Wiadomości

Chiny: Subiektywny przegląd wydarzeń za Wielkim Murem (02/22)

10-16 stycznia 2022

Ekonomia (经济), Biznes (生意)

CPI

Wskaźnik cen konsumenckich i usług (ang. consumer price index, CPI, 消费者物价指数), najpopularniejszy miernik poziomu inflacji zarówno w grudniu 2021 roku, jak i w całym roku minionym dowodził, że inflacja nie była problemem chińskiej gospodarki w tym okresie.

W ubiegłym miesiącu inflacja mierzona CPI spadla o 0,3% w relacji m/m. To pierwszy spadek m/m odnotowany od czerwca ub.r.

Ceny żywności spadły w grudniu o 0,6%, gdy w listopadzie odnotowano gwałtowny wzrost o 2,4%. Ceny warzyw spadły o 8,3% m/m, co jest efektem ich sezonowości. Równie sezonowe owoce podrożały w grudniu o 3,4% m/m. Spadły znacznie ceny wieprzowiny (o 11,8% m/m) na skutek zwiększającej się podaży tego mięsa. Ceny artykułów nieżywnościowych spadły o 0,2% m/m. Co ważne: benzyny o 5,4% innych paliw o 5,8% m/m.

W odniesieniu rok do roku (r/r) w grudniu 2021 inflacja wynosiła 1,5% wobec 2,3% w listopadzie.

Żywność staniała o 1,2% r/r. Największy wpływ na zmiany cen w tej kategorii jak zwykle miała wieprzowina, która kosztowała o 36,7% mniej niż przed rokiem. W tym odniesieniu wzrosły ceny warzyw o 10,6%. Za benzynę w tym samym odniesieniu trzeba było zapłacić o 23,0%, a za inne paliwa o 25,4% więcej. Inflacja mierzona CPI osiągnęła w całym 2021 roku poziom 0,9% przy zakładanej w budżecie górnej granicy 3%.

W wielu państwach świata inflacja jest najwyższa od dekad (i ciągle rośnie), tymczasem w Chinach tempo jej wzrostu utrzymuje się na niskim poziomie. Wiele cen spadało.

Dane: Państwowy Urząd Statystyczny (国家统计局) m/m  miesiąc do miesiąca, r/r – rok do roku

PPI

Wskaźnik PPI – indeks cen dóbr produkcyjnych (ang. producer price index, PPI, 工业生产者出厂价格指数) – miernik obrazujący zmiany poziomu cen ustalanych przez producentów na różnych etapach procesu wytwarzania dóbr w grudniu spadł o 1,2% w porównaniu z listopadem ub.r. Ceny w górnictwie obniżyły się o 8,3%. Tu determinantą były ceny węgla, które obniżyły się o 15,4% m/m. W przemyśle stalowym i obróbki metali spadek o 4,4%, dla metali nieżelaznych o 1,4%, dla surowców i produktów chemicznych o 2,1%.

Ceny gazu wzrosły o 5,3% w relacji m/m.

Ceny producentów spadły w grudniu o 2,6% do listopada. Po dwóch miesiącach silnych wzrostów. To dobry prognostyk na początek roku. Pamiętać trzeba jednak, że w relacji 2021 do 2020 ceny producentów wzrosły o 13,14%. Pośród 37 na 40 badanych branż przemysłu ceny poszły w górę. W skali minionego roku najmocniej zwyżkowały ceny węgla (o 66,8%), lecz tylko w grudniu odnotowano ich spadek o 22% r/r. Podobna tendencja (od stycznia do listopada wzrost, w grudniu gwałtowny spadek)  utrzymywała się, choć w różnej proporcji procentowej, dla cen ropy naftowej, benzyny, innych paliw, stali, czy metali nieżelaznych. Natomiast wzrosły ceny gazu i energii elektrycznej (12,5% i 4,8% r/r). W grudniu ceny tych produktów średnio spadły o 1,3% (m/m), ale wzrosły o 14,2% w porównaniu z 2020 rokiem.

