WiadomościWiadomości

Chiny: nowe bloki węglowe o mocy 9 gigawatów – początek trendu spadkowego?

Według fińskiego think tanku Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA), w pierwszej połowie 2024 roku chińskie rządy prowincjonalne zatwierdziły budowę energetycznych bloków węglowych o łącznej mocy 9 gigawatów. Oznacza to spadek o 83% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Może to być efekt szybko przyrastających mocy z odnawialnych źródeł energii (OZE).

Chiny już z końcem lipca bieżącego roku osiągnęły cel założony na 2030 rok, a dotyczący przyrostu udziału energii wiatrowej i słonecznej w ogólnym miksie energetycznym kraju. Łączna moc chińskich farm wiatrowych i słonecznych osiągnęła wówczas bowiem 1,206 GW, przekraczając 1,200 GW, czyli poziom planowany na rok 2030, a ustalony w 2020 roku.

Według analizy CREA udział węgla w miksie energetycznym Chin spadł w maju do rekordowo niskiego poziomu 53%. Emisje dwutlenku węgla w Chinach spadły w drugim kwartale 2024 roku – pierwszy kwartalny spadek emisji od końca 2022 roku.

Z kolei według sierpniowego raportu Greenpeace East Asia, Chiny zatwierdziły 10,34 gigawatów dodatkowej mocy węglowej w ciągu pierwszych sześciu miesięcy br., co oznacza spadek o 79,5% rok do roku. Większość nowych pozwoleń na wydobycie węgla została wydana przez władze prowincji centralnych, takich jak AnHui, JiangXi i XinJiang. W tym okresie wschodnie prowincje nadmorskie nie wydały żadnych pozwoleń tego typu.

Analitycy z CREA zwracają uwagę na to, że liczba zatwierdzeń projektów związanych z energetyką węglową była wysoka zarówno w 2022, jak i w 2023 roku. Rząd przyspieszył wtedy zatwierdzanie elektrowni węglowych z uwagi na turbulencje pogodowe mające wpływ na funkcjonowanie elektrowni (powodzie i susze). Podówczas ponad 200 GW w nowych projektach węglowych uzyskało zielone światło.

Zgodnie z chińskimi założeniami udział elektrowni węglowych w miksie energetycznym ChRL będzie sukcesywnie malał od 2025 roku…

Według CREA bez bardziej proaktywnego wsparcia w celu podłączenia większej mocy energii wiatrowej i słonecznej do sieci energetycznej Chin, istnieje ryzyko, że emisja dwutlenku węgla w Państwie Środka utrzyma się na wysokim poziomie.

Źródło: energyandcleanair.org

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button