WiadomościWiadomości

Chiny: styczniowe PMI, CPI i PPI

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (08/2024/310)

Styczniowe trzy wskaźniki dotyczące gospodarki chińskiej pokazują, iż wciąż boryka się ona ze spowolnieniem.

Indeks aktywności w produkcji przemysłowej (PMI) wciąż jest poniżej 50 pkt. W styczniu odczyt tego indeksu wyniósł 49,2 pkt. To wprawdzie wzrost o 0,2 pkt w stosunku do odczytu grudniowego 2023, ale wciąż niewielki.

PMI dla sektora nieprodukcyjnego w styczniu br. wyniósł 50,7 pkt.

Od dłuższego czasu w Chinach najlepiej radzą sobie duże przedsiębiorstwa (PMI 50,4). Średnie i małe nadal są w strefie spowolnienia (PMI odpowiednio 48,9 i 47,2). Powoli, ale wyraźnie kondycja dużych i średnich przedsiębiorstw ulega poprawie – z miesiąca na miesiąc wskaźnik koniunktury rośnie.

Cała gospodarka znajduje się wyraźnie pod ciśnieniem deflacji, która trwa już od czterech miesięcy.

W styczniu indeks CPI (wskaźnik zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych, najpopularniejsza na świecie miara inflacji lub deflacji) osiągnął poziom -0,8% r/r, najniższy od 2009 roku.

Z kolei styczniowy indeks PPI (wskaźnik obrazujący zmiany poziomu cen ustalanych przez producentów na różnych etapach procesu wytwarzania dóbr, powszechnie stosowany, obok wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych, jako jedna z miar inflacji/deflacji) wynosił -2,5%. To nieco lepszy wynik niż grudniowe -2,7% r/r, ale stanowi kontynuację trendu, który trwa już 16 miesięcy.

Takie wyniki zwiększają presję na decydentów, którzy muszą wprowadzić więcej rozwiązań stymulujących ożywienie gospodarki, co do stanu której panuje niski poziom zaufania, a która zagrożona jest długotrwałą deflacją.

Źródło: https://www.stats.gov.cn

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button