WiadomościWiadomości

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (10/2023/262)

Rekord pobity

W ciągu świątecznego tygodnia Chińskiego Nowego Roku (21-28.01.2023) filmy wyświetlane w chińskich kinach dały 6,885 mld RMB (ok. 4,441 mld PLN)1 przychodu. To rekordowa kwota bijąca wynik odnotowany podczas noworocznych świąt w 2018 roku.

Na pierwszym miejscu chińskiego noworocznego box office znalazł się najnowszy film Zhang YiMou (chin. 张艺谋), twórcy takich głośnych filmów jak Czerwone sorgo (紅高梁 1987), Zawieście czerwone latarnie (大紅燈籠高高掛 1992), Hero (英雄 2003), Dom latających sztyletów (十面埋伏 2004), czy Cień (Shadow, 影 2018), a także reżysera ceremonii olimpijskich w Pekinie.

Jego nowy film „Rzeka pełna czerwieni”  (chin. 满江红) zarobił w świątecznym tygodniu 2,67 mld RMB (ok. 1,72 mld PLN)2.

W czasie tygodniowej przerwy świątecznej w Chinach kina najchętniej odwiedzali mieszkańcy prowincji JiangSu, GuangDong, ZheJiang, ShanDong i HeNan, a także miast takich jak Szanghaj, Pekin i ChengDu.

———————————————————————————–

1 https://baijiahao.baidu.com/s?id=1756227628984955423&wfr=spider&for=pc

2 https://ent.ifeng.com/c/8Mw3hE3Uxop

Seryjne kwantowe

Chiny są trzecim państwem na świecie, które osiągnęło zdolność seryjnej produkcji kompletnych komputerów kwantowych.

Potwierdzili to inżynierowie z ośrodka AnHui Quantum Computing Engineering Research Center (chin. 安徽省量子计算工程研究中心), którzy dostarczyli pierwsze egzemplarze użytkownikom1. Pierwszym państwem, które uzyskało zdolność seryjnej produkcji komercyjnych komputerów kwantowych była Kanada (2011), a następnie Stany Zjednoczone (2019). Pierwszy kwantowy komputer w Chinach zbudowano w 2022 roku.

———————————————————————————–

1 https://finance.sina.com.cn/jjxw/2023-01-29/doc-imycvxxs7149282.shtml

Drugie miejsce w eksporcie aut

W 2022 roku Chiny zajęły II miejsce w eksporcie samochodów. Uplasowały się w tej kategorii po Japonii, ale przed Niemcami. Czwartym eksporterem aut są Stany Zjednoczone, piątym Korea Południowa. W minionym roku Państwo Środka odnotowało wzrost eksportu aut o 54,4% r/r. Jeszcze w 2021 roku zajmowało 6 miejsce w świecie.

W ubiegłym roku wyeksportowano z Chin 3,11 mln samochodów1.

———————————————————————————–

1 https://www.163.com/dy/article/HRUTBK3G05278SVC.html

Smartfony mniej popularne?

W ubiegłym roku sprzedano w Chinach 287 mln smartfonów. Mniej o 14%niż w roku 20211. To pierwszy od 2013 roku spadek liczby sprzedanych aparatów poniżej poziomu 300 mln sztuk. W ubiegłym roku najlepiej sprzedawały się w Chinach smartfony Apple, ViVo, HONOR, OPPO, XiaoMi i HuaWei.

Szóste miejsce HuaWei to oczywisty rezultat restrykcji amerykańskich, ograniczających możliwość wprowadzania przez firmę nowych modeli w liczbie, która sprawiała, że marka ta od lat znajdowała się w pierwszej trójce najpopularniejszych w Chinach. Rok 2023 może być ciekawy, ponieważ chińscy producenci smartfonów weszli aktywnie na rynek producentów komponentów półprzewodnikowych, co zaczyna przynosić zaskakujące rezultaty w postaci procesorów bazujących na alternatywnych technologiach.

———————————————————————————–

1 https://www.sohu.com/a/635291902_114950

Szersze otwarcie kraju

Od początku lutego weszły w życie kolejne regulacje znoszące restrykcje dla przyjeżdżających i wyjeżdżających z Chin1. Chińskie firmy turystyczne mogą na powrót, po trzech latach przerwy, organizować wyjazdy grupowe do następujących 19 krajów: Tajlandia, Kambodża, Malediwy, Sri Lanka, Filipiny, Malezja, Singapur, Laos, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt, Kenia, Republika Południowej Afryki, Rosja, Szwajcaria, Węgry, Nowa Zelandia, Fiji, Kuba i Argentyna.

