Wiadomości

Chiny: Subiektywny przegląd wydarzeń za Wielkim Murem (07/22)

21 -27 lutego 2022

Z prac rządu (来自政府工作)

Wojna Rosji z Ukrainą

Jeśli wojna Rosji z Ukrainą skupia niemal całą uwagę Europy Zachodniej, to w Chinach postrzegana jest jako wydarzenie na drugim planie. Informacje na temat konfliktu zbrojnego podawane do wiadomości publicznej, przy czym raczej w stylu narracji rosyjskiej. Dominują jednak wydarzenia wewnętrzne, choćby jak przygotowania do corocznej sesji parlamentu i kolektywnego ciała doradczego (w tym roku tzw. „Dwie Sesje” ruszają 5 marca, obrady trwać będą 7 dni). Nie oznacza to, że Chiny są obojętne, nie reagują, nie składają żadnych oświadczeń, nie wyrażają stanowiska, nie komentują dramatycznych wydarzeń jakie mają miejsce w Ukrainie. Tu wiodącą rolę odgrywa Ministerstwo Spraw Zagranicznych (外交部) w osobach rzeczniczki prasowej

pani Hua ChunYing 华春莹 oraz rzecznika prasowego,

pana Wang WenBina 汪文斌.

Rzecznicy prasowi chińskiego MSZ w pierwszych dniach agresji Rosji na Ukrainę określili stanowisko Chin w sprawie tego konfliktu, a podczas kolejnych konferencji prasowych powtarzali je jak mantrę:

  1. Chiny opowiadają się zdecydowanie za ochroną integralności i nienaruszalności terytorialnej „każdego państwa”, w tym Ukrainy.
  2. Stanowisko Chin w kwestii Ukrainy jest spójne i niezmienne. Chiny opowiadają się za dialogiem i konsultacjami w celu rozwiązywania problemów i gaszenia regionalnych ognisk zapalnych. Są za zachowaniem maksymalnej powściągliwości w rozwiazywaniu sporów, przeciwne zwłaszcza stosowaniu działań militarnych. Chiny starają się zachować obiektywne spojrzenie, stoją po stronie pokoju i sprawiedliwości, decydują o swoim stanowisku w odniesieniu do rzeczywistych uwarunkowań konkretnej sytuacji, opowiadają się za rozwiązywaniem sporów międzynarodowych w sposób pokojowy zgodny z celami i zasadami Karty ONZ.
  3. Całość każdego problemu musi być rozsądnie, spokojnie rozważana, każde zdarzenie ma swój związek przyczynowo – skutkowy. Kwestia ukraińska ma swoją złożoną historię. Ewolucja sytuacji jest wynikiem połączonego działania różnych czynników, wśród których są m.in. te ściśle związane z opóźnieniem skutecznej realizacji Porozumienia Mińskiego. W celu właściwego i obiektywnego zrozumienia oraz poszukiwania racjonalnego i pokojowego rozwiązania konieczne jest rozpatrzenie szczegółowe kwestii Ukrainy oraz znalezienie wyjścia umożliwiającego usuniecie wzajemnych, uzasadnionych obaw co do trwałości bezpieczeństwa w oparciu o równe traktowanie i wzajemny szacunek. Niektóre kraje powinny to rozważyć. Czy kiedy Stany Zjednoczone pięciokrotnie naruszyły porozumienie z Rosją i rozszerzyły NATO na wschód rozmieszczając jednocześnie dużą liczbę zaawansowanej strategicznej broni ofensywnej, myślały o konsekwencjach, o tym, że zmuszają państwo naciskane w ten sposób do reakcji? Według oświadczenia rzecznika chińskiego MSZ taka sytuacja uzasadniała żądania „gwarancji bezpieczeństwa” wystosowane przez Moskwę wobec NATO.
  4. Chiny zawsze uważały, że bezpieczeństwo wszystkich krajów powinno być wspólne i zrównoważone. Żaden kraj ani grupa państw nie powinny dążyć do maksymalizacji tzw. interesów bezpieczeństwa. Uzasadnione obawy Rosji w zakresie bezpieczeństwa powinny być traktowane poważnie, a ich przyczyny usunięte. Stanowisko prezydenta Putina mówiące, iż rezygnacja z przystąpienia Ukrainy do NATO i utrzymanie jej neutralności będzie najlepszym sposobem na rozwiązanie problemu wskazuje, że nadal istnieje nadzieja na pokojowe rozwiązanie kwestii ukraińskiej. Chiny mają nadzieję, że wszystkie strony zachowają powściągliwość i spokój, uznają znaczenie wdrożenia zasady niepodzielności bezpieczeństwa, nie zamkną drzwi dla dialogu i zobowiążą się do deeskalacji sytuacji poprzez negocjacje, rozwiązywanie różnic i wspólne utrzymanie pokoju.
  5. Chiny są zdania, że w relacjach międzynarodowych nie powinno być podwójnych standardów, jeśli chodzi o poszanowanie suwerenności czy integralności terytorialnej innych krajów. Rodzi się pytanie czy USA szanowały suwerenność i integralność terytorialną Jugosławii, kiedy NATO pod dowództwem Stanów Zjednoczonych zbombardowało Belgrad? [podczas jednego z nalotów bomby spadły na ambasadę ChRL, zginęli dyplomaci i pracownicy tej ambasady] Czy kiedy Stany Zjednoczone rozpoczęły atak wojskowy przeciwko Bagdadowi na podstawie sfałszowanych zarzutów, to szanowały suwerenność Iraku i integralność terytorialną tego państwa? Kiedy amerykańskie drony zabijały niewinnych ludzi w miejscach takich jak Kabul, czy Amerykanie szanowali suwerenność i integralność terytorialną Afganistanu? Kiedy Stany Zjednoczone inicjowały “kolorowe rewolucje” i ingerowały w sprawy wewnętrzne innych krajów na całym świecie, czy szanowały suwerenność i integralność terytorialną tych krajów? Mamy nadzieję, że USA potraktuje tę kwestię poważnie oraz porzuci podwójne standardy.
  6. Podkreślono, że w przeciwieństwie do tego, co robią USA czy inne kraje stale wysyłając broń na Ukrainę, (…) Chiny zawsze wzywały wszystkie strony do (…) rozmów i pokoju. Chiny i ich działania nie są kluczową kwestią w aktualnej sytuacji, ale raczej to jaką rolę w tym kryzysie odegrały Stany Zjednoczone. Co zrobiły, aby zapobiec aktualnej sytuacji inicjując napięcia na Ukrainie? To nieodpowiedzialne i niemoralne, aby ktoś oskarżał innych o wywoływanie konfliktu, kiedy sam dolewa oliwy do ognia.
  7. Chiny zawsze uważały, że sankcje nigdy nie były skutecznym sposobem rozwiązania tego rodzaju problemu. Dlatego sprzeciwiają się wszelkim nielegalnym jednostronnym sankcjom. Nie nałożą sankcji na Rosję, a relacje gospodarcze i handlowe miedzy oboma państwami są kontynuowane normalnie, jak to było do tej pory. Według danych opublikowanych przez Departament Skarbu USA liczba sankcji nałożonych przez Stany Zjednoczone wzrosła dziesięciokrotnie w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Od 2011 roku Stany Zjednoczone nałożyły ponad sto sankcji na Rosję. Czy sankcje USA rozwiązały problem? Czy świat zmienił się na lepsze z powodu sankcji USA? Czy kwestia Ukrainy zostanie rozwiązana w sposób naturalny ze względu na sankcje USA wobec Rosji? Czy bezpieczeństwo europejskie wzrośnie za sprawą sankcji USA wobec Rosji? Nielegalne, jednostronne sankcje nałożone przez niektóre kraje, w tym Stany Zjednoczone, powodują poważne trudności dla gospodarki i źródeł utrzymania obywateli w danych krajach oraz szkodzą krajom postronnym. Mamy nadzieję, że właściwe strony poważnie się nad tym zastanowią i spróbują rozwiązać problem poprzez dialog oraz konsultacje – oświadczył rzecznik MSZ.
  8. Podkreślono, że działania wojskowe Rosji na Ukrainie nie mogą być określane mianem inwazji, czy agresji. To USA podsycają napięcie. Rosja to niepodległe, duże państwo, które podejmuje samodzielne decyzje, prowadzi własna dyplomację wedle własnych strategii w zgodzie z własnymi interesami i własnym strategicznym osądem. Przed podjęciem decyzji i działań dyplomatycznych Rosja nie musi wcześniej prosić o zgodę innych. Chiny, w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych, nie dostarczają i nie będą dostarczały broni żadnej ze stron sporu. Nie potępiają prezydenta Putina, nie potępiły uznania przez Rosję niepodległości separatystycznych republik.
  9. Chiny bardzo uważnie monitorują najnowsze wydarzenia w tym konflikcie. Nieustannie wzywają wszystkie strony do zachowania powściągliwości i zapobieżenia wymknięciu się sytuacji spod kontroli.
  10. Ukraina jest suwerennym państwem. Chiny i Ukraina prowadzą przyjazną współpracę na zasadzie wzajemnego szacunku.
  11. Chiński MSZ zaprzecza, iż 4 lutego prezydent Putin, spotykając się z prezydentem Xi JinPingiem w związku z inauguracją Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie poinformował go o zamiarach ataku na Ukrainę.
  12. Chiny nie są stroną tego konfliktu. To bezpośrednio zaangażowane w nim strony, czyli Rosja i Ukraina powinny niezwłocznie rozpocząć bezpośrednie rozmowy pokojowe i ogłosić zawieszenie broni.

