MotoryzacjaWiadomościWiadomości

Chiny: samochody tanie i jeszcze tańsze, czyli segment budżetowy

Walka o klientów na chińskim rynku samochodów elektrycznych trwa. Bój toczy się nie tylko w segmencie premium czy średnim, ale również i najniższym, budżetowym.

Już blisko pięć lat temu rząd zainaugurował kampanię popularyzacji i promocji sprzedaży pojazdów EV na wsiach i w małych miasteczkach. Obecnie działa kilkadziesiąt firm (jeśli nie więcej) specjalizujących się w produkcji aut elektrycznych dla tego segmentu rynku.

Jedną z pierwszych firm, która podjęła to wyzwanie była spółka WuLing (chin. 五菱), joint venture ShangHai Automotive Group Co., Ltd. (chin. 上海汽车集团股份有限公司), General Motors ze Stanów Zjednoczonych i GuangXi Automotive Group Co., Ltd. (chin. 广西汽车集团有限公司). Trio to modelem WuLing HongGuang (chin. 五菱宏光) zdobyło pozycję lidera w tej niszy rynkowej.

WuLing HongGuang oferowane jest w wersji dwu i czterodrzwiowej, posiada zasięg od 200 do 300 km na jednym ładowaniu, a kosztuje – w zależności od dodatkowego wyposażenia – od 41.800 do 66.800 RMB (od ok. 23.130 PLN do 36.960 PLN).

Mniejsza wersja tego samochodu, czyli WuLing HongGuang MINI EV to obecnie najtańszy samochód elektryczny na chińskim rynku. Auto to można kupić w cenie od 29.800 RMB (ok. 16.490 PLN).

Ma ono zasięg 301 km na jednym ładowaniu.

Od początku tego roku spółka WuLing promuje swój najnowszy model WuLing Bingo Plus (chin. 五菱缤果).

Jest to ulepszona wersja WuLing Bingo, która z sukcesem sprzedaje się od początku ubiegłego roku (ponad 250 tysięcy aut). Bingo Plus to elektryczny SUV z imponującym zasięgiem (jak na tę cenę), dużym wnętrzem i kilkoma zaawansowanymi funkcjami bezpieczeństwa. Jest dostępny w dwóch wersjach:

 • podstawowa z zasięgiem 401 km za 89.800 RMB (ok. 49.688 PLN) oraz
 • rozszerzona z zasięgiem 510 km za 98.800 RMB (ok. 54.666 PLN).

Pojazd wyposażony jest w technologię „inteligentnego zarządzania energią”, przez co osiąga szacunkowo zasięg 10,1–10,6 km na kWh. Bingo Plus charakteryzuje się nowoczesną sylwetką, ostrymi liniami i opływowym aerodynamicznym korpusem. Ma stosunkowo przestronne wnętrze dzięki szerokiej architekturze przestrzennej. Rozstaw osi 2610 mm, przestrzeń na nogi na tylnych siedzeniach wynosi 912 mm. Pojazd oferuje liczne schowki, jest wyposażony w funkcje bezpieczeństwa, w tym cztery poduszki powietrzne, elektroniczny system stabilizacji pojazdu ESC, układ ABS, automatyczne parkowanie i asystenta ruszania pod górę. Napędza go silnik o mocy 75 kW, który od zero do 50 km/godz. rozpędza się w ciągu 3,7 sekundy.

Pojazd oferuje trzy tryby ładowania, w tym szybkie ładowanie DC, które pozwala na 30-35 minutowe ładowanie od 30% do 80% pojemności.

Aby jeszcze bardziej zachęcić klientów do kupna Bing Plus, WuLing oferuje różne zachęty. Obejmują m.in. dotacje finansowe w wysokości do 4.000 RMB (ok. 2212 PLN), dodatek z tytułu wymiany w wysokości 2.000 RMB (ok. 1.106 PLN), dożywotnią gwarancję dla właściciela pierwszego w życiu pojazdu, bezpłatne przeglądy przez pierwszy rok lub 10.000 kilometrów oraz dostęp do sieci ładowania pojazdów elektrycznych WuLing obejmującej ponad 300 tysięcy stanowisk w całych Chinach.

Czy WuLing może być pewne swojej pozycji w tej niszy rynnowej? Tutaj również istnieje silna konkurencja, w tym ze strony największych firm jak BYD (model SeaGull) czy Geely (model LongTeng).

Wszystkie pojazdy odznaczają się zbliżonymi osiągami i ceną w granicach 60 tysięcy RMB (ok. 33 tysiące PLN).

 

Źródła:

 • mp.weixin.qq.com
 • yoojia.com
 • dongchedi.com

  Redakcja: Leszek B. Ślazyk

  e-mail: kontakt@chiny24.com

  © www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button