Polska, jak i większość Europy, musi jeszcze poczekać na chińskie grupy turystyczne.

———————————————————————————–

1 http://www.ce.cn/xwzx/gnsz/gdxw/202301/31/t20230131_38367115.shtml

Pierwszy powiew optymizmu

Jak wynika z opublikowanego właśnie wskaźnika koniunktury (aktywności) przemysłu kraju w styczniu 2022 roku1, w chińskim przemyśle drgnęło. Po 3 miesiącach stagnacji odczyt wskaźnika PMI dla Chin wyniósł 50,1, czyli nieco powyżej granicznego poziomu 50. Czy to początek trendu wzrostowego (oczekiwanego) przekonamy się za miesiąc.

Wskaźnik PMI (ang. Purchasing Managers Indeks) to „indeks nabywczy inwestorów”, mierzący aktywność menadżerów nabywających różne dobra i usługi na rynku. PMI jest jednym z najważniejszych współczynników gospodarczych, ponieważ przedstawia aktywność finansową poszczególnych podmiotów rynkowych i gospodarczych w sposób pozwalający określić kształotowanie się tendencji nabywczych w najbliższym czasie.

Opracowała go i wdrożyła amerykańska marka Markit Group.

Indeks PMI może przyjmować różne wartości. Jego przedział waha się od 0 do 100 pkt. Zazwyczaj znajduje się na poziomie od 40 do 60 pkt. Wynik na poziomie 50 pkt określa się jako tzw. punkt neutralny.

Z „wysokim indeksem PMI” mamy do czynienia wtedy, gdy wartość wskaźnika wynosi powyżej tej granicy. Jest to sygnał pozytywny, ponieważ pokazuje, że w całej gospodarce, określonym sektorze gospodarki (subindeksy) można obserwować wzrost aktywności ekonomicznej, napływ kapitału z zagranicy. Wysoki współczynnik PMI przekłada się na wzmocnienie waluty krajowej.

———————————————————————————–

1 http://www.stats.gov.cn/tjsj/zxfb/202301/t20230130_1892584.html

 Prowincje trzymają się mocno

W 2022 roku największe lokalne gospodarki w Chinach to prowincje GuangDong, JiangSu, ShanDong, ZheJiang, HeNan, SiChuan, HuBei, FuJian, HuNan i AnHui 1. Dwie pierwsze zdystansowały pozostałe osiem z pierwszej dziesiątki. Prowincja GuangDong osiągnęła PKB w wysokości 12,91 bln RMB (ok. 8,33 bln PLN), a druga w zestawieniu prowincja JiangSu 12,29 bln RMB (ok. 7,92 bln PLN). Trzecia z kolei prowincja ShanDong wypracowała PKB o wartości 8,74 bln RMB (ok. 5,64 bln PLN).

GuangDong przoduje w kraju pod względem rozmiaru swojej gospodarki po raz 34 z rzędu.

Ostatnią w pierwszej dziesiątce jest prowincja AnHui z PKB 4,50 bln RMB (ok. 2,91 bln PLN)2. I jest to niespodzianka, ponieważ prowincja ta prześcignęła w minionym roku znacznie bardziej rozwiniętego sąsiada, czyli Szanghaj.

Metropolia ta wypracowała w minionym roku PKB w wysokości 4,47 bln RMB (ok. 2,88 bln PLN). Liderzy rankingu uzyskali w zeszłym roku PKB ponad 2,5 krotnie większy od polskiego3.

———————————————————————————–

1 https://sd.ifeng.com/c/8MyhuNYLp8u

2 https://baijiahao.baidu.com/s?id=1756532261193081524&wfr=spider&for=pc

3 PKB Polski za 2022 ok. 3 bln PLN;

Elon Musk chwali

Na niedawnej konferencji prasowej, w trakcie której przedstawiano wyniki finansowe Tesli, Elon Musk stwierdził, iż1:

  • największym konkurentem Tesli są chińskie firmy, ponieważ “pracują najciężej i najinteligentniej”;
  • największa konkurencja wśród firm samochodowych firm panuje na rynku chińskim – to zarazem największy rynek motoryzacyjny na świecie;
  • dla Tesli Chiny to drugi największy rynek na świecie; w Państwie Środka jest zlokalizowana największa fabryka Tesli;
  • aby utrzymać swoją pozycję firma obniża swoje ceny oraz redukuje koszty.
  • szef biznesu Tesli w Chinach mianowany został dyrektorem zarządzającym fabryki i sprzedaży w USA – może uda się wprowadzić chińskie wzorce w Stanach Zjednoczonych i innych lokacjach;
  • “nasz zespół wygrywa w Chinach”; “jesteśmy w stanie przyciągać najlepsze talenty w kraju (Chinach) i będziemy to dalej robić”…2

