WiadomościWiadomości

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (39/2022/2)

Ekonomia (经济), Biznes (生意)

W perspektywie 10 miesięcy (styczeń-październik) tego roku sytuacja gospodarcza Chin nie ulega zmianie. Wprawdzie nie ma sygnałów szybkiej poprawy, ale też nie ma objawów załamania, czy recesji. Ogólna sytuacja gospodarcza i społeczna zdaje się być stabilna. Konsumpcja jest wciąż na niskim poziomie, w październiku spadla o 0,5% r/r. I raczej to nie ona będzie motorem wzrostu gospodarczego. Podobnie jak usługi. Wciąż obserwowany jest trend spadkowy w obszarze inwestycji w nieruchomości, pogłębia się trudna sytuacja całego sektora budownictwa mieszkaniowego. Ale w październiku wzrosła sprzedaż mieszkań o 16,6% (r/r). Wiadomo, że rząd przygotowuje centralny pakiet pomocy finansowej dla deweloperów. Dalsze problemy tego sektora to poważne zagrożenie dla kondycji całej gospodarki. Utrzymuje się relatywnie wysoki poziom bezrobocia (powyżej 5%), szczególnie wśród ludzi młodych w wieku od 16 do 24 lat (blisko 18%, było niemal 20%).

Tymczasem handel zagraniczny, jak zwykle, utrzymuje wzrosty (około 10% w poszczególnych kategoriach).

Produkcja, inwestycje, poziom inflacji – to czynniki pozwalające na utrzymanie tendencji rozwojowych w gospodarce. Ale nie ma wątpliwości: gospodarka Chin stoi w obliczu wielu poważnych wyzwań, a ich powagi nie zmniejsza ani niepewna sytuacja geopolityczna, ani chociażby kolejne eksplozje lokalnych ognisk zakażeń koronawirusem, gaszonych kolejnymi lockdownami.

Źródło:

Nieruchomości (房地產)

W październiku br., jak co miesiąc, przeanalizowano ceny mieszkań w 70 miastach chińskich. I tak:

 • w miastach tzw. pierwszego kręgu (największych) ceny nowych mieszkań wzrosły o 2,6% r/r, tych na rynku wtórnym o 1,3%;
 • w miastach tzw. drugiego kręgu ceny mieszkań nowych spadły o 1,3% r/r, na rynku wtórnym o 3,2% r/r;
 • w miastach tzw. trzeciego kręgu ceny mieszkań nowych – spadek o 3,9% r/r, a tych z drugiej ręki o 4,7% r/r.

To spadki największe od 7 lat.

Państwowy Urząd Statystyczny (国家统计局) bada zmiany cen mieszkań w 70 miastach Chin, przy czym:

 • pierwszy krąg to cztery największe miasta Chin: Pekin, Szanghaj, Kanton i ShenZhen,
 • drugi krąg to 31 stolic prowincji
 • trzeci krąg to 35 średniej wielkości miast takich jak na przykład Suzhou, czy Ningbo.

Źródło:

Nauka (科学), Edukacja (教育)

US News & World Report opublikował (kolejny) ranking najlepszych uniwersytetów świata. To lista 2 000 ośrodków akademickich z 90 krajów świata, które porównywane są m.in. w oparciu o liczbę publikacji w prasie naukowej, ilość publikacji cytowanych przez inne ośrodki akademickie (liczba cytowań), wagę wyników prac badawczych, rodzaj prac badawczych oraz ocena członków międzynarodowej społeczności akademickiej.

W najnowszym rankingu (2022/2023) znalazło się 338 uniwersytetów z Chin. To więcej niż uczelni amerykańskich (280), której jednak dominują w pierwszej setce rankingu. Najlepiej ocenione uczelnie chińskie to:

 • TsingHua University (清华大) został sklasyfikowany na 23 miejscu.
 • Peking University (北京大学) na miejscu 39,
 • Chinese University of HongKong (香港中文大学) na 53,
 • University of HongKong (香港大学) na miejscu 55,
 • ShangHai JiaoTong University (上海交通大学) zajął 89 miejsce,
 • ZheJiang University (浙江大学) miejsce 93,
 • HongKong University of Science & Technology (香港科技大学) na miejscu 95
 • HongKong Polytechnic University (香港理工大学) zajął setne miejsce (100).

Wszystkie te uczelnie uplasowały się wyżej niż w zeszłym roku.

Wedle US News & World Report najlepszy polski uniwersytet to Uniwersytet Jagielloński, który w rankingu znalazł się na miejscu 339.

