WiadomościWiadomości

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (33.2022-39-242/2)

Święto Narodowe (国庆节)

W dniach od 1 do 7 października w Chinach celebrowano Święto Narodowe, 73 rocznicę proklamowania Chińskiej Republiki Ludowej (1 października 1949 r.)

30 września, zgodnie z tradycją ChRL, obchodzono Dzień Bohaterów Ludu, tych którzy oddali życie w walce o wolność i wyzwolenie kraju. Członkowie najwyższych władz politycznych i administracyjnych ChRL składają w tym dniu wieńce pod pomnikiem Bohaterów Ludu (人民英雄纪念碑) na Placu TianAnMen (天安门广场) w Pekinie.

 

To zwyczajowe rozpoczęcie tygodniowych obchodów najważniejszego po chińskim Nowym Roku święta w chińskim kalendarzu. Wieczorem 30 września br. rząd ChRL wydał z okazji święta narodowego uroczyste przyjęcie zorganizowane zwyczajowo sali recepcyjnej Wielkiego Holu Ludowego (人民大会堂) wzniesionego również przy Placu TianAnMen.

W przyjęciu wzięło udział ponad 500 gości, w tym członkowie władz państwa z przewodniczącym Xi JinPingiem i chińskiego rządu z premierem Li KeQiangiem na czele, ambasadorzy akredytowanych państw, znane postacie chińskiego życia politycznego i publicznego.

Uroczyste przemówienie wygłosił premier Li KeQiang, a honory w imieniu gospodarzy sprawował wicepremier Han Zheng 韩正 (typowany przeze mnie na przyszłego – już wkrótce – premiera).

Źródło:

Ekonomia (经济), Biznes (生意)

Sytuacja gospodarcza Chin wciąż jest niestabilna. Dowodzi tego wrześniowy odczyt PMI – wskaźnika koniunktury (aktywności) w przemyśle chińskim, czyli China Manufacturing Purchasing Managers Index (中国制造业采购经理指数). We wrześniu PMI dla dużych przedsiębiorstw osiągnął poziom 51,1 pkt w relacji miesiąc do miesiąca (m/m). W tym samym okresie firmy średnie i małe wciąż borykały się z dekoniunkturą – dla nich odczyty wyniosły odpowiednio 48,3 pkt i 49,7 pkt. Subindeksy dla nowych zamówień, stanu magazynów surowców i materiałów, zatrudnienia wciąż poniżej neutralnego poziomu 50 pkt, czyli w strefie spadku aktywności. Nie jest łatwo odzyskać tym firmom wigor sprzed pandemii, gdy od tak długiego czasu nakładają się na siebie przeciwności mające swe źródło zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.

Dane: Państwowy Urząd Statystyczny (国家统计局)  m/m – miesiąc do miesiąca;

Źródło:

Prawo (法律)

Oto niektóre regulacje prawne, które wchodzą w życie z dniem 1 października br.:

  • Wprowadza się ułatwienia dla wnioskujących po raz pierwszy o uzyskanie dowodu osobistego – znika obowiązek udania się do miejsca swojego urodzenia (hukou), by wyrobić i otrzymać dokument potwierdzający tożsamość. Wystarczy zgłosić się do biura bezpieczeństwa w miejscu obecnego zamieszkania, a ono zajmie się procedowaniem mającym na celu wystawienie dowodu osobistego.
  • W Pekinie podstawowe ubezpieczanie medyczne będzie musiało pokrywać 80% wydatków związanych z wizytą u lekarza.
  • Wprowadza się 18 nowych znaków drogowych, a wśród nich takie jak: uwaga, stacja ładowania samochodów elektrycznych, pas drogi dla elektrycznych rowerów, zakaz wjazdu rowerami elektrycznymi.
  • Wszystkie szczegółowe dane kosmetyków dopuszczonych do rynku muszą być zarejestrowane elektronicznie we właściwej bazie danych (chronionej). Dane te to wszelkie informacje na temat produktów, począwszy od ich składników (wraz ze źródłem zakupu), poprzez proces produkcyjny, aż po sieć dystrybutorów i agentów handlowych. Pełna informacja na temat produktów ma ułatwić śledzenie całego procesu produkcji i poszczególnych elementów łańcucha dostaw, a przede wszystkim zapewnić stabilną jakość gwarantującą bezpieczeństwo konsumentów. Elektroniczna rejestracja i certyfikaty muszą zawierać służbowe dane osoby, która ponosi odpowiedzialność prawną za wprowadzony na rynek kosmetyk.
  • Wszystkie podmioty, które produkują elektroniczne papierosy i/lub prowadzą sprzedaż hurtową czy detaliczną e-papierosów, będą podlegać takim samy przepisom regulującym i kontrolnym jak firmy zajmujące się produkcją i obrotem wyrobami tytoniowymi. Podmioty takie muszą otrzymać specjalną licencję na swoją działalność. Z dniem 1 października br. ze sprzedaży muszą zostać wycofane liquidy o smaku owocowym. W obrocie pozostaną wyłącznie liquidy, których aromaty zgodne są ze standardami ogólnokrajowymi określonymi we właściwych przepisach. Dotyczy to również wyrobów sprzedawanych online.
  • Szczegółowo uregulowane zostają zasady funkcjonowania usług pomocy weterynaryjnej dla zwierząt domowych. Standaryzacji uległy licencje, pozwolenia i inne dokumenty, których posiadanie staje się warunkiem koniecznym dla prowadzenia tego typu działalności.

Źródło:

Kultura (文化)

W szanghajskiej dzielnicy ChangNing 长宁 otwarto pierwszą „inteligentną bibliotekę” (sic :)), gdzie zamiast „żywej obsługi” w dotarciu do upragnionych lektur czytelnikom pomagają rozwiązania cyfrowe bazujące na sztucznej inteligencji, roboty i Internet Rzeczy.

Przed wejściem do biblioteki użytkownicy skanują twarz, jak i indywidualny kod QR użytkownika biblioteki. Wirtualna bibliotekarka wyjaśnia zasady korzystania biblioteki i poleca nowe książki.

Czytelnik przekazuje poprzez aplikację biblioteki informacje jakie książki go interesują, a zamówione pozycje trafiają do miejsca zajmowanego przez oczekującego czytelnika w czasie nie dłuższym niż 3 minuty. Książki czytelnikom dostarczają roboty.

Można je czytać na miejscu, można je zabrać do domu. Roboty zajmują się układaniem na półkach książek zwracanych przez czytelników. Każda książka „uzbrojona” jest w mikroprocesor RFID (Radio Frequency Identification). To sprawia, że czytelnik, który zamówi konkretny tytuł poprzez aplikację, dostępną oczywiście na platformie Wechat 微信, może sam podjąć tę książkę z półki. Na właściwe miejsce zaprowadzi go bowiem aplikacja prezentująca mapę całej biblioteki i wskazująca miejsce, gdzie poszukiwana książka znajduje się w danej chwili.

Źródło:

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie – www.chiny24.com

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), od 1988 roku Chiny są jego domem. Był zaangażowany w zakładanie oraz zarządzenie spółkami czy projektami inwestycyjnymi (zagranicznymi i chińskimi). Wciąż odkrywa chińskie życie społeczne, gospodarcze oraz sam doświadcza zmian zachodzących w tutejszej rzeczywistości.

Related Articles

Back to top button