Dane: Państwowy Urząd Statystyczny (国家统计局) m/m  miesiąc do miesiąca, r/r – rok do roku

O rzeczywistych kierunkach w jakich będą podążać wskaźniki CPI i PPI będzie można powiedzieć dopiero w marcu. Od połowy stycznia do połowy lutego (okres „dotknięty” Chińskim Nowym Rokiem) pozyskiwane dane nie będą reprezentatywne. W tym okresie (od lat) gospodarka w zasadzie zatrzymuje się.

Ale to swego rodzaju pozór. O wiele ważniejsze jest to, czy po świętach nastąpi faktyczne poluzowanie polityki pieniężnej i fiskalnej wobec  (spodziewanej) słabej konsumpcji oraz (spodziewanego) spowolnienia. A coś jest na rzeczy, bo nabiera tempa tradycyjny chiński stymulator rozwoju, czyli projekty w zakresie infrastruktury. Te zawsze pojawiają się najliczniej w okresach ekonomicznie nieciekawych.

“Bilionowe” miasta

Wstępne dane dotyczące 2021 roku wykazują, że Chiny mogą „pochwalić się” liczbą 24 miast, w których roczny PKB przekroczył 1 bln RMB (ok. 622,127 mld PLN).

GUS: PKB Polski w 2020 r. wyniósł nominalnie 2 323,9 mld PLN

Szanghaj i Pekin w 2021 roku uzyskały PKB na poziomie ponad 4 bln RMB (ok. 2,488 bln PLN). To w sumie więcej niż dochód np. Tajlandii, Belgii czy Austrii.

W ekskluzywnym „klubie biliona RMB PKB” oprócz Pekinu i Szanghaju znalazły się również:

 • Kanton / GuangZhou / 广州,
 • ShenZhen / 深圳,
 • TianJin / 天津,
 • SuZhou / 苏州,
 • ChongQing / 重庆,
 • WuHan / 武汉,
 • ChengDu / 成都,
 • HangZhou / 杭州,
 • Nankin / NanJing / 南京,
 • QingDao / 青岛,
 • WuXi / 无锡,
 • ChangSha / 长沙,
 • NingBo / 宁波,
 • ZhengZhou / 郑州,
 • FoShan / 佛山,
 • FuZhou / 福州,
 • QuanZhou / 泉州,
 • NanTong / 南通,
 • HeFei / 合肥,
 • Xi’An / 西安,
 • JiNan / 济南 i
 • DongGuang / 东莞.

Najwięcej miast dołączyło do tego „klubu bilionerów” w 2020 roku (6). W ubiegłym roku (2021) tylko DongGuang udało się przekroczyć poziom PKB.

I żeby nie było wątpliwości: mówimy o bilionach, czyli tysiącach miliardów. Tysiącach. Miliardów.

Kosmetyki w górę

W Chinach od lat dynamicznie rozwija się przemysł kosmetyczny. Według najnowszych danych Państwowego Urzędu Statystycznego (国家统计局) z końcem listopada 2021 r. działało w Chinach 90,000 producentów kosmetyków. Rośnie sprzedaż produktów kosmetycznych.

 • W 2010 roku wartość sprzedanych w Chinach kosmetyków wynosiła 88,9 mld RMB (ok. 55,318 mld PLN),
 • w 2020 roku było to już 340 mld RMB (ok. 211,564 mld PLN).

Najwięcej przedsiębiorstw kosmetycznych ma swoje siedziby w południowej prowincji GuangDong 广东 . To blisko 25% wszystkich firm kosmetycznych Chin. Na drugim miejscu są firmy z prowincji AnHui 安徽 na trzecim HuNan 湖南.

W zeszłorocznym apogeum handlu internetowego, czyli w dniu „Święta Singla” (podwójne 11) aż 37,6% wszystkich sprzedanych kosmetyków stanowiły te do pielęgnacji skóry. I tu dominowały zagraniczne marki. Wśród kosmetyków upiększających prym wiodły specyfiki krajowe, które konkurowały na równi z zagranicznymi.

Nieruchomości (房地产)

Deweloperzy nie wykonali planów

Ponad 80% największych chińskich deweloperów nie zrealizowało planów dotyczących oddania mieszkań użytkownikom w 2021 roku.