Źródło:

Finanse – Banki – Kapitał (财政 – 银行 – 资本)

W Luksemburgu uruchomiony został drugi etap funduszu China – Central Eastern Europe Fund (中国-中东欧基金), czyli China-CEEC, któremu przewodzi ShiFu Capital Management Co., Ltd.  (世福资本管理有限公司) oraz Industrial and Commercial Bank of China (中国工商银行).

Środki funduszu kierowane są głównie na projekty nowej energii.

China–CEEC powstał w październiku 2016 roku. W ciągu ponad pięciu lat fundusz zainwestował 533 mln EUR (ok. 2,42 mld PLN) w różne projekty w tym rejonie Europy.

6 listopada br. fundusz podpisał umowę kredytową na 50 mln EUR (ok. 234.73 mln PLN) z China ZhongYuan Foreign Engineering Co., Ltd. (中国中原对外工程有限公司), spółką zależną China National Nuclear Corporation (中国核工业集团有限公司) na realizację projektu elektrowni słonecznej o mocy 51 MW zlokalizowanej w Polsce. Wszystkie komponenty materialne tego projektu będą pochodzić z Chin.

Źródła:

Beijing Stock Exchange – BSE (北京证券交易所), czyli piąta, a zarazem najmłodsza giełda w kraju, planuje od 21 listopada br. uruchomić pierwszy indeks, który będzie odzwierciedlał ogólną sytuację na tym rynku.

Kod indeksu to BSE-50 (北证50), 899050, a składać się nań (wartość indeksu) będą wyniki z 50 spółek notowanych na tejże giełdzie. Wskazane spółki stanowią obecnie 71% wartości całego rynku i reprezentują różne dziedziny przemysłu m.in. maszynowego, farmaceutycznego, sprzętu energetycznego, chemicznego, motoryzacyjnego, elektronicznego, obronny narodowej, napojów.

Giełda w Pekinie została otwarta 15 listopada 2021 roku. Na dzień 4 listopada br. notowanych na niej było 121 spółek o wartości rynkowej 190 mld RMB (ok. 122.62 mld PLN).

Źródło:

Społeczeństwo (社会)

Po raz 24-ty HunRun Research (brytyjska firma doradcza z Szanghaju) publikuje listę najbogatszych osób w Chinach. Najnowszy ranking oddaje stan na dzień 15 września 2022 roku.

Aby znaleźć się w najnowszym rankingu trzeba było posiadać majątek o minimalnej wartości 5 mld RMB (ok. 3,214 mld PLN). Takich osób jest w Chinach obecnie 1305 (jeden tysiąc trzysta pięć). I oznacza to spadek o 11% w stosunku do ubiegłorocznej listy. Majątek najbogatszych w Chinach skurczył się zarazem o 18% r/r, a jego sumaryczna wartość wyniosła 25,36 bln RMB (ok. 16,3 BILIONA PLN).

Na zmniejszenie się majątków najzamożniejszych, oprócz spadku koniunktury (krajowej i zagranicznej), duży wpływ miały spadki na giełdach. Indeksy Nasdaq i HangSeng spadły wszak o 24% w relacji r/r, ShenZhen Component o 21% r/r, a ShangHai Composite o 12% /r. Do tego RMB stracił do USD na wartości 8% r/r.

Wedle danych zebranych przez HunRun w Chinach mieszka obecnie 946 miliarderów (i to w przeliczeniu na USD), w tym 56 osób to te, których majątek wyceniany jest na więcej niż 10 mld USD (ok. 46,59 mld PLN). Chińscy miliarderzy szczególnie upodobali sobie Pekin (148 osób), ShenZhen (129), Szanghaj (125), Hong Kong (90) i HangZhou (87).

Średnia wieku chińskich miliarderów wynosi 58 lat. To o dwa lata więcej niż w 2021 roku.

Zhong ShanShan (chin. 钟睒睒) – zrobił majątek na wodzie mineralnej, którą można nabyć a każdym zakątku Chin.

Czego więcej dowiadujemy się z tegorocznego rankingu:

