finanse, energetyka, infrastruktura, farmaceutyka i przedsiębiorstwa państwowe. W telewizji państwowej CCTV nadawany jest serial dokumentalny pt. „Ciągłe wysiłki na rzecz pogłębiania wiedzy” (chin. 持续发力纵深推进) pokazujący różne przypadki korupcji, a przede wszystkim prezentujący niesławne postaci powiązane z tym zjawiskiem.

Ku przestrodze.

Źródło:

 • http://www.news.cn
 • http://politics.people.com.cn
 • https://news.cctv.com

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button