NaukaWiadomościWiadomości

Chińscy astronauci wyruszyli na orbitę, aby zakończyć budowę pierwszej chińskiej stacji kosmicznej

Wczoraj, 5 czerwca, Chiny wysłały w przestrzeń kosmiczną trzech astronautów w trzeciej misji załogowej licząc od czerwca ubiegłego roku i pierwszej w tym roku, a związanej z budową chińskiej załogowej stacji orbitalnej. Budowa modułowej stacja ma zostać zakończona w tym roku.

Statek kosmiczny Shenzhou 14 wystartował z Satelitarnego Centrum Startowego Jiuquan na pustyni Gobi o godzinie 10:44 czasu chińskiego. Shenzhou wyniesiony została w przestrzeń kosmiczną przez rakietę nośną Długi Marsz 2F-Y14. Astronauci Chen Dong, Liu Yang i Cai Xuzhe spędzą na orbicie sześć miesięcy.

Celem trzeciej misji, jak i dwóch poprzednich jest budowa pierwszej chińskiej załogowej stacji orbitalnej. Podczas aktualnej misji astronauci rozbudują stację o kolejne 2 moduły (w sumie będzie ich 6, ale – wedle ostatnich wiadomości – ich liczba ma ulec powiększeniu w późniejszym czasie).

Astronauci Liu Yang (z prawej), Chen Dong (w środku) i Cai Xuzhe (z lewej)

Budowa stacji ważącej w sumie 90 ton, a mającej w założeniu służyć chińskim astronautom przez 10 lat zostanie zakończona w tym roku. Stacja nosząca nazwę Tiangong będzie służyć jako laboratorium kosmiczne do przeprowadzania badań naukowych i testów technicznych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz kapsuły. Jeśli w najbliższym czasie nie pojawi się projekt, w wyniku którego powstanie następczyni Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, Tiangong stanie się jedyną załogową stacją orbitalną okrążającą Ziemię.

Chińczycy podjęli decyzję o budowie własnej stacji w wyniku wykluczenia Chin z projektu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na wniosek Stanów Zjednoczonych. Obecnie chiński program kosmiczny opiera się głównie o chińskie potencjały (kadry naukowe, zespoły inżynierów, technologie, finansowanie) ze wsparciem doświadczeń rosyjskich. Korzystając ze współpracy z rosyjskimi naukowcami Chiny zamierzają do końca roku 2035 zbudować na Księżycu stałą bazę załogową.

Ogromne chmury pyłu widoczne podczas zapłonu silników rakiety nośnej Długi Marsz 2F-Y14.

 

Rakieta wznosi się ku najwyższym warstwom atmosfery. Po 577 sekundach statek kosmiczny Shenzhen-14 odłączył się od rakiety i wszedł na wyznaczoną wcześniej orbitę.

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 2010 – 2022 www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button