WiadomościWiadomości

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (42/2022/1)

Ekonomia (经济), Biznes (生意)

Inflacja nie straszna

W listopadzie br. inflacja mierzona wskaźnikiem cen konsumenckich CPI (chin. 居民消费价格指数. ang. Consumer Price Index) drugi miesiąc z rzędu wykazuje tendencję spadkową.

Listopadowy odczyt poziomu inflacji na bazie zmian cen konsumenckich wskazał jej wzrost o 1,6% w relacji rok do roku (r/r). Średnia 11 miesięcy od początku roku wynosi 2,0%. To oznacza, że inflacja w Chinach wciąż jest pod kontrolą i poniżej zakładanej na ten rok średniej 3%.

Dane: Państwowe Biuro Statystyczne (国家统计局) r/r – rok do roku; m/m – miesiąc do miesiąca) 

Wskaźnik cen produktów (ex-factory) PPI (chin. 工业生产者出厂价格指数, ang. Producer Price Index), również wykazuje tendencję spadkową. W listopadzie ceny producentów (ex-factory PPI) spadły o 1,3% w relacji r/r. Średnia 11 miesięcy bieżącego roku to wzrost o 4.6% r/r. Choć początek roku na to nie wskazywał wracają do spokojnego poziomu.

Dane: Państwowe Biuro Statystyczne (国家统计局) r/r – rok do roku; m/m – miesiąc do miesiąca) 

Źródło:

Prognoza PKB

Jak zwykle w grudniu Akademia Nauk Społecznych Chin (chin. 中国社会科学院) przedstawia swoją prognozę rozwoju gospodarczego na kolejny rok. Tym razem przewiduje ona, że w 2023 roku PKB Chin wzrośnie o 5,1% r/r. W tym roku Akademia omyliła się i to znacznie. Czy przewidywania na przyszły rok będą bliższe faktycznej kondycji gospodarki? Zobaczymy za rok.

Źródło:

Motoryzacja (汽车)

Rekord motoryzacyjny

Z końcem listopada br. w Chinach zarejestrowanych było ponad 500 mln samochodów. Chiny są największym globalnie rynkiem samochodowym.

Źródło:

Nauka (科学), Edukacja (教育)

Pierwszy podwodny spektroskop

Instytut Oceanografii Akademii Nauk Chin (chin. 中国科学院海洋研究所) zbudował pierwszy w świecie głębokowodny spektroskop – Multi-Channel Raman Insertion Probes System (Multi-RiPs), który przeszedł pomyślnie pierwsze próby w morskich głębinach.

Urządzenie to służy do badania struktury i kompozycji chemicznej dna morskiego, co pozwala na wykrycie potencjalnych obszarów występowania złóż minerałów czy surowców energetycznych. Aparat może być umieszczony na głębokości do 4500 metrów pod powierzchnią wody, co w zasadzie pozwala penetrować całe dno Morza Południowochińskiego. Tam przeprowadzono próby urządzenia, tam też będzie ono pracować już w niedalekiej przyszłości.

Źródło:

Społeczeństwo (社会)

Spada ilości małżeństw

Do wszystkich problemów demograficznych, z którymi borykają się aktualnie Chiny, dochodzi spadająca liczba zawieranych małżeństw. W 2021 roku, po raz pierwszy od 37 lat, liczba ta spadla poniżej 12 mln rocznie – wyniosła 11,578 mln. To spadek aż o 708 tysięcy zawartych związków niż w 2020 roku.

W ciągu trzech kwartałów br. zawarto w Chinach o 7,5% mniej małżeństw niż w tym samym okresie minionego roku.

Najwięcej nowych małżeństw zarejestrowano w prowincjach GuangDong 广东, HeNan 河南, JiangSu 江苏, SiChuan 四川 oraz ShanDong 山东.

Najmniej w prowincjach JiLin 吉林, Mongolii Wewnętrznej 内蒙古, HeiLongJiang 黑龙江, XinJiang 新疆维吾尔族 i w ChongQing 重庆 (miasto wydzielone na prawach prowincji).

Młodzi Chińczycy coraz później zawierają związki małżeńskie. Średni wiek małżonków w ubiegłym roku w Chinach wynosił 28,67 lat. To o 3,78 lat więcej niż w 2010 roku.

Dane: Państwowy Urząd Statystyczny (国家统计局) – Rocznik Statystyczny 2022.