———————————————————————————–

1 https://www.nasdaq.com/articles/musk-says-china-rivals-work-hardest-smartest

2 https://www.cnbc.com/2023/01/26/elon-musk-says-a-chinese-automaker-will-likely-be-second-to-tesla.html

Pomroczność jasna, tudzież jasność pomroczna

Zalew informacji o Chinach bywa czasem zgubny dla współczesnych redakcji i zatrudnionych przez nie pracowników medialnych. Nic dziwnego, że i PT Czytelnicy bywają w efekcie zagubieni.

Przykład:

28.01.2023 portal wnp.pl szokuje nas tytułem:

„Rosja nie może liczyć na pomoc Chin i Indii w złagodzeniu skutków sankcji”.

A ledwie 4 dni później (02.02.2023) ten sam portal wnp.pl burzy spokój PT Czytelników wstrząsającą enuncjacją:

„Przyjaciele nie zostawiają Rosji w potrzebie”

Drugi artykuł dotyczy (jak i pierwszy) relacji Rosji z Chinami i Indiami.

Bardziej czujny Czytelnik (pomijając tytuły, płeć, stan majątkowy, cywilny, etc.) mógłby zadać sobie pytanie: „Która z tych dwóch „informacja” jest prawdziwa, która z nich to manipulacja?”. Jak jest? Któreś ze wzmiankowanych państw pomaga Rosji, czy wręcz odwrotnie? Ale kto się przejmuje informacjami sprzed 4 dni. To już (pre)historia. Dziś ważne są inne sprawy. Cudowny środek babuni na czyraki oraz niespodziewany transfer gwiazdy piłki kopanej. Chiny i Indie musza sobie jakoś same poradzić.

28.01.2023

02.02.2023

Co na to rzecznik chińskiego MSZ?   

  • o zestrzelonym balonie i „szumie” wokół tego tematu: „Strona chińska wielokrotnie przekazywała stronie amerykańskiej kluczowe informacje w tej sprawie. Rzeczony balon miał charakter cywilny i był wykorzystywany do celów badawczych (meteorologicznych i innych badań naukowych). Jego wtargnięcie w amerykańską przestrzeń powietrzną było całkowicie przypadkowe, zostało spowodowane siłą wyższą. Chiny są odpowiedzialnym państwem, które ściśle przestrzega prawa międzynarodowego, które szanuje suwerenność i integralność terytorialną innych państw. Historia dowodzi, że to Stany Zjednoczone często depczą prawo międzynarodowe oraz naruszają suwerenność i integralność terytorialną innych krajów. Celowo prowokowany przez stronę amerykańską szum medialny jest niedopuszczalny i nieodpowiedzialny. Należy podkreślić, że obie strony, zwłaszcza Stany Zjednoczone, powinny właściwie radzić sobie z takimi sporadycznymi incydentami w sposób wyważony, profesjonalny i daleki od rozwiązań militarnych.
  • o balonie nad Ameryką Łacińską i Karaibami: Jako odpowiedzialny kraj, Chiny zawsze ściśle przestrzegały prawa międzynarodowego, informowały i właściwie zajmowały się tego typu przypadkami, współpracując ze wszystkimi zainteresowanymi stronami.
  • o kwestii zwrotu szczątków zestrzelonego balonu: To oczywiste: Chiny domagają się ich zwortu. Ten balon nie jest amerykański, a chiński.
  • o tym co blokuje pomoc dla Syrii po trzęsieniu ziemi: W obliczu tragedii, która dotknęła mieszkańców Syrii Stany Zjednoczone powinny odłożyć na bok swoją geopolityczną obsesję, natychmiast znieść jednostronne sankcje wobec Syrii i otworzyć wszelkie dostępne korytarze dla pomocy humanitarnej. USA są zaangażowane w kryzys syryjski od dłuższego czasu, często interweniowały militarnie i nakładały surowe sankcje gospodarcze, kosztem ofiar cywilnych w tym kraju. Do dziś wojsko amerykańskie nadal okupuje główne obszary produkcji ropy naftowej w Syrii, zagrabiając ponad osiemdziesiąt procent jej produkcji, przemycając syryjskie zapasy zboża, pogłębiając kryzys humanitarny.

———————————————————————————–

1 https://www.mfa.gov.cn/fyrbt_673021/

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie – www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button