WiadomościWiadomości

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (43/2022/2)

Kierunki gospodarki w 2023

15 grudnia odbyła się doroczna Centralna Robocza Konferencja Ekonomiczna z udziałem najwyższych władz partyjnych, rządowych i doradców gospodarczych. To spotkanie, na którym podsumowuje się mijający rok oraz wyznacza zadania i kierunki rozwoju gospodarczo – społecznego na rok przyszły. Jak oceniono gospodarka chińska poradziła sobie w 2022 roku z przeciwnościami zewnętrznymi i wyzwaniami wewnętrznymi.

Jednak obecnie podstawy ożywienia gospodarczego nie są jeszcze stabilne, a kraj nadal stoi w obliczu trzech presji: kurczącego się popytu, szoków podażowych i słabych oczekiwań. Z drugiej strony – co podkreślano w czasie narady – wykazuje silną odporność, wielki potencjał i solidną witalność. Jeśli chodzi o zadania i kierunki na przyszły rok to przyjęto m.in., że:

 • prowadzona ma być aktywna polityka finansowa;
 • polityka naukowa i technologiczna koncentrować się będzie na samodzielności i samodoskonaleniu;
 • konieczne jest skupienie się na stabilizowaniu wzrostu, zatrudnienia, cen oraz utrzymywaniu rozwoju gospodarczego w rozsądnym zakresie;
 • niezbędne jest niezachwianie pogłębianie reform i stymulowanie witalności rynku oraz kreatywności społecznej;
 • szanować trzeba prawa rynkowe, prowadzić reformę administracji i delegowania władzy na niższe szczeble, a także traktować jednakowo przedsiębiorstwa wszystkich rodzajów własności;
 • powinno nastąpić skoncentrowanie się na rozwoju gospodarki realnej i poleganie na innowacjach;
 • dalej promowana będzie transformacja tradycyjnych dziedzin przemysłu;
 • powinno ulec wzmocnieniu zapobieganie i kontrola ryzyka finansowego, zwłaszcza lokalnego zadłużenia.

Dla osiągniecia tych zadań niezbędne jest m.in.:

 • koncentracja i stymulacja rozwoju rynku wewnętrznego;
 • przyspieszenie budowy nowoczesnego systemu przemysłowego;
 • zwiększenie wysiłków na rzecz przyciągania i większego wykorzystania kapitału zagranicznego;
 • skuteczniejsze zapobieganie oraz rozwiązywanie poważnych zagrożeń gospodarczych i finansowych.

Najważniejszym przyszłorocznym celem będzie niewątpliwie wyniesienie gospodarki kraju na nowy etap rozwoju w trudnym (wewnętrznie i zewnętrznie) okresie.

Źródło:

Coraz głębiej

W stoczni CSSC HuangPu WenChong Shipbuilding Co., Ltd. (中船黄埔文冲船舶有限公司) w GuangZhou (Kanton / 广州) zwodowano najnowszy statek do badań dna morskiego. To jednostka stanowiąca przełom jeśli chodzi o statki tego typu. Będzie miała możliwość dokonywania wierceń dna morskiego do głębokości 10 000 metrów. Pozwoli to na dokładniejszą lokalizację złóż gazu, ropy naftowej i innych surowców kopalnych. Na pokładzie nowego statku badawczego zlokalizowanych zostanie 9 laboratoriów wyposażonych w światowej klasy urządzenia badawcze obejmujące wszystkie dziedziny badań morskich.

Statek oddany zostanie do użytku w 2024 roku.

Źródło:

Z gospodarską wizytą

Nowo wybrany pierwszy sekretarz komitetu KPCh prowincji ZheJiang (chin. 浙江) złożył niezapowiedziana wizytę w siedzibie głównej Alibaba Group Holdings Limited (阿里巴巴集团控股有限公司) w HangZhou (chin. 杭州). Tu znajdują się działy badań i rozwoju grupy, które zajmują się rozwojem technologii bazujących na sztucznej inteligencji, a także innowacyjnymi platformami e-commerce, fintech, etc. W swojej krótkiej wypowiedzi sekretarz podkreślił, że kapitał powinien się rozwijać zdrowo, zgodnie z regułami, jednocześnie będąc czynnikiem inspirującym innowacje i zwiększać konkurencyjność, szczególnie międzynarodową. To wymaga liderów biznesu nowego formatu.

Wizytę sekretarza komitetu prowincji ZhJiang odczytano jako sygnał, iż Alibaba wychodzi już z „czyśćca” regulacji i restrukturyzacji wymaganych przez ograny kontroli rynku finansowego, a trwających od blisko dwóch lat.

Źródło:

Angielski? Słabo…

Na podstawie wyników testów online przeprowadzanych wśród dorosłej ludności przez globalną firmę Education First EF stwierdzono, że Chiny w 2022 roku zajmują 62 miejsce na 111 badanych krajów w zakresie znajomości języka angielskiego. Badania prowadzono w krajach gdzie angielski nie jest językiem urzędowym. W Azji Chiny zajęły miejsce 8.

Uśredniony wynik chińskich dorosłych to 498 punktów, oznaczający niską znajomość języka. Globalna średnia wyniosła 502 punkty.

Wśród chińskich miast najwyższy wynik osiągnął oczywiście Hong Kong – 31 miejsce na świecie i 561 punktów. Za nim uplasowali się dorośli mieszkańcy Szanghaju i Pekini (po 549 punktów), następnie HangZhou (535), TianJin (528), TaiWan (516).

Powyżej 500 pkt uzyskały także: Kanton, NanJing, ChangSha, WuHan i prowincja ZheJiang. W Azji najlepszy wynik uzyskał Singapur (642 pkt) i zajął globalnie drugie miejsce po Niderlandach (Holandii).

Polska zajęła miejsce 13 (600 pkt.) na świecie i 11 w Europie.

Źródło:

Cyfrowy RMB i Alibaba

AliPay (chin. 支付宝), aplikacja płatności mobilnych należąca do Ant Group (蚂蚁集团哥鲁普公司), czyli spółki zależnej Alibaba Holding Co., Ltd. (阿里巴巴控股有限公司) jako pierwsza w Chinach otrzymała zgodę centralnego Ludowego Banku Chin (中国人民银行 ) na stosowanie i obsługę transakcji w cyfrowym RMB. A już wydawało się, że po dwóch latach ograniczeń, kontroli ze strony instytucji nadzoru finansowego nic dobrego nie może spotkać firmy założonej przez Jacka Ma, który sam obecnie przebywa na stałe w Japonii.

Tymczasem Alibaba znów jest numerem jeden.

Źródło:

Nowy państwowy fundusz

Pod patronatem władz Szanghaju rozpoczął działalność ShangHai State-owned Capital Investment Fund (上海国资母基金). Kapitał zakładowy to 20 mld RMB (ok. 12,33 mld PLN), który zostanie stopniowo zwiększony do 50 mld RMB (ok. 31,56 mld PLN). Na fundusz ten składają się środki z centralnej kasy miasta, poszczególnych dzielnic Szanghaju oraz największych przedsiębiorstw państwowych działających w Szanghaju.

Kapitał zgromadzony w funduszu przeznaczony będzie na realizację głównych strategii krajowych i zadań miasta, optymalizację aktywów państwowych, wspieranie rozwoju strategicznych gałęzi przemysłu oraz promowanie wysokiej jakości rozwoju przedsiębiorstw państwowych.

Źródło:

Oszczędności

W czternastu miastach Chin oszczędności osób fizycznych zdeponowanych w bankach i instytucjach finansowych przekraczają 1 bln RMB (ok. 635,24 mld PLN). Najwięcej oszczędności zgromadzili mieszkańcy Pekinu i Szanghaju. W każdym z tych miast ogólna suma oszczędności osób fizycznych przekroczyła poziom 4 bln RMB (ok. 2,54 bln PLN). Na trzecim miejscu w tej konkurencji uplasowało się GuangZhou (Kanton). Na kolejnych miejscach znalazły się: ChongQing, ShenZhen, ChengDu, TianJin, HangZhou, SuZhou, XiAn, WuHan, ShenYang, NanJing i FoShan.

W niepewnych czasach Chińczycy oszczędzają więcej niż zwykle. To zdecydowanie nie sprzyja konsumpcji.

Źródło:

Oby tylko maksymalnie 3 miesiące

Według uznanego eksperta Zhang Wen Honga (chin. 张文宏), dyrektora oddziału zakażeń szpitala HuangShan przy Uniwersytecie FuDan w ShangHaiu (上海复旦大学附属华山医院感染科), szczyt aktualnej, niezwykle wysokiej fali infekcji wirusem Covid – Omikron nastąpi w okresie od jednego do trzech miesięcy. Oznacza to, że sytuacja zacznie najszybciej ulegać poprawie dopiero z początkiem marca 2023 roku. Do tego czasu służba zdrowia, szpitale i personel medyczny będą ekstremalnie obciążeni, bowiem ponad 60% mieszkańców kraju, czyli ponad 800 mln osób będzie w tym czasie prawdopodobnie zakażonych wirusem. Szpitale są już przepełnione i mierzą się z niedoborem pracowników medycznych, którzy również się zarażają wirusem. To efekt nagłego odejścia od reguł polityki „zero Covid”.

Duża fala zakażeń notowana jest między innymi w największych miastach jak Pekin, Szanghaj, GuangZhou i ChongQing, gdzie nastąpiły największe złagodzenia obostrzeń. Mieszkańcy w obawie przed infekcją nie opuszczają domów. Ulice opustoszały, można na nich spotkać tylko tych, którzy muszą wyjść do pracy. W aptekach brakuje leków przeciwgorączkowych, przeciwgrypowych, a także jednorazowych zestawów do szybkich testów nukleinowych. Są pierwsze przypadki zgonów.

Od kiedy władze zrezygnowały z masowych testów antygenowych oficjalne dane nie oddają rzeczywistej sytuacji. Media i eksperci uspokajają mieszkańców, podkreślając, że Omikron jest znacznie łagodniejszy niż pierwotna odmiana koronawirusa. Apelują do osób z łagodnymi objawami, by nie zgłaszały się do przeciążonych szpitali, a leczyły się w domu (czym?). Główny specjalista ds. pandemii doktor Zhong NanShan stwierdził niedawno, że pod względem śmiertelności Omikron przypomina sezonową grypę i powinien być nazywany „koronawirusowym przeziębieniem”.

Władze przyspieszają kampanię szczepień dawkami przypominającymi i stosowanie dystansu społecznego. Na osiedlach w Szanghaju pojawiają się mobilne punkty szczepień, w których mieszkańcy mogą się zaszczepić, szczególnie ci w wieku powyżej 60 lat. Szczepienia staja się obowiązkowe, aczkolwiek wciąż nie są obligatoryjne dla osób pochodzących z Hong Kongu, TaiWanu oraz cudzoziemców.

Źródło:

Jest już własny lek

Na rynku dostępny już jest lek przeciwko covid-19 w tabletkach. Produkowany jest przez FoSun Pharma (复星医药). Cena leku Azvudine to 330 RMB (ok. 220 PLN) za 35 tabletek 1 miligramowych.

Źródło:

Chiny-Afryka: kolejny prezent

W Abudży, stolicy Nigerii, rozpoczęto budowę nowej siedziby Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (Economic Community of West African States – ECOWAS). Do tej pory biura organizacji znajdowały się w trzech różnych lokalizacjach. Niebawem znajdą się w jednym kompleksie budowanym przez chińskie firmy. Powierzchnia konstrukcyjna to 36 607 m2. Oddanie do użytku zaplanowano przed końcem 2024 roku.

Kompleks w Abudży jest drugim „podarunkiem” Chin dla organizacji międzynarodowych na kontynencie afrykańskim. Pierwszym była wybudowana w 2012 roku kosztem ponad 200 mln USD (ok. 895,65 mln PLN) siedziba Unii Afrykańskiej w stolicy Etiopii Addis Abebie.

Źródła:

Łączenie Wschodu ze Wschodem

W formule online odbyły się rozmowy krajowych koordynatorów współpracy Chiny – kraje Europy Środkowej i Wschodniej. Ze strony chińskiej prowadził je Wang Yi 王毅, minister spraw zagranicznych i członek Biura Politycznego KPCh. Wezwał do pogłębionej współpracy, która będzie bardziej odporna na uwarunkowania zewnętrzne, skoordynowana, otwarta i korzystna dla wszystkich.

Pokreślił, że Chiny i kraje Europy Środkowo-Wschodniej są naturalnymi partnerami, których łączą głębokie więzy historyczne, potrzeba współpracy i pragnienie modernizacji. Według ministra Wanga, bez względu na to, jak zmieni się międzynarodowy krajobraz, strony powinny postępować zgodnie z konsensusem osiągniętym na szczycie Chiny-CEEC w 2021 roku. Przedstawił cztery propozycje:

 1. kraje będące uczestnikami tego formatu powinny opierać swoje relacje na solidarności i przyjaźni, które są najważniejszymi wyznacznikami chińskiej polityki wobec Europy, w której współpraca jest podstawowym celem;
 2. państwa formatu Chiny-CEEC powinny dążyć do wypracowania większej synergii, co może przyczynić się do bardziej zrównoważonego rozwoju Europy;
 3. członkowie formatu powinni dążyć do otwarcia się na współpracę korzystną dla wszystkich, przy czym Chiny będą szerzej otwierały się na świat, będą nadal importować produkty z krajów Europy Środkowo-Wschodniej cechujące się większą konkurencyjnością i traktować firmy z Europy Środkowo-Wschodniej w Chinach jak równe firmom chińskim;
 4. współpraca powinna być pragmatyczna i korzystna dla wszystkich stron – Chiny są gotowe podjąć więcej nowych środków związanych z importem większej ilości produktów rolnych i żywności, rozwinąć współpracę w obszarze handlu elektronicznego, finansów, wzajemnych połączeń, ułatwiania wymiany międzyludzkiej i innych dziedzin z krajami Europy Środkowo-Wschodniej.

Czy w 2023 roku format wyjdzie poza deklaracje?

Źródło:

Ale przede wszystkim zdrowych, spokojnych i unikalnych świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku!

Dziękuję wszystkim Czytelnikom regularnie odwiedzają stronę chiny24.com, by zapoznać się z kolejnymi porcjami informacji z Chin.

Andrzej Z. Liang  梁安基

Szanghaj 上海, Chiny 中国 

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie – www.chiny24.com

 

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button