Źródło:

Sprawy Zagraniczne (外交事务)

Xi w Arabii Saudyjskiej

Takiego przyjęcia jakie miał prezydent Xi JinPing w czasie niedawnej wizyty w Arabii Saudyjskiej, która odbyła się w dniach 8.-10.12.2022, a związana była z pierwszym szczytem formatu Chiny-Państwa Arabskie i kolejnym już szczytem Rady Współpracy Chiny-Zatoka Perska, dawno nie relacjonowano w chińskich mediach. Xi, jako głowa państwa, został przyjęty z najwyższymi honorami w oprawie, na jaką stać państwa tak zamożne jak Arabia Saudów. Przyjęcie Xi stanowiło duży kontrast względem przywitania prezydenta USA Joe Bidena, który odwiedzał Arabię Saudyjską kilka tygodni wcześniej. Oczywiście inna była formuła obu wizyt, inne zatem i oprawy, ale wydźwięk wizerunkowy i wiele gestów poczynionych nie pozostawiały wątpliwości ku komu kieruje się atencja Arabii Saudyjskiej, jak i całego regionu.

Kiedy samolot Air China z chińską delegacja wylądował na lotnisku w Rijadzie, a Xi Jinping pojawił się w otwartych drzwiach odrzutowca, niebo przecięła eskadra myśliwców malujących na niebie smugi w narodowych kolorach Chin, a bateria dział oddała honorowe salwy. Pancernej limuzynie Hongqi N701 Xi JinPinga towarzyszyli w drodze z lotniska do królewskiego pałacu członkowie konnej gwardii saudyjskiej, trzymający w rękach drzewce z flagami obu państw. Rozmowy z Xi JinPingiem prowadził zarówno król Salman bin Abd al-Azizem al-Saud, jak i następca tronu, książę koronny i premier Arabii Saudyjskiej w jednej osobie, czyli Mohammed bin Salman bin Abdel Aziz Al Saud.

Wydano uroczysty bankiet na cześć Xi.

Ale ważniejsze od królewskiego przyjęcia w Rijadzie są efekty podróży Xi JinPinga do Zatoki Perskiej. Te zaś są równie imponujące jak styl w jakim goszczono głowę Państwa Środka. Przede wszystkim  prezydent Xi i król Salman podpisali osobiście (co, jak podkreślano szczególnie, bo jest niezwykle rzadką praktyką) porozumienie o wszechstronnym partnerstwie strategicznym.

Zawarto poza tym szereg strategicznych umów, m.in.:

  • o udziale chińskich firm budowlanych oraz technologicznych w projekcie budowy futurystycznego miasta przyszłości NEOM nad brzegiem Morza Czerwonego (o wartości 500 mld USD, tj. ok. 2,226 biliona PLN);
  • z firmą HuaWei (华为) o współpracy technologicznej i w rozwoju sieci 5G;
  • o utworzeniu Wspólnego Komitetu Wysokiego Szczebla Chin i Arabii Saudyjskiej na szczeblu premierów.

Poza tym firmy chińskie i saudyjskie zawarły 34 umowy dotyczące współpracy handlowej, gospodarczej, inwestycji, m.in. w branży samochodowej, zbrojeniowej, logistycznej, zielonych energii, IT, usług w chmurze, budownictwa mieszkaniowego, transportu, energii wodorowej, inicjatywy “Pasa i Szlaku”, prawa oraz edukacji, o ogólnej wartości ponad 30 mld USD (ok. 133,59 mld PLN).

Obaj przywódcy (Xi i książę Salman) zadeklarowali również, że Arabia Saudyjska jest ważnym członkiem świata arabskiego i islamskiego, ważną niezależną siłą w wielobiegunowym świecie i strategicznym partnerem Chin na Bliskim Wschodzie. Prezydent Xi podkreślił, że Chiny zdecydowanie wspierają Arabię Saudyjską w ochronie suwerenności narodowej, bezpieczeństwa i stabilności oraz w podążaniu ścieżką rozwoju, zgodnie z własnymi uwarunkowaniami. Chiny będą wzmacniać komunikację i koordynację z Arabią Saudyjską w zakresie polityki energetycznej, zwiększać skalę handlu ropą naftową oraz zacieśniać współpracę w zakresie jej eksploatacji, budowy infrastruktury, promowania budowy parków przemysłowych oraz innych dużych projektów infrastrukturalnych. Obaj przywódcy zgodzili się, by regularnie spotykać się co dwa lata i oceniać postępy współpracy.

