WiadomościWiadomości

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie

02.09.2022

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie to nasz nowy cykl, dzięki któremu postaramy się dostarczać Państwu więcej informacji z Chin i o Chinach. Bazujemy przede wszystkim na źródłach chińskich.

Opinie, które prezentujemy w tym cyklu nie są opiniami naszymi, a takimi, które funkcjonują w chińskiej przestrzeni medialnej i informacyjnej.

Mamy nadzieję, że przedstawiane przez nas fakty, wydarzenia, opinie pozwolą przybliżyć Państwu obraz współczesnych Chin widzianych od środka, a nie poprzez różnej jakości pryzmaty ośrodków zewnętrznych. 

Z prac rządu (来自政府工作)

W dniu 24 sierpnia na posiedzeniu wykonawczym Rady Państwa (国务院常务会), czyli chińskiego rządu, przyjęto plan wdrażania kolejnych 19 działań mających na celu wzmocnienie podstaw ożywienia gospodarczego i rozwoju kraju. Wcześniej uruchomienie działań o takim charakterze zapowiedziano podczas analogicznego posiedzenia 29 czerwca br. Premier Li KeQiang 李克强 zwrócił uwagę, że wprawdzie od czerwca obserwuje się wzrost chińskiej gospodarki po fali epidemii Covid z początku roku, ale występują wciąż wahania, a podstawy ożywienia ekonomicznego nie są solidne. Stad niezbędne jest podjęcie kolejnych kroków. Zapowiedziano wykorzystanie różnych instrumentów finansowych (obszar polityki fiskalnej, działania banku centralnego, etc.) jak i uruchomienie dodatkowych funduszy w kwocie 300 mld RMB (ok. 207,54 mld PLN). Wraz z pierwszą transzą, uruchomioną w po czerwcowym posiedzeniu będzie to w sumie 600 mld RMB.

Li zapowiedział emisję obligacji rządu centralnego, a także wsparcie emisji obligacji przez rządy lokalne. Środki pozyskane w wyniku ich sprzedaży będą głównie przeznaczane na finansowanie projektów infrastrukturalnych. Dlatego też zwiększone zostaną górne limity wartości sum dla emitowanych obligacji lokalnych.

Jednostki administracyjne (miasta i prowincje) uzyskają większą swobodę w realizacji polityki kredytowej i innych działań prorozwojowych. Przedsiębiorstwa uzyskają szerszy dostęp do preferencyjnych kredytów, a dotyczyć to będzie zwłaszcza firm małych i średnich. Uruchomione zostaną też działania sprzyjające udzielaniu kredytów konsumpcyjnych dla osób indywidualnych.

Na jeden kwartał zawieszona zostaje konieczność uiszczania większości opłat administracyjnych.

200 mld RMB (ok. 138,34 mld PLN) funduszy ze specjalnych obligacji przeznaczonych będzie dla przedsiębiorstw centralnych z branży energetycznej.

Rząd podniesie o dodatkowe 10 mld RMB (ok. 6,92 mld PLN) wielkość subsydiów dla rolnictwa. W czerwcu przeznaczono na ten cel 30 mld RMB (ok. 20,75 mld PLN). Głównymi beneficjentami tej nowej transzy subsydiów będą rolnicy i gospodarstwa rolne w prowincji SiChuan 四川 i w środkowym biegu rzeki ChangJiang/Jangcy/长江, które ucierpiały w wyniku suszy, wysokich temperatur i braku energii elektrycznej.

Za szybkie i sprawne wdrażanie wszystkich określonych działań odpowiedzialne będą lokalne władze. Nie pozostaną jednak same, bo do wszystkich lokalnych ośrodków władzy administracyjnej wysłane zostaną specjalne grupy robocze wyposażone w specjalne upoważnienia rządu centralnego. W grupach tych znajda się m.in. eksperci, których zadaniem będzie pomoc we wprowadzeniu w życie tych 19 punktów na poziomie lokalnym w trybie zgodnym z prawem przy uwzględnieniu lokalnych uwarunkowań.