Chińskie firmy deweloperskie borykały się z licznymi problemami, począwszy od scentralizowanego systemu podaży gruntów, poprzez zakaz przekraczania „trzech czerwonych linii” dla uzyskania finansowania, zaostrzenie regulacji dotyczących kredytów mieszkaniowych, skończywszy na licznych regulacjach i kontrolach. Firmy z branży nieruchomości odczuwały trudności w sprzedaży nieruchomości, odzyskiwaniu płatności od nierzetelnych kontrahentów, malejącymi zyskami, a nawet niewypłacalnością.

Grupa China Evergrande Real Estate Group Co., Ltd.  (中国恒大地产集团有限公司) wykonała zaledwie 61,5% rocznego planu (2021), kiedy rok wcześniej (2020) zrealizowała założenia w 108,3%.

Na drugim miejscu tej listy rekordzistów niezrealizowanych planów w mieszkaniówce znalazła się spółka BeiJing Capital Land Co., Ltd. (北京 首都置地有限公司) zrealizowawszy 68,3% planu.

Najlepsze wyniki wśród największych chińskich deweloperów – choć wciąż pod kreską – odnotowały:

 • RongChuang (Sunac) China Holding Co., Ltd. (融創中國控股有限公司):93,4%
 • Country Garden Holdings Company Limited (碧桂园控股有限公司): 88,9% planu
 • Vanke Enterprise Co., Ltd. (万科企业股份有限公司): 78,5%

Wszystkie te firmy bez wyjątku borykają z problemami finansowymi.

Motoryzacja (汽车)

Tesla bije rekordy

Tesla ShangHai Co., Ltd. (特斯拉上海有限公司) wyprodukowała w 2021 roku w swojej fabryce w Szanghaju 484 130 samochodów, o 235% więcej niż w roku 2020. Z tej liczby wyeksportowano ponad 160 000 aut do 10 krajów, w tym do Europy. W 2020 roku, pierwszym działania fabryki szanghajskiej Tesli, z taśm montażowych zeszło 200 131 samochodów. W grudniu ub.r., po raz pierwszy w historii fabryki, zmontowano tu ponad 70,000 aut (70,847).

Tesla jest jedynym zagranicznym producentem, który znajduje się w pierwszej dziesiątce producentów z najwyższym wynikiem sprzedaży samochodów elektrycznych na rynku chińskim.

Gigafactory, jak się nazywa fabrykę Tesli w Szanghaju zapewnia produkcję 51,7% wszystkich aut marki. Strategia dużej inwestycji (wielomiliardowa) i szybkiego uruchomienia (w ciągu niecałego roku) przynosi korzyści.

2021 dobry dla branży

Rok 2021 był dobry dla branży motoryzacyjnej w Chinach. Wyprodukowano w nim 26,28 mln aut, sprzedano 26,275 mln. To odpowiednio o 3,4% i 3,8% więcej niż w roku 2020. Po raz pierwszy od trzech lat powstrzymany został trend spadkowy w tym sektorze chińskiej gospodarki.

Jak wynika z raportu China Association of Automobile Manufacturers (中国汽车工业协会) za wzrostem produkcji i sprzedaży aut w Chinach stoi skok liczby produkowanych i sprzedawanych samochodów elektrycznych (o 157,5% r/r), aut hybrydowych i napędzanych wodorem. W sumie sprzedano w minionym roku 3,52 mln takich samochodów. W grudniu ub.r. sprzedaż samochodów wzrosła o 114% r/r (sprzedano 531,000 pojazdów). Rynek pojazdów NEV wydaje się nie tracić swojej siły i rozpędu. Inaczej sprawy mają się w przypadku całkowitej liczby sprzedawanych samochodów, bez podziału na rodzaj napędu. Tu w grudniu, po raz ósmy z rzędu, odnotowano spadek. Tym razem o 1,6% r/r. To efekt zaburzeń w łańcuchach dostaw, braków półprzewodników, mikroprocesorów, bez których współczesne samochody, pełne czujników, systemów wspomagających i monitorujących, nawigujących, rozrywkowych nie mogą już istnieć. China Association of Automobile Manufacturers  patrzy w przyszłość z optymizmem. Ocenia, że sprzedaż samochodów w 2022 roku osiągnie liczbę 27,5 mln i będzie to wzrost o 5,4% r/r. W tej liczbie sprzedanych zostanie około 5 mln samochodów NEV, zwiększy się o 47% r/r.

