WiadomościWiadomości

Chińskie górnictwo schodzi pod wodę

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (28/2024/330)

Chińskie górnictwo schodzi pod wodę

Pomyślne próby morskie przeszedł głębokowodny kombajn górniczy KaiTuo 2 (chin. 开拓二号). W ramach testów przeprowadzono pięć zejść kombajnu na dno morskie na głębokości do 4102,8 m i z powodzeniem pobrano ponad 200 kg próbek różnych minerałów. Kombajn został skonstruowany przez zespół naukowców i techników z Instytutu Badawczego HaiNan (chin. 海南研究院) oraz Uniwersytetu Jiao Tong w Szanghaju (chin. 上海交通大学).

W trakcie przeprowadzonych prób badano pracę maszyny na różnych rodzajach dna morskiego, np.: na stromych i chropowatych górach podwodnych o nachyleniu ponad 30 stopni, czy obszarach mulistych, miękkich. Ponadto testowano pracę kombajnu i jego systemów w różnych warunkach pogodowych występujących na powierzchni morza. Kombajn zrealizował wszystkie postawione przed nim zadania, wykazał się dużymi możliwościami jeśli chodzi o odwierty i kruszenie skał, a także skutecznością ich zbierania. To kolejny krok technologiczny na drodze do pozyskiwania surowców z głębokiego dna mórz i oceanów.

Na podstawie:

  • baijiahao.baidu.com;
  • 163.com;
  • mp.weixin.qq.com;

Le Chocolat Maxime Frédéric w Szanghaju

Le Chocolat Maxime Frédéric at Louis Vuitton to nie nazwa sklepu w Paryżu, ale pierwszy luksusowy sklep z czekoladą w Chinach otwarty w Szanghaju (chin. 上海) w dzielnicy PuDong (chin. 浦东) ), w galerii handlowej Tai Koo Li QianTan (chin. 太古里前滩). Sklep, trzeci tego typu marki na świecie, oferuje ponad 20 rodzajów ręcznie robionych wyrobów czekoladowych w cenach od 240 do 3200 RMB. (od ok.133 do 1770 PLN). Pomimo wysokości cen sklep nie narzeka na brak klientów. Żeby zrobić tutaj zakupy, trzeba poczekać w solidnej kolejce.

https://www.163.com/dy/article/J7Q1RL670514G41O.html

Największa platforma świata dla Saudi Aramco

12 sierpnia w QingDao (chin. 青岛) w prowincji ShanDong (chin. 山东) przekazano firmie Saudi Arabian National Petroleum Company (Saudi Aramco) zbudowaną w tutejszej stoczni platformę wydobywczo-transportową Marjan. Jest to największą na świecie tego rodzaju konstrukcja. Została zbudowana przez CNOOC’s Offshore Petroleum Engineering (Qingdao) Co., Ltd. (chin. 中国海油旗下海洋石油工程股份有限公司) w ciągu 34 miesięcy. Pod koniec sierpnia platforma wyruszyła drogą morską do miejsca pracy, czyli przybrzeżnego pola naftowego Marjan położonego u wschodnich wybrzeży Arabii Saudyjskiej.

Platforma waży 17 tysięcy ton, ma wysokość odpowiadającą ponad 24 piętrom, a powierzchnia jej pokładu jest równa 15 boiskom do koszykówki. Jej roczna zdolność magazynowania to:

  • 24 miliony ton ropy naftowej oraz
  • 7,4 miliarda metrów sześciennych gazu.

Realizacja tego projektu stanowi przełom w zdolnościach chińskich przedsiębiorstw w zakresie morskiej inżynierii wydobywania ropy naftowej i gazu ziemnego. Platforma została zbudowana zgodnie z najsurowszymi międzynarodowymi standardami, spełniając ponad 2000 różnych norm jakościowych.

default

Projekt ten jest istotnym krokiem zmiany roli chińskich przedsiębiorstw w tej branży. Dotychczas były one podwykonawcami dla zagranicznych koncernów, a obecnie stają się generalnymi wykonawcami dla krajowych i zagranicznych kontrahentów. Posiadają własne technologie, know-how, zdolności projektowe i pełne zaplecze produkcyjne. To daje możliwości szerszego wejścia na globalne rynki, dotychczas dla firm chińskich niedostępne.

Na podstawie:

  • baijiahao.baidu.com; 
  • 163.com;

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

 

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button