Oprócz wygłaszania oficjalnych oświadczeń chińska dyplomacja rozpoczęła działania mające na celu poszukiwanie sposobu rozwiązania zaistniałej sytuacji:

25.02.2022 prezydent Xi JinPing przeprowadził rozmowę telefoniczną z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Na wstępie Xi po raz kolejny podziękował Putinowi za przybycie do Chin na ceremonię otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie i pogratulował rosyjskim sportowcom zajęcia drugiego miejsca w klasyfikacji medalowej. Putin z kolei pogratulował społeczeństwu chińskiemu pełnego sukcesu związanego z organizacja igrzysk i znakomitego występu chińskiej reprezentacji. Po takim wstępie obie strony wymieniły poglądy na temat aktualnej sytuacji na Ukrainie.

Putin „przedstawił historyczne przyczyny kwestii ukraińskiej oraz aktualna sytuację dotyczącą rosyjskich specjalnych operacji wojskowych we wschodniej części Ukrainy”. Stwierdził, że Stany Zjednoczone i NATO od dawna ignorowały uzasadnione obawy Rosji w zakresie bezpieczeństwa, wielokrotnie wycofując się ze swoich zobowiązań kontynuowały rozmieszczenie sił zbrojnych na wschodnich rubieżach Europy, zagrażając „strategicznym granicom Rosji”. Rosja jest gotowa do prowadzenia negocjacji na wysokim szczeblu z Ukrainą.

Prezydent Xi Jinping zauważył, że w ostatnim czasie sytuacja na Ukrainie „ulega szybkim zmianom i przyciąga dużą uwagę społeczności międzynarodowej”. Chiny decydują o swoim stanowisku w sprawie na podstawie istoty (meritum) kwestii ukraińskiej. Przy czym niezbędne jest porzucenie mentalności zimnowojennej. Chiny są gotowe współpracować ze wszystkimi stronami społeczności międzynarodowej, aby bronić wspólnej, wszechstronnej, opartej na współpracy i trwałej koncepcji bezpieczeństwa oraz chcą chronić system międzynarodowy, którego podstawy tworzy ONZ oraz prawo międzynarodowe.