W 14-ym planie pięcioletnim przyjmuje się, że w 2025 roku samochody NEV będą stanowić 20% wszystkich pojazdów na rynku. Przewiduje również, iż zwiększy się w Chinach dostępność rożnego rodzaju mikroprocesorów, a ceny materiałów i surowców ustabilizują się.

Transport (交通运输)

W prowincji JiangSu 江苏 (sąsiadującej z Szanghajem) oddano do użytku najdłuższy w kraju drogowy tunel podwodny. Przeprowadzono go pod jeziorem TaiHu太湖, trzecim co do wielkości jeziorze Chin. Jezioro, o pow. 2 445 km2 należy do zlewiska rzeki Jangcy / ChangJiang / 长江 . Tunel budowano przez 4 lata. Ma długość 10,79 km. Koszt inwestycji to ok. 10 mld RMB (ok. 6,218 mld PLN). Kierowcy podróżujący tunelem mogą korzystać z łączności w systemie 5G, a nad bezpieczeństwem ich i pasażerów czuwają liczne systemy zapewniające precyzyjne pozycjonowanie pojazdów znajdujących się w tunelu, systemy optyczne identyfikujące zagrożenia i awarie, radary wielokierunkowe, systemy wykrywające anomalie dotyczące temperatury i składu powietrza w tunelu. Pracę systemów monitorują i koordynują rozwiązania bazujące na technologiach Big Data i sztucznej inteligencji. W tunelu zainstalowany inteligentny bezstopniowy system oświetlenia dopasowujący jasność świecenia lamp do aktualnej sytuacji, a także inteligentny system wentylacji. Oba te systemy spięto rozwiązaniem, którego zadaniem jest oszczędzanie energii elektrycznej. W tunelu poprowadzono dwie jezdnie o szerokości 17,45 metrów, na każdej wyznaczono 3 pasy ruchu.

Administracja Lotnictwa Cywilnego Chin (中国民用航空总局) planuje, iż do końca 2025 roku wybudowanych w Chinach zostanie 30 nowych lotnisk. Łącznie będzie ich ponad 270. Będą one zdolne obsłużyć 930 mln pasażerów rocznie.

Prawo (法律)

Najwyższy Sąd Ludowy  (最高人民法院) uznał „współżycie z drugą osobą płci przeciwnej” jako przesłankę do wystąpienia o rozwód. Tak stanowi bowiem Kodeks Cywilny. Rzecz wymagała jasnej interpretacji ze strony sądu najwyższego, ponieważ pojawiło się wiele nieporozumień co do wykładni zapisu w praktyce sądów powszechnych. Kodeks Cywilny ChRL przewiduje, iż innym powodem wystąpienia o rozwód może być bigamia jednego z małżonków. I ten zapis okazał się absolutnie klarowny dla chińskich sądów. Tu nieporozumień nie odnotowano.

Sąd Najwyższy stanął na stanowisku, że nie jest trwałym zerwaniem związku małżeńskiego i powodem do udzielenia rozwodu sytuacja, kiedy mężczyzna od czasu do czasu spotyka się z inną kobietą, okazuje je czułość w miejscach publicznych, czy mieszka z nią przez kilka dni, lub regularnie spotyka się w hotelu. Takie przypadki nie wyczerpują znamienia „współżycia z inna osobą”. Nie upoważniają do orzeczenia rozwodu, ani odszkodowania za rozkład pożycia małżeńskiego. Stan taki przyczynia się jednak do wykolejenia związku. Przesłanka do udzielenia przez sąd rozwodu następuje wtedy, gdy osoba pozostająca w związku małżeńskim mieszka z osobą trzecią w sposób ciągły i stały.

Nie ma zaś wątpliwości, że bigamia upoważnia poszkodowanego małżonka do wystąpienia o rozwód i odszkodowanie z tego tytułu.

Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza (中国人民解放军)

Ministerstwo Obrony (国防部) rozpoczyna wielką akcję wprowadzania nowych wzorów umundurowania dla wszystkich rodzajów sił zbrojnych ChRL. Wprowadzane są mundury, które żołnierze nosić będą podczas szkoleń i czasu wolnego w jednostce, w trakcie zajęć poligonowych, na polu walki oraz galowe. Zmiany dotyczą także obuwia. To element wdrażania nowej strategii militarnej, w której zakłada się stan gotowości do wojny. Nowe mundury są bardziej funkcjonale, tak pod względem kroju, jak i materiałów z jakich zostały wykonane. Mają zapewniać wygodę i komfort użytkowania w okolicznościach, do których zostały przeznaczone: czy to szkoleń teoretycznych i prac biurowych, czy to pola walki w trudnych warunkach atmosferycznych. W sumie wprowadzonych zostanie 21 różnych linii mundurów przeznaczonych dla różnych formacji.

 

 

Wiadomości lokalne (当地新)

LiaoNing 辽宁

Sąd rejonowy w DaLian 大连, stolicy tej prowincji, skazał firmę DaLian Enterprise Management Co., Ltd. (大连企业管理有限公司) na karę 800 000 RMB (ok. 497 290 PLN) grzywny, a trzech członków jej kierownictwa na karę więzienia od 3 lat i 3 miesięcy do 4 lat i 9 miesięcy. Firma i członkowie jej zarządu zostali ukarani za łamanie zasad walki z epidemią koronawirusa. Wedle informacji podanej przez sąd trzej menadżerowie rozpowszechniali wśród załogi swojej firmy nieprawdziwe informacje na temat epidemii, nie wprowadzili powszechnie obowiązujących zasad pracy w okolicznościach epidemii, w wyniku czego 4 pracowników z bezobjawowym przebiegiem zarażenia COVID-19 zaraziło kolejne 83 osoby. To zaś przyczyniło się do dalszego rozprzestrzenia wirusa w mieście.

TianJin 天津

Wydział kuratorium oświaty w TianJin (miasto na prawach prowincji) z dniem 1 stycznia wprowadził zarządzenie zabraniające w szkołach podstawowych i średnich karania całej klasy za przewinienia pojedynczego ucznia. Koniec z ideą odpowiedzialności zbiorowej.

Specjalny Region Administracyjny Hong Kong 中国香港特别行政区

Od 1 lipca tego roku tamtejszą policję będzie obowiązywała musztra, styl marszowy, salutowanie, przeprowadzanie ceremonii takich jak poranne wciąganie flagi narodowej na maszt itp. według zasad przyjętych na całym obszarze Chin we wszystkich formacjach Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (中国人民解放军).

Specjalny Region Administracyjny (in spe) Tajwan 中国台湾特别行政区

Chiny kontynentalne były najważniejszym partnerem handlowym Tajwanu w 2021 roku. Eksport do Chin stanowił 42,3% całego tajwańskiego eksportu, import zaś 19,3%. Jeśli do tego dodać 150 mld USD (ok. 592,103 mld PLN) prywatnych inwestycji dokonanych przez Tajwańczyków na przestrzeni ostatnich 70 lat w Państwie Środka, to łatwiej zauważyć, że różnice polityczne sobie, a biznes to biznes. Trudno w tych okolicznościach myśleć o zerwaniu więzi, zwłaszcza ekonomicznych.

Z trzeciej strony (从第三面)

Demokracja po hongkońsku…

Już dawno wszyscy przyzwyczaili się do określenia ustroju w Państwie Środka jako „socjalistycznej demokracji z chińską charakterystyką”.

Od blisko miesiąca można zaobserwować wzmożoną promocję (w przemówieniach, mediach, seminariach (nowej idei, a dotyczącej konstruowania nowego systemu politycznego w Specjalnym Regionie Administracyjnym XiangGang (HongKong). Będzie to „system demokratyczny z lokalną charakterystyką” ufundowany na zasadach doktryny “jeden kraj – dwa systemy” (一国两制), ustawy o bezpieczeństwie narodowym, a tworzony w ramach lokalnej rady legislacyjnej.