Źródło:

Energetyka (精力)

Największym producentem energii w Chinach w 2021 roku była prowincja GuangDong 广东, a następnie Mongolia Wewnętrzna 内蒙古, ShanDong 山东, JiangSu 江苏 oraz XinJiang 新疆. Jeśli weźmiemy pod uwagę źródła wywarzanej energii, to najwięcej energii:

  • z węgla kamiennego produkuje się w prowincji ShanDong 山东, Mongolii Wewnętrznej 内蒙古, w prowincji JiangSu 江苏, GuangDong 广东 oraz XinJiang 新疆;
  • z hydroelektrowni pochodzi z prowincji SiChuan 四川, YunNan 云南, HuBei 湖北, HuNan 湖南 i GuizHou 贵州 (elektrowni wodnych nie znajdziemy ani w TianJin 天津, ani w Szanghaju 上海);
  • z elektrowni solarnych dostarczają prowincje QinHai 青海, XinJiang 新疆, Mongolii Wewnętrznej 内蒙古, NinXia 宁夏 oraz HeBei 河北,
  • a z turbin wiatrowych Mongolia Wewnętrzna 内蒙古, XinJiang 新疆, HeBei 河北, ShanXi 山西 i JiangSu 江苏;
  • jądrowej produkuje się w prowincjach GuangDong 广东, JiangSu 江苏, ZheJiang 浙江, LiaoNing 辽宁- w sumie takie elektrownie działają obecnie tylko w 8 prowincjach.

Dane: Państwowa Administracja Energii Chin (中国国家能源局)

 Źródło:

Technologie (技术)

25 sierpnia odbyła się pierwsza Quantum Developer Conference, konferencja firmy Baidu (właściciel największej chińskiej przeglądarki internetowej), podczas której oficjalnie zaprezentowano nowe produkty Baidu: nadprzewodnikowy komputer kwantowy “Qian Shi” oraz pełnoplatformowe kwantowe rozwiązanie programowo-sprzętowe “Quantum Xi”.

W ten sposób Baidu ujawniło, iż Baidu’s Quantum Lab prowadzi już dalece zaawansowane prace nad „komplementarnym łańcuchem obliczeń kwantowych od sprzętu do platformy, a następnie do aplikacji programowych”. Baidu chce w jak najkrótszym czasie skomercjalizować efekty prac Baidu’s Quantum Lab.

Wedle informacji przekazanej podczas prezentacji, która miała miejsce w Pekinie, komputer “Qianshi” został wyposażony w procesor 10-kubitowy (10 bitów kwantowych). Poinformowano jednocześnie, że spółka Baidu prowadzi daleko zaawansowane prace nad stworzeniem procesora 36-kubitowego.

Jak poinformował prowadzący prezentację dr Duan z Baidu’s Quantum Lab, komputer pracuje dzięki systemowi operacyjnemu Quantum Easy Volt, a aplikacje tworzyć można za pomocą Quantum Paddle Toolset. Narzędzia te pozwalają łączyć obliczenia kwantowe z platformą głębokiego uczenia Flying Paddle.

Obliczenia kwantowe mogą znaleźć zastosowanie w wielu dziedzinach, takich jak: sztuczna inteligencja, kryptografia, biofarmaceutyka, synteza chemiczna, logistyka i kontrola ruchu drogowego, prognozowanie pogody, wyszukiwanie danych, genetyka materiałowa, bezpieczeństwo finansowe itp.

Każdy „dodatkowy” bit kwantowy procesora podwaja moc arytmetyczną komputera kwantowego. Szybkość przetwarzania informacji przez obliczenia kwantowe nie rośnie liniowo, lecz wykładniczo, a ta właściwość spowoduje rewolucję informacyjną we współczesnym społeczeństwie.

Źródło:

Finanse – Banki – Kapitał (财政 – 银行 – 资本)

Po wielomiesięcznych negocjacjach prowadzonych przez przedstawicieli Ministerstwa Finansów ChRL (财政部) i Chińskiej Komisji Papierów Wartościowych (中国证券监督管理委员会) z Amerykańską Radą Nadzoru nad Rachunkowością Spółek Publicznych (American Public Company Accounting Oversight Board) strony podpisały umowę o współpracy w zakresie nadzoru i wzajemnego uznawania audytu. Porozumienie to zdaje się kończyć kilkuletni spór dotyczący uznawania rezultatów audytów chińskich spółek giełdowych notowanych na giełdach w Stanach Zjednoczonych przeprowadzanych przez chińskich audytorów (firmy zarejestrowane w Chinach). Na mocy zawartego porozumienia strony uznają prawa i regulacje dotyczące audytu i księgowości obu krajów za równoważne. Otwiera to drogę do uznawania przez stronę amerykańską audytu dokonywanego przez zweryfikowane i formalnie uznane przez instytucje amerykańskie chińskie firmy specjalizujące się w audycie spółek akcyjnych i giełdowych. A ta kwestią była przedmiotem sporu między stronami. Porozumienie może zatem oznaczać, iż strona amerykańska nie będzie podważać wiarygodności audytu chińskiego. Co za tym idzie tamtejsze ograny regulacji rynku nie będą blokować, lub usuwać z giełd USA chińskich firm notowanych na tamtejszych giełdach pod zarzutem prezentowania zarządom giełd niewłaściwych dokumentów finansowych.