 • tylko 411 zaklasyfikowanych powiększyło swój majątek, 133 to nowe twarze, 1 187 odnotowało zmniejszenie się majątku, a 293 wymienionych w 2021 roku odpadło z listy;
 • po raz drugi z rzędu najbogatszym Chińczykiem jest Zhong ShanShan (chin. 钟睒睒), którego majątek powiększył się o 17% r/r (zwany jest królem wody mineralnej). Jego NongFu Spring (chin. 农夫山泉) dominuje chiński rynek wody mineralnej;
 • mimo, że majątek założyciela i prezesa ByteDance (TikTok) zmniejszył się w ciągu roku o 28%, to utrzymał on drugą pozycję na liście;
 • do pierwszej dziesiątki powrócił Ding Lei (chin. 丁磊), właściciel cyfrowego NetEase (网易), a także producenci wieprzowiny, czyli małżeństwo Qin YingLin (chin. 秦英林) i Qian Ying (chin. 钱瑛);
 • Ciągle, choć powali, spada w rankingu Ma Yun (chin. 马云), czyli Jack Ma, twórca i ex prezes Alibaba Holding (chin. 阿里巴巴控股), obecnie największy udziałowiec grupy. To efekt nałożonych przez organy kontrolujące rynek kar, ograniczeń, restrukturyzacji i przekształceń, które ciągną się od blisko dwóch lat – odbija się to na wartości akcji i na rynku;
 • po raz pierwszy w pierwszej dziesiątce nie ma nikogo spośród deweloperów;
 • najwięcej nowych miliarderów wywodzi się z produkcji przemysłowej, jak również z nieruchomości (!!!), opieki zdrowotnej i medycyny.
 • spada liczba miliarderów pochodzących z Hong Kongu, Makau i Tajwanu;
 • nie zmienia się proporcja kobiet wśród najzamożniejszych Chińczyków – to 26,7% całości;
 • tylko 7% na liście to dziedzice fortuny.

Ostatni na liście uplasował się Zong Jian  (chin. 宗坚) lat 51 wraz z żoną Zhao JingYan (chin. 赵静艳) lat 47 z majątkiem o wartości 5 mld RMB (ok. 3,24 mld PLN) prowadzący spółkę FeiWoTai Nanotechnology Co., Ltd.  (菲沃泰纳米科技股份有限公司) jednego z największych producentów fotowoltaicznych paneli słonecznych.

Źródło:

Zdrowie (健康)

Mimo dość wysokiej liczy zakażeń w kraju (ponad 10,000 dziennie) Państwowa Komisja Zdrowia (家卫生健康委员会) zdecydowała się na poluźnienie obostrzeń związanych z epidemią Covid-19. Przy czym przedstawiciele komisji podkreślają, że kroki w stronę “dalszej optymalizacji” środków zapobiegania epidemii nie oznaczają odejścia od surowej polityki “zero covid”. Zmiany polegają głównie na skróceniu obowiązkowej kwarantanny dla osób przybywających z zagranicy lub uznawanych za „bliskie kontakty” z zakażonymi oraz zmniejszenia liczby obowiązkowych testów PCR.

China vector map. Coronavirus

System “7+3”, czyli siedem dni kwarantanny w wyznaczanym hotelu i trzy dni monitorowania stanu zdrowia w domu, zostanie zastąpiony systemem “5+3”, a więc pięć dni w izolatorium i trzy dni kwarantanny domowej.

Wedle zaleceń komisji:

 • Nie będą już poszukiwane i izolowane osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną, a wyłącznie te kontaktujące się z zarażonym bezpośrednio.
 • Nie będą również przeprowadzane masowe testy PCR ani zamykane osiedla, gdzie mieszkała zarażona osoba.
 • Nie będą poddawane kwarantannie osoby, którym aplikacja zdrowotna QR w smartfonie zmieni kolor na ostrzegawczy -żółty, ponieważ znalazła się w miejscu, gdzie znajdowała się osoba zakażona.
 • Zmieniono również reguły oceny zagrożenia epidemicznego na poszczególnych obszarach. Zrezygnowano ze stref “średniego ryzyka”, a obszary “wysokiego ryzyka” będą mogły odzyskać status “niskiego ryzyka” już po pięciu dniach bez wykrycia nowych infekcji.
 • Kolejna zmiana dotyczy zakazu samowolnego zamykania szkół, wstrzymywania pracy służby zdrowia, firm i fabryk oraz innych “przesadnych działań” ze strony lokalnych władz.
 • Dodatkowo szczególny nacisk w komunikacie komisja kładzie na szczepienia, szczególnie wśród osób starszych.
 • Natomiast linie lotnicze nie będą już karane czasowym zakazem lotów za przywiezienie do Chin pasażerów zakażonych koronawirusem. Przed wylotem pasażerowie powinny mieć już tylko jeden, a nie dwa ujemne wyniki testu ważny maksymalnie 48 godzin. Do tej pory, jeśli na pokładzie samolotu po lądowaniu w Chinach wykryto pięć lub więcej infekcji, dane linie było zawieszane na dwa tygodnie.

Te wszystkie zmiany mogą się wydawać zasadniczo nieistotne dla otwarcia kraju, lecz każde luzowanie obostrzeń ma tutaj znaczenie. Mała rzecz, a cieszy.

 

Źródła:

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie – www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button