Prezydent Xi Jin Ping w czasie pobytu w Arabii Saudyjskiej wziął udział w posiedzeniu Rady Współpracy Zatoki Perskiej oraz w pierwszym szczycie Chiny-Państwa Arabskie. Odbył bilateralne spotkania z przywódcami m.in. Palestyny, Egiptu, Somalii, Mauretanii, Kataru, Komorów. Tunezji, Dżibuti, Iraku, Sudanu, Kuwejtu, Jemenu, Libanu, Omanu, Algierii, Bahrajnu.

Prezydent Xi zaproponował im:

  • wprowadzenie rozliczeń handlu ropą i gazem w RMB;
  • zwiększenie importu ropy naftowej i skroplonego gazu ziemnego z krajów Rady Współpracy Zatoki Perskiej, a przy tym zacieśnianie współpracy z nimi w zakresie eksploatacji ropy i gazu, a także rozwoju czystych oraz niskoemisyjnych technologii energetycznych;
  • promowanie współpracy w dziedzinie inwestycji finansowych oraz utworzenie wspólnego funduszu inwestycyjnego;
  • poszerzenie działań w zakresie innowacji i technologii, a szczególnie wspólnej budowy centrum big data i usług w chmurze, a także rozwoju technologii 5G i 6G;
  • zacieśnienie współpracy lotniczej oraz w dziedzinie znajomości języka i kultury;
  • utworzenie strefy wolnego handlu China-Gulf Free Trade Zone.

Obecnie jest to największa aktywność dyplomatyczna i ekonomiczna Chin w świecie arabskim od czasu utworzenia Chińskiej Republiki Ludowej. Chiny podpisały umowy o współpracy z 20 krajami arabskimi w ramach inicjatywy Pasa i Szlaku, a 17 krajów arabskich poparło chińską Inicjatywę Globalnego Rozwoju. Arabia Saudyjska jest największym na świecie eksporterem ropy. Chiny zaś są jej najważniejszym odbiorcą. Około jedna czwarta całego saudyjskiego eksportu jest corocznie kierowana do Państwa Środka. W 2021 roku wartość handlu między oba krajami wyniosła 80 mld USD (ok. 356,24 mld PLN).

Źródła:

Na marginesie (顺便提一下)

Przypadki

11 grudnia br. prochy zmarłego byłego prezydenta i sekretarza generalnego KPChn Jiang ZeMina 江泽民 (zmarł 30.11.) zostały rozrzucone na morzu, u ujścia rzeki Jangcy (chin. ChangJiang / 长江). W ostatniej drodze towarzyszyli mu na pokładzie okrętu wojennego członkowie najbliższej rodziny (m.in. małżonka i syn) oraz Cai Qi 蔡奇, członek stałego komitetu Biura Politycznego KC KPCh.

Kremacja i rozrzucenie prochów do morza były ponoć osobistym życzeniem zmarłego. Piszę „ponoć”, bo takie same życzenie miał mieć zmarły w 1997 roku przewodniczący Deng XioPing 邓晓平. Ciekawy przypadek, szczególnie zważywszy, iż założyciel Chin Ludowych i pierwszy przywódca kraju, Mao ZeDong 毛泽东, zmarły w 1976 roku, został zmumifikowany i umieszczony w mauzoleum na palcu TianAnMen 天安门 w Pekinie 北京. I jest jedynym nieżyjącym przywódcą ChRL, którego po śmierci tak potraktowano. Być może to manifestacja konfucjańskiej hierarchiczności. Być może tylko temu najrówniejszemu wśród równych przysługiwały po śmierci największe przywileje i honory? Cześć mu wszak oddają do tej pory.

A może po prostu dzieje się tak, by zdusić w zarodku możliwość narodzin kolejnego kultu kolejnego lidera? Każdemu w miarę zasług.

Mogę się oczywiście mylić.

Sądzę, że najstarszy z żyjących byłych przywódców, Hu JinTao 胡金涛 (80 l.) ma również życzenie, aby po śmierci skremowano jego ciało, a prochy rozrzucono. Oczywiście życzę mu długich lat w zdrowiu i pomyślności.

Źródła:

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie – www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button