Źródło:

Społeczeństwo (社会)

W tegorocznym finale konkursu Miss World Chiny reprezentować będzie Qin ZeWen 秦泽文.

Qin ZeWen 秦泽文

To 25-letnia była pracownica Essence Securities, która zastąpi w konkursie Miss World Ruan Yue.

Ruan Yue została pozbawiona tytułu Miss China z powodu “oskarżeń o niewłaściwe zachowanie naruszające standardy Miss World.”

Ruan Yue

Nominacja Qin jako nowej posiadaczki tytułu wywołała kontrowersje w chińskiej sieci, ponieważ została wybrana zamiast wicemiss, co więcej, jej wykształcenie (dyplom wyższej uczelni) i doświadczenie zawodowe zostały zakwestionowane.

Qin ZeWei posiada ponoć tytuł inżyniera komputerowego, jak również magistra finansów i wedle przedstawionego owiadczenia pracowała jako analityk rynku w jednej z wiodących korporacji zajmujących się papierami wartościowymi w Chinach.

Organizacja Miss World wydała oświadczenie w tej sprawie: “Jesteśmy zaniepokojeni skargami dotyczącymi kandydatki na Miss Chin, które otrzymaliśmy. Przyjrzymy się sprawie i jeśli zasady zostały naruszone, zostaną podjęte odpowiednie działania.”

Nie ogłoszono jeszcze oficjalnej daty i miejsca przeprowadzenia 71. edycji konkursu Miss World. Do tej pory wybrano już około 50 zawodniczek, które będą rywalizować o upragniony tytuł. Aktualnie tytuł najpiekniejszej na świecie nosi Karolina Bielawska z Polski.

Jak informują organizatorzy konkursu Qin ZeWei uwielbia tradycyjną chińską operę, taniec i grę na pianinie.

Zwyciężczyniami Miss World były dotychczas dwie Chinki: w 2007 roku Zhang ZiLin 张梓琳 i w 2012 roku Yu WenXia 于文霞. Pora na kolejny skuces.

Źródło:

Zdrowie (健康)

Od 1 września br. wchodzi w życie nowy format deklaracji zdrowotnej (wersja elektroniczna i papierowa) dla pasażerów lotów międzynarodowych do Chin. Po przylocie pasażerowi ci nie muszą podawać takich informacji, jak wyniki przeprowadzonych testów, szczegółów szczepień, dat ewentualnych kwarantann, zachorowań, etc.

Poprzednia deklaracja obowiązywała od 1 stycznia 2020. Do Chin mogą już powrócić studenci zagraniczni, eksperci oraz pracownicy firm zagranicznych nie będący członkami zarządów i ich rodziny.

Jak informuje Generalna Administracja Celna Chin (中国海关总署) krok ten nie oznacza złagodzeniu wymogów dotyczących zapobiegania i kontroli epidemii Covid-19. Przylatujący muszą odbyć kwarantannę. Ale 7-dniową a nie 2-tygodniową. Jednak Chiny chcą ułatwić obcokrajowcom przybywanie do Państwa Środka. W minionym tygodniu przedstawiciele rządowych agencji co najmniej trzy razy podkreślali, że Chiny nie odstępują od przyjętych zasad zapobiegania Covid. Znoszenie restrykcji epidemicznych z chińską charakterystyką.

Źródło:

http://k.sina.com.cn/article_1784473157_6a5ce64502002lapj.html

Rolnictwo (农业)

Największym zagłębieniem uprawy czosnku w Chinach jest gmina JingXiang 金乡 we wschodniej prowincji ShanDong 山东. W tym roku pod uprawę czosnku przeznaczono tu 538 700 mu, czyli 35 913,34 hektarów. Spodziewane zbiory to prawie 900 tys. ton. W gminie JingXiang 金乡 działa ponad 1800 firm zajmujących się przechowywaniem, przetwarzaniem i konfekcjonowaniem czosnku, który eksportowany jest do 170 krajów świata.

Świat kupując czosnek myśli: „Chiny”, Chińczycy sięgając po czosnek myślą JingXiang 金乡.

Źródło:

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie – www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button