WiadomościWiadomości

Chiny największym rynkiem dóbr luksusowych w 2030 roku

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (17/2024/319)

Według najnowszego raportu PricewaterhouseCoopers (PwC), Chiny do 2030 roku staną się największym na świecie rynkiem osobistych dóbr luksusowych. Wyprzedzą w tym względzie Stany Zjednoczone i Europę.

Po znacznych wahaniach w czasie pandemii, w zeszłym roku chiński rynek towarów luksusowych osiągnął sprzedaż o wartości 69 mld USD (ok. 279,77 mld PLN).

Główną przyczyną tego wzrostu stała się ożywiona po okresie zapaści aktywność turystyczna Chińczyków. Analitycy firmy PwC przewidują, że do 2030 r. chiński rynek towarów luksusowych osiągnie wartość 148 mld USD (ok. 599,61 mld PLN). Stanowić to będzie 25% jego globalnej wartości.

Z kolei udział Stanów Zjednoczonych i Europy w globalnym handlu detalicznym produktami luksusowymi ma spaść z obecnego poziomu 27% do 23%.

Swoją optymistyczną dla Chin prognozę firma PwC opiera się na przewidywaniu szybkiego wzrostu chińskiego rynku, bogacenia się młodego pokolenia, ekspansji sprzedaży online marek luksusowych, a także rosnącego efektu „HaiNan”. HaiNan, południowa wyspa-prowincja, na której utworzono specjalną strefę ekonomiczną, planuje wdrożyć do roku 2025 system celny niezależny od reszty kraju. Dzięki temu systemowi większość towarów importowanych na HaiNan będzie wolna od ceł. Co więcej firmy i osoby fizyczne prowadzące tam działalność będą korzystać z zachęt (ulg i upustów) podatkowych. Władze lokalne planują również znaczące złagodzenie wymogów wizowych, a także inne działania na rzecz uczynienia z HaiNan „centrum wolnego handlu o globalnym wpływie”.

Raport przewiduje, że ta wyspa stanie się w najbliższym czasie trzecim po Hong Kongu i Makau chińskim regionem offshore, oferującym różne zachęty podatkowe i generującym ogromne możliwości biznesowe. Będzie to kluczowy chiński rejon dla sprzedaży towarów luksusowych.

Eksperci PwC zauważają nową strategię marek luksusowych na rynku chińskim. Zaczynają one otwierać coraz więcej sklepów w chińskich miastach drugiego i trzeciego kręgu. Według raportu, prawie trzy czwarte z 277 nowych sklepów luksusowych, które zostały otwarte w Chinach w ubiegłym roku, znajdowało się poza czterema miastami pierwszego poziomu (kręgu), czyli Pekinem, Szanghajem, Kantonem i ShenZhen. Był to wzrost o 64% w stosunku do 2022 roku i 56% w porównaniu do 2021 roku.

Jako przykład tej tendencji raport PwC podaje, iż w ubiegłym roku miasto LanZhou, stolica średnio rozwiniętej prowincji GanSu w północno-zachodnich Chinach, stała się miejscem, w którym odnotowano największą liczbę otwarcia nowych sklepów marek luksusowych. W tym samym okresie ShenZhen był dla właścicieli marek luksusowych marek dopiero drugim wyborem, jeśli chodzi o uruchomienie nowego punktu sprzedaży.

Raport zauważa też, że marki luksusowe w Chinach stosują wiele rozbieżnych strategii.

Od 2022 roku niektóre z tych marek postawiły na rozwój w największych miastach kraju i podwajają wysiłki na rzecz pozyskania i utrzymania kontaktu z klientami VIC (Very Important Client). To segment klientów, wykazujących skłonność do regularnych zakupów, będących zarazem bardziej odpornymi na koniunktury gospodarcze. W tym samym czasie marki takie jak Michael Kors coraz częściej spoglądają na miasta mniejsze, gdzie przede wszystkim prowadzą sprzedaż online, przy czym korzystają ze specyficznych chińskich narzędzi jak livestreaming, starając się docierać do nowych grup odbiorców, nieco zaniedbywanych przez wielkie, okrzepłe marki. Firmy, które przyjęły taką strategię, określaną mianem “dostępnego luksusu”, są w dużym stopniu uzależnione od wydatków klasy średniej i szczególnie mocno ucierpiały podczas pandemii.

W konkluzji raport PwC sugeruje luksusowym markom zagranicznym, aby skupiły się na klientach VIC i drugim pokoleniu milionerów, jako swoich głównych klientach, oferując produkty ultra-premium wysokiej jakości, zwłaszcza te wysoce spersonalizowane.

Według doradców PwC ma to być magiczna formuła dla osiągnięcia sukcesu na rynku chińskim w długiej perspektywie.

Źródła:

  • pwccn.com; 
  • retailasia.com;

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Szczegóły szkolenia TUTAJ

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button