Według oficjalnego przekazu Hong Kong znajdując się  pod brytyjskim panowaniem do 1997 roku, doświadczał ustrojowego chaosu. Czas, aby stworzyć ustrój przystający do realiów Hong Kongu, kapitalistyczno-demokratyczny z regionalną charakterystyką. Model hongkoński nie będzie przypominać ustrojów zachodnich, nie będzie powielać też wzorców z Chin kontynentalnych. Doktryna „jeden kraj -dwa systemy” będzie tu obowiązywać, tak jak i ustawa praw podstawowych jaką przyjął rząd centralny dla tego regionu. Obowiązywać będą również inne akty prawne uchwalone przez chiński parlament dla Hong Kongu.

Sytuacja metropolii pod względem politycznym jest obecnie lepsza niż wcześniej, „bo tylko patrioci zarządzają Hong Kongiem”, jak oświadczył na jednym z seminariów prof. Wang ZhenMin 王振民 z wydziału prawa Uniwersytetu TsingHua (法学院).

Kondolencje Xi

Prezydent Xi JinPing 习近平 11 stycznia br. wysłał depeszę kondolencyjną do prezydenta A. Dudy. Prezydent Chin przekazał prezydentowi Polski wyrazy współczucia w związku z przekroczeniem w naszym kraju liczby 100 000 zgonów będących następstwem zarażenia koronawirusem Covid-19. Jednocześnie Xi, życzył polskiemu prezydentowi, który powtórnie przechodzi zarażenie koronawirusem, szybkiego powrotu do zdrowia. Prezydent Xi życzył Polsce szybkiego pokonania epidemii. Oświadczył też, że przywiązuje dużą wagę do rozwoju stosunków chińsko-polskich i jest gotów współpracować z prezydentem Dudą, aby przenieść kompleksowe partnerstwo strategiczne między krajami na nowy, wyższy poziom.

“Chciałbym złożyć Panu wyrazy współczucia na wieść o tym, że został Pan zarażony nowym koronawirusem, życzyć szybkiego powrotu do zdrowia i życzyć Polakom szybkiego zwycięstwa nad epidemią. Od czasu wybuchu epidemii nowego koronawirusa Chiny i Polska wspierają się wzajemnie i współpracują w walce z epidemią, pogłębiając swoją tradycyjną przyjaźń. Przywiązuję wielką wagę do rozwoju stosunków chińsko-polskich i jestem gotów współpracować z Państwem w celu promowania wszechstronnego strategicznego partnerstwa chińsko-polskiego na nowym poziomie.”

Czyżby w tle wszystkich zdarzeń bieżących następowało zbliżenie chińsko-polskie?

Prezydent Xi nie przesłał podobnej depeszy ani na ręce prezydenta Bidena, ani innych szefów państw, którzy sami zarazili się koronawirusem. O fakcie otrzymania takiej depeszy po polskiej stronie (prezydent.pl) nie ma śladu.

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 02/2022 www.chiny24.com

Andrzej Liang

Andrzej Z. Liang (梁安基): prawnik, wykładowca, biznesmen. Od 1988 roku Chiny stały się jego domem. Posiada duże doświadczenie w zakładaniu oraz zarządzaniu firmami czy projektami inwestycyjnymi, zarówno na rzecz inwestorów zagranicznych, jak i chińskich. Wprawdzie ma korzenie, wychowanie i wykształcenie zachodnie, ale już większa część jego życia upływa w Państwie Środka niż w Europie. Stąd coraz głębsze przywiązanie i więzi z Chinami, nie tylko rodzinne. Wciąż odkrywa tutejsze życie społeczne, gospodarcze i sam doświadcza zmian zachodzących w chińskiej rzeczywistości. Być może jego obserwacje czy opinie - choć wielu mogą wydawać się kontrowersyjne - pozwolą na szersze spojrzenie oraz zrozumienie tego, co dzieje się w rosnących globalnie Chinach - drugiej globalnej potęgi ekonomicznej i wiodącego aktora światowego systemu.

Related Articles

Back to top button