SpołeczeństwoWiadomościWiadomości

Chiny: najzamożniejsze gospodarstwa domowe 2023

Już po raz piętnasty, ShangHai HuRun Investment Management Consulting Co., Ltd. (chin. 上海胡润百富投资管理咨询有限公司), brytyjski think-tank z siedzibą w Szanghaju opublikował raport na temat majątku gospodarstw domowych w Chinach – HuRun Wealth Report 2023 (chin. 2023胡润财富报告).

Gospodarstwa pod względem majątkowym podzielono na cztery grupy:

 • o majątku wynoszącym 6 milionów RMB (ok. 3,32 mln PLN);
 • 10 milionów RMB (ok. 5,53 mln PLN);
 • 100 milionów RMB (ok. 55, 34 mln PLN);
 • 30 milionów USD (ok. 120,09 mln PLN).

Epidemia, zmiany międzynarodowego krajobrazu geopolitycznego oraz niepewność co do globalnego rozwoju gospodarczego spowodowały, że majątek zamożnych gospodarstw domowych w Chinach po raz drugi w ciągu 15 lat (poprzednio miało to miejsce w 2019 r.) zmalał w ubiegłym roku o 3,6% w porównaniu z rokiem 2022.

Najwięcej zamożnych rodzin mieszka w regionie delty rzeki Jangcy (chin. 长三角地区), następnie w regionie Wielkiej Zatoki GuangDong-HongKong-Makau (chin. 粤港澳大湾区). W dalszej kolejności znalazły się prowincje JiangSu, FuJian, ShanDong i Tajwan.

W wielkich chińskich miastach najwięcej zamożnych rodzin mieszka w Pekinie, Szanghaju, Hong Kongu, SheZhen, GuangZhou, HangZhou, NingBo, Tajpej, SuZhou i FoShan.

Zamożni są wiec wszędzie tam, gdzie rozwinęła się infrastruktura i gospodarka, a życie jest najwygodniejsze. 67% zamożnych gospodarstw domowych znajduje się w 30 największych miastach kraju.

W ciągu ostatnich 15 lat liczba takich gospodarstw w Chinach podwoiła się.

gospodarstwa domowe o majątku 6 mln RMB i więcej

Według raportu jest ich w Chinach 5,14 mln (łącznie z Hong Kongiem, Tajwanem i Makau). Najwięcej rodzin z takim majątkiem mieszka w Pekinie, a następnie prowincji GuangDong, Szanghaju, prowincji ZheJiang i Hong Kongu. Łącznie ich majątek wynosi 1,58 bln RMB (ok. 874,84 mld PLN).

gospodarstwa domowe o majątku 10 mln RMB i więcej

W Chinach – jak się szacuje – jest 2,08 mln takich rodzin. Najwięcej ich mieszka w prowincji GuangDong, Pekinie, Szanghaju, prowincji ZheJiang i Hong Kongu.

 • 52% rodzin w tej grupie to właściciele firm.
 • 61% ich aktywów stanowią aktywa przedsiębiorstw.
 • Dysponują ponadto aktywami inwestycyjnymi (gotówka i niektóre zbywalne papiery wartościowe) o średniej wartości 1,8 mln RMB (ok. 996,81 PLN), posiadają mieszkania lub domy o wartości min. ponad 5 mln RMB (ok. 2,77 mln PLN).
 • 34% w tej grupie to kadra kierownicza najwyższego szczebla dużych przedsiębiorstw i firm międzynarodowych, ciesząca się wysokim i stałym dochodem. 57% majątku ich to aktywa w gotówce i papierach wartościowych. Poza tym w nieruchomościach mają średnio ulokowane 7 mln RMB (ok. 3,88 mln PLN).
 • 8% to profesjonalni inwestorzy zajmujący się inwestycjami finansowymi, takimi jak akcje, obligacje i kontrakty terminowe. Gotówka i zbywalne papiery wartościowe stanowią u nich 63% całkowitego majątku. Przeciętnie są właścicielami nieruchomości za ponad 6 milionów (ok. 3,32 mln PLN).
 • 6% ich majątku pochodzi z inwestycji na rynku nieruchomości. Z reguły posiadają ich kilka. Nieruchomości stanowią 58% ich całkowitego majątku, o średniej wartości ponad 10 milionów RMB (ok. 5,53 mln PLN), natomiast gotówka i zbywalne papiery wartościowe stanowią mniej niż 10% aktywów.

gospodarstwa domowe o majątku 100 mln RMB i więcej

W Chinach są 133 tysiące takich rodzin. Najwięcej ich mieszka w Pekinie. Potem w prowincji GuangDong, Szanghaju, prowincji ZheJiang i Hong Kongu.

 • 79% członków tej grupy to właściciele firm. Aktywa ich korporacji stanowią 71% wszystkich ich aktywów. Dysponują 18 milionami RMB (ok. 9,96 mln PLN) aktywów, które mogą inwestować (gotówka i niektóre zbywalne papiery wartościowe), a nieruchomości stanowią 13% ich całkowitego majątku.
 • 14% to inwestorzy profesjonalni. Gotówka i akcje stanowią 80% ich całkowitego bogactwa, a inwestycje w nieruchomości stanowią 20% majątku.
 • 7% to inwestorzy w nieruchomości, które stanowią ponad 70% ich całkowitego majątku.

gospodarstwa domowe międzynarodowe (zagraniczne i mieszane),

których majtek wynosi 30 mln USD i więcej,

a znajdujące się (mieszkające) w Chinach. Ta grupa najliczniej reprezentowana jest w Pekinie. Potem w Szanghaju, prowincji GuangDong, ZheJiang i Hong  Kongu.

Dziedziczenie majątku stało się od kilku lat ważnym tematem dla tych rodzin. Raport HunRun ocenia, że w ciągu najbliższych 10 lat rodziny przekażą następnemu pokoleniu majątek o wartości 21 bln (ok. 11,63 bln PLN). 49 bilionów RMB (ok. 27,13 bln PLN) zostanie przekazane spadkobiercom w ciągu następnych 20 lat, a 84 biliony RMB (ok. 46,65 bln PLN) w ciągu najbliższych 30 lat.

Zamożne gospodarstwa domowe średnio mają dom/mieszkanie o powierzchni 280 metrów kwadratowych, składają się z 5 członków rodziny, posiadają 2 samochody i 4 markowe zegarki. Lubią kolekcjonować biżuterię, zegarki i wina, korzystają z 23 dni urlopu w roku, uwielbiają podróże i dobre jedzenie. Ich pierwszym wyborem inwestycyjnym jest złoto. Aktywa zagraniczne stanowią jedną szóstą majątku, głównie ograniczają się do Hong Kongu i Singapuru.

A wszystko to w państwie socjalistycznym.

Źródła:

 • baijiahao.baidu.com
 • mp.weixin.qq.com

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button