WiadomościWiadomości

Chiny ograniczają eksport metali do produkcji chipów w sporze handlowym z USA

Jak przekazała dziś agencja Nikkei Asia, Chiny poinformowały w poniedziałek 3 lipca, że nałożą nowe ograniczenia eksportowe na dwa materiały kluczowe dla produkcji półprzewodników i innych komponentów elektronicznych, w eskalującym konflikcie handlowym z USA.

Od 1 sierpnia br. eksporterzy nie będą mogli wysyłać galu i germanu, a także powiązanych związków chemicznych z Chin bez odpowiedniego pozwolenia wydanego przez Ministerstwo Handlu i Generalną Administrację Celną.

Gal wykorzystywany jest w produkcji półprzewodników, jest materiałem niezbędnym w urządzeniach elektronicznych, ponieważ pomaga zmniejszyć straty mocy. Azotek galu jest wykorzystywany w laserach i innych zastosowaniach, a oczekuje się, że materiał ten będzie coraz szerzej stosowany w układach tranzystorowych mocy w pojazdach elektrycznych.

Japońskie firmy Nidec i Renesas Electronics rozważają wykorzystanie podłoży z azotku galu do komponentu EV, który wspólnie opracowują.

Według U.S. Geological Survey Chiny produkują 98% światowego galu.

Pekin ogranicza dostawy galu w oparciu o krajowe prawo kontroli eksportu, wdrożone pod koniec 2020 roku. Pozwala ono władzom powoływać się na względy bezpieczeństwa narodowego, aby zakazać wysyłki kontrolowanych produktów do niektórych firm zagranicznych.

Chińskie władze wykorzystały to prawo do nałożenia ograniczeń na eksport technologii szyfrowania i półprzewodników wykorzystywanych do zapobiegania wyciekom danych.

Ograniczenia dotyczące galu są następstwem restrykcji eksportowych nałożonych na Chiny przez USA i inne kraje. Jak donosi The Wall Street Journal, Waszyngton rozważa zaostrzenie ograniczeń handlowych dotyczących półprzewodników eksportowanych z Chin. Proponowane zasady miałyby zastosowanie do chipów wykorzystywanych w sztucznej inteligencji.

Producenci, którzy nie są w stanie pozyskać galu lub powiązanych produktów z Chin, mogą napotkać ograniczone alternatywy, co prawdopodobnie spowoduje wzrost cen metalu i utrudni przyjęcie niektórych najnowocześniejszych technologii – informuje agencja.

Innymi słowy – nie ma galu i germanu, nie ma sporej części półprzewodników.

Podobna sytuacja może pojawić się wszędzie tam, gdzie wykorzystywane są metale ziem rzadki. Relację Chin i reszty świata na każdym etapie, od pozyskania rud metali ziem rzadkich po zamianę ich w konkretne produkty (na przykład turbiny magnetyczne do elektrowni wiatrowych), ilustruje poniższa tabela

W najbliższy czwartek do Pekinu z czterodniową wizytą przybywa sekretarz skarbu USA Janet Yellen. Ma tam spotkać się z najważniejszymi przedstawicielami chińskich władz, aby “wspólnie stawić czoła globalnym wyzwaniom”.

Departament Skarbu USA poinformował, że Janet Yellen omówi “znaczenie dla naszych krajów – jako dwóch największych gospodarek świata – odpowiedzialnego zarządzania naszymi relacjami, bezpośredniej komunikacji w obszarach budzących obawy i współpracy w celu sprostania globalnym wyzwaniom”.

A wszystko to w dwa tygodnie po tym, jak prezydent Joe Biden nazwał prezydenta Xi JinPinga dyktatorem.

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

Źródła: Nikkei Asia, SCMP

© www.chiny24.com

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button