Wang Yi 王毅, minister spraw zagranicznych przeprowadził rozmowy telefoniczne z

  • amerykańskim sekretarzem stanu,
  • brytyjskim ministrem spraw zagranicznych,
  • przedstawicielem UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa oraz
  • doradcą prezydenta Francji,

wymieniając szczegółowo poglądy na temat sytuacji na Ukrainie.

Minister Wang przedstawił pięć punktów stanowiska chińskiego w sprawie tego konfliktu:

(1)  Chiny zdecydowanie opowiadają się za poszanowaniem, ochroną suwerenności i integralności terytorialnej wszystkich krajów oraz za przestrzeganiem celów i zasad Karty Narodów Zjednoczonych. Stanowisko to (…) w równym stopniu Ukrainy.

(2) Chiny opowiadają się za wspólną, kompleksową, opartą na współpracy, zrównoważoną koncepcją bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo jednego kraju nie może być budowane kosztem zagrożenia bezpieczeństwa innych krajów, a bezpieczeństwa regionalnego nie można zagwarantować poprzez wzmocnienie, lub nawet rozszerzenie grup wojskowych. Należy szanować uzasadnione obawy państw dotyczące bezpieczeństwa. Uzasadnione żądania Rosji w zakresie bezpieczeństwa powinny być traktowane poważnie i właściwie rozwiązywane.

(3) Chiny zwracają uwagę na ewolucję kwestii ukraińskiej. „Obecna sytuacja jest czymś, czego nie chcemy widzieć”. Konieczne jest, aby wszystkie strony zachowały niezbędną powściągliwość, aby zapobiec pogorszeniu się sytuacji na Ukrainie, a zwłaszcza wymknięciu się jej spod kontroli. Należy skutecznie zagwarantować bezpieczeństwo życia i mienia ludności cywilnej, zwłaszcza w celu zapobieżenie kryzysowi humanitarnemu na dużą skalę.

(4) Chiny wspierają i zachęcają do wszelkich wysiłków dyplomatycznych sprzyjających pokojowemu rozwiązaniu kryzysu ukraińskiego. Chiny z zadowoleniem przyjmują możliwość podjęcia jak najszybciej bezpośredniego dialogu i negocjacji między Rosją a Ukrainą. „Ukraina powinna być pomostem między Wschodem a Zachodem, a nie miejscem konfrontacji wielkich mocarstw”. Chiny popierają również dialog między UE a Rosją w kwestiach bezpieczeństwa europejskiego, tak aby ostatecznie stworzyć zrównoważony, skuteczny i trwały europejski mechanizm bezpieczeństwa.

(5) Strona chińska uważa, że Rada Bezpieczeństwa ONZ powinna odgrywać konstruktywną rolę w rozwiązywaniu kwestii ukraińskiej i koncentrować się na pokoju, stabilności w regionie oraz ogólnym bezpieczeństwie wszystkich krajów. Działania podejmowane przez Radę Bezpieczeństwa powinny raczej łagodzić napięcia niż je podsycać i powinny ułatwiać rozwiązanie dyplomatyczne, a nie dalszą eskalację konfliktu. Chiny zawsze były przeciwne tym rezolucjom Rady Bezpieczeństwa, które powołują się na rozdział VII, zezwalający na użycie siły i sankcji. Wang Yi podkreślił, iż jako stały członek Rady Bezpieczeństwa i odpowiedzialny kraj, Chiny zawsze wiernie wypełniały swoje zobowiązania międzynarodowe oraz odgrywały konstruktywną rolę w utrzymaniu pokoju i stabilności na świecie. Nigdy nie najeżdżały innych państw, nigdy nie angażowały się w wojny zastępcze, nigdy nie szukały poszerzania stref wpływów i nigdy nie uczestniczyły w przeciwstawnych układach militarnych.

26.02. Rada Bezpieczeństwa ONZ próbowała przyjąć projekt rezolucji potępiający agresję Rosji na Ukrainę. W głosowaniu wniosek ten poparło 11 członków Rady, Rosja – co oczywiste – zawetowała. Trzech członków wstrzymało się od głosu. Były to Chiny, Indie i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Zgodnie z postanowieniami Karty Narodów Zjednoczonych dla przyjęcia projektu rezolucji Rady Bezpieczeństwa konieczne jest uzyskania przez taki projekt co najmniej 9 głosów członków Rady, a także brak sprzeciwu ze strony jednego (lub więcej) z pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa – są to Rosja, Francja, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Chiny.

Czy konflikt na Ukrainie stawia Chiny przed wyborem odpowiedzenia się po którejś ze stron?

Nie.

Chinom zależy na budowaniu dobrych relacji politycznych czy gospodarczych tak z Rosją, jak i z Zachodem. Sankcje nic nie zmienią – Chiny potrafią je obchodzić w zasadzie bezkarnie. Służy temu rozwijany od dawna system rozliczeń transakcji handlowych w RMB. Chiny będąc skoncentrowane na dobru własnym, na własnym interesie, prowadzą właściwie swobodną wymianę handlową z Iranem czy Koreą Północną mimo nałożonych przez Zachód sankcji. Relacje handlowe Chin z Rosją ufundowane są na rozliczeniach w RMB (juanie) i rublu.

Państwo Środka od dekad w obliczu konfliktów pomiędzy państwami trzecimi przyjmuje swoją ulubioną strategię z dawnych czasów, a aktualną do dziś. Strategia ta to „walka dwóch tygrysów” („两虎相斗”). Opisał ją Liu Xiang 刘向 (77 p.n.e.- 6 n.e.), minister i pisarz, członek cesarskiego dworu w okresie Zachodniej Dynastii Han 西汉(206 p.n.e. -24 n.e.) w swoim dziele „Polityka walczących królestw” („战国策”, w którym przedstawił strategie stosowane w Okresie Walczących Królestw (战国时代 475-221 p.n.e.).

Guan Zhuang Zi 管庄子, jeden z dowódców ujrzał dwa tygrysy walczące w dolinie o rannego żołnierza, który miał być łatwą zdobyczą zwycięzcy. W pierwszym odruchu Guan postanowił zabić oba zwierzęta. Ale jego przyjaciel Guan Yu 管与 powstrzymał go przekonując, że tygrysy to wściekłe bestie. Jeśli wejdzie między nie – zginie. Tymczasem tygrysy walczą ze sobą. Słabszy, mniej sprawny zginie. Ale ten zwycięski nie wyjdzie ze starcia bez szwanku. Będzie ranny i słaby. Guan Yu poradził Guan Zhuang Ziemu, by ten spoczął na wzgórzu, skąd mógł obserwować walkę tygrysów i poczekał na rozstrzygnięcie starcia bestii. A kiedy ranny zwycięzca porzuci ciało zabitego tygrysa nadejdzie odpowiednia chwila, by zabić i drugiego drapieżnika. I tak zginą dwa tygrysy, a dwaj żołnierze zyskają sławę ratując z opresji rannego towarzysza.

Opowieść ta doczekała się wielu interpretacji, a nawet idiomu w języku chińskim.

Dla Chin Rosja i USA są tygrysami, Ukraina zaś tym rannym żołnierzem. Którego można uratować tylko wtedy, gdy oba tygrysy nie stanowią większego zagrożenia.

Chcielibyśmy, żeby świat był cudowny. Nie jest.

Ministerstwo Zasobów Ludzkich i Zabezpieczenia Społecznego (人力资源和社会保障部):

(a) W ubiegłym roku stworzono 12,69 mln nowych miejsc pracy. To więcej niż planowane 11 mln. Średnie bezrobocie w miastach wyniosło 5.1% tj. o 0,5% mniej niż w 2020 roku.

(b)   Sprzedawcy, kelnerzy, mechanicy samochodowi, gosposie/pomoce domowe, ochroniarze, pakowacze, administratorzy obsługi klienta, sprzątacze, kurierzy, tokarze, spawacze, operatorzy wielofunkcyjnych obrabiarek CNC i robotów przemysłowych to najbardziej poszukiwani pracownicy w IV kwartale 2021 roku – tak wynika z danych opublikowanych jak co roku przez ministerstwo przedstawiające cyklicznie 100 specjalności zawodowych najbardziej poszukiwanych na rynku.

Najszybciej rośnie zapotrzebowanie na pracowników w produkcji, szczególnie inteligentnej/smart/AI oraz w produkcji samochodów.

(c)   Po Chińskim Nowym Roku (w drugiej połowie lutego 2022) najwięcej pracowników poszukiwały przedsiębiorstwa prywatne (83,5%). A najwięcej wakatów było w Pekinie, Szanghaju, Kantonie i ShenZhen.

Państwowa Komisja Rozwoju i Reform (国家发展和改革委员会)

wciąż uważnie monitoruje sytuację na rynku węgla. Aktualnie Komisja przyjmuje, że cena węgla (5500 kcal) powinna wahać się w granicach od 570 do 770 RMB (od ok. 370 do ok. 501 PLN) za tonę łącznie z podatkami. W przypadku przekroczenia widełek Komisja będzie interweniować na rynku. Wszyscy uczestnicy rynku powinni stosować się do wskazań regulatora, aby ceny mogły fluktuować, ale zarazem nie przekraczały określonych, rozsądnych ram. To o tyle istotne, że na podstawie cen nabytego węgla elektrownie wyznaczają cenę energii dla odbiorców (cena podstawowa nabycia węgla z kopalni plus max. 20% marży producenta energii). Mechanizm rynkowy ale kontrolowany.

Ekonomia (经济), Biznes (生意)

Nowe firmy zagraniczne 2021

Według danych Państwowej Administracji Regulacji Rynku (国家市场监督管理总局) w 2021 roku zarejestrowano w Chinach 61000 nowych przedsiębiorstw zagranicznych. To wzrost o 23,3% w relacji rok do roku.

Nowe kopalnie węgla

Państwowa Komisja Rozwoju i Reform (国家发展和改革委员会) zatwierdziła uruchomienie trzech nowych kopalń węgla kamiennego. Jedna zlokalizowana będzie w Autonomicznym Regionie Wewnętrznej Mongolii 内蒙古, dwie w prowincji ShaanXi 陕西. Całkowity koszt tych inwestycji to 24,124 mld RMB (ok. 15,344 mld PLN). Nowe kopalnie dostarczą ponad 19 mln ton węgla rocznie. Decyzja ta jest wynikiem ciągle rosnącego zapotrzebowania na węgiel zgłaszanego przez elektrownie, a także działaniem zabezpieczającym przed ponownym wystąpieniem niedoborów energii, jakie miały miejsce w Chinach w sierpniu i wrześniu ubiegłego roku. Budowa nowych kopalń finansowana będzie w 70% ze źródeł bankowych. Chiny zużywają – póki co – najwięcej węgla na świecie, a jednocześnie są globalnym liderem w energii odnawialnej.

Tak jak w ubiegłym roku kopalnie chińskie osiągnęły rekordowe wydobycie, odnotowały także rekordowe zyski. Te wyniosły łącznie 702, 31 mld RMB (ok. 465,921 mld PLN), co oznacza wzrost o 212,7% r/r (!!!). To prawie dwa razy więcej niż w 2020 roku. Nowe inwestycje w tej branży wykazują, że kopalnie mogą być dochodowe i nie obciążać budżetu.

Motoryzacja (汽车)

Nowa spółka Volkswagena

Jak donosi niemiecki “Manager Magazine” grupa Volkswagen od miesięcy prowadzi negocjacje z HuaWei (华为) na temat wykupienia od chińskiego koncernu akcji w spółce opracowującej systemy autonomicznego prowadzenia pojazdów. Formą powiazań ma być joint venture, które założy Volkswagen, i w której to spółce posiądzie kontrolny pakiet udziałów. Wartość tych udziałów została oszacowana przez stronę chińską na 10 mld RMB (ok. 6,6363 mld PLN). Według niemieckiego magazynu obszarem sporu (negocjacji) nie jest sama kwestia utworzenia JV, ale wycena udziałów.

Transport (交通运输)

Z pomocą lotnictwu cywilnemu

Lotnictwo cywilne Chin wciąż boryka się z problemem powrotu do poziomu obsługi pasażerów z okresu sprzed Covid-19. Najnowsze dane Administracji Lotnictwa Cywilnego Chin (中国民用航空局) pokazują, że w styczniu br. przewieziono chińskimi samolotami 29,512 mln pasażerów (spadek o 2,2% w stosunku r/r). To tylko 55,2% liczby pasażerów odnotowanej w styczniu 2019 roku. Co więcej to najgorszy wynik od stycznia 2014 roku. Nic nie wskazuje na szybką poprawę sytuacji w krótkim okresie. Dlatego rząd przychodzi z pomocą liniom lotniczym:

  • – w 2022 r. przedpłata podatku od wartości dodanej (VAT) zostaje zawieszona na okres jednego roku;
  • – samorządy lokalne mogą wykorzystywać własne zasoby finansowe dla wspierania linii lotniczych i portów lotniczych;
  • – z centralnego budżetu przekazywane będzie zwiększone wsparcie finansowe na budowę infrastruktury lotnictwa cywilnego. Rząd centralny będzie nadal udzielał dotacji na wybrane trasy lotnicze, usprawnienie systemu bezpieczeństwa lotów, na funkcjonowanie małych i średnich portów lotniczych. Fundusz Rozwoju Lotnictwa Cywilnego (民航发展基金) zwiększy swoją akcje kredytową (kredyty niskooprocentowane i kredyty preferencyjne) z przeznaczeniem na infrastrukturę lotnictwa cywilnego oraz wsparcie inwestycji dotyczących budowy lotnisk;
  • – China Aviation Fuel Group Co., Ltd.  (中国航空油料集团有限公司) koordynować będzie zakupy paliwa lotniczego, aby wynegocjować lepsze warunki cenowe;
  • – banki i instytucje finansowe będą zachęcane do zwiększenia wsparcia kredytowego dla portów lotniczych, ułatwiona ma być emisja korporacyjnych obligacji kredytowych przez linie lotnicze, zadłużonym liniom i portom lotniczym, najbardziej dotkniętym przez epidemię, będzie udzielana pomoc w wyjściu z tego stanu.

Nowe linie lotnicze

Greater Bay Airlines (大湾区航空) to nowa linia lotnicza, która po ponad roku przygotowań otrzymała licencję operacyjną od Hong Kong Air Transport Licensing Authority (香港航空运输牌照管理局). Licencja ta oraz potencjał linii pozawala na obsługę 104 regularnych tras, przewóz pasażerów, ładunku lub poczty, a także umożliwia nieograniczoną liczbę lądowań i startów z międzynarodowego lotniska w Hong Kongu. Licencja jest ważna przez pięć lat. Linia powstała z przekształcenia lokalnej ShenZhen DongHai Airlines Co., Ltd.  (东海航空有限公司) założonej w 2010 r. W lipcu 2020 roku zmieniła ona nazwę na Greater Bay Airlines. Reprezentantem prawnym nowych linii jest Andrew Liang. Zbieżność nazwisk z autorem niniejszego przeglądu jest całkowicie przypadkowa.

Największe porty przeładunkowe świata

Spółka Shanghai International Shipping Research Center (上海国际航运研究中心) opracowała swoją własną listę 100 największych portów przeładunkowych dla kontenerów w 2021 roku.  Lista ta zasadniczo nie różni się od tych opracowanych przez międzynarodowe organizacje doradcze branży. I tu wyniki opierają się o dane przedstawiane przez zarządy danego portu. W pierwszej dziesiątce największych portów przeładowujących kontenery znalazło się aż 7 chińskich (25 na całej liście). Wszystkie one (za wyjątkiem Hong Kongu) odnotowały wzrost obrotów. Na 100 portów w 84 wzrosły przeładunki w stosunku do roku 2020, a 41 spośród nich odnotowało zwiększenie przeładunków o ponad 10%. Światowa gospodarka stopniowo ożywia się, popyt na handel zagraniczny znacznie wzrósł, tak więc i branża portowa wykazuje stałe tendencje rozwoju.

*TEU (ang. Twenty feet Equivalent Unit) – podstawowa jednostka ekwiwalentna, odpowiadająca wymiarom dwudziestostopowego kontenera.

Technologie (技术)

Alibaba w dół

Alibaba Group Holding Co., Ltd. (阿里巴巴集团控股有限公司) rozczarowała inwestorów wynikami finansowymi za III kwartał 2021 roku. Dochody grupy wprawdzie wzrosły o 10% r/r, ale zyski netto spadły o… 74%. To najgorszy wynik od czasów spadku notowań Alibaba Group na giełdach w USA i Hong Kongu w 2019 roku.

Alibaba ma 1,28 mld aktywnych użytkowników na całym świecie korzystających z jej różnych platform internetowych.

Internet w Chinach

Pod koniec 2021 roku w Chinach korzystało z Internetu 1,03 mld osób. To o 43 mln więcej niż w grudniu 2020 roku. 73,5% ludności Chin korzysta z Internetu. Jak wyliczyło China Internet Network Information Center (中国互联网络信息中心), statystyczny Chińczyk surfuje w sieci 28,5 godzin tygodniowo.

^

W przedstawionym raporcie podano również, iż na koniec 2021 roku:

  • – wybudowano w Chinach 1,425 mln stacji przekaźnikowych systemu telekomunikacji 5G;
  • – zmniejsza się różnica w dostępie do Internetu między miastem a wsią. Już 57,6% terenów wiejskich ma możliwość korzystania z sieci. To o 1,7% więcej niż w minionym roku
  • – większość użytkowników Internetu uzyskuje dostęp do sieci poprzez smartfony, komputery, laptopy oraz tablety
  • – Internet w Chinach najczęściej służy do przekazywania tekstów/informacji, publikowania i oglądania krótkich filmów video i oglądania filmów (w ponad 90%);
  • – wzrasta ilość osób korzystających z internetowych aplikacji pomocy medycznej – to najważniejszy trend odnotowany w branży, najszybciej rosnący segment.

Nauka – Edukacja (教育科学)

Opłaty w szkołach prywatnych

Zgodnie z najnowszym zarządzeniem Ministerstwa Edukacji (教育部) prywatne szkoły podstawowe i średnie (gimnazja, licea) mogą pobierać tylko trzy rodzaje opłat:

  • za naukę (czesne),
  • za zakwaterowanie i
  • za usługi agencyjne (pośrednictwa).

Zmiany stawek mogą być dokonywana nie częściej niż co dwa lata. Przypomina również, że szkoły prywatne nie są placówkami o charakterze komercyjnym (wedle chińskiego prawa obowiązującego od końca zeszłego roku szkoły prywatne mogą funkcjonować wyłącznie jako organizacje non-profit).

Finanse – Banki – Kapitał (财政 – 银行 – 资本)

Transport zwolniony z VAT

Ministerstwo Finansów (财政部) zwalnia w tym roku usługi transportu publicznego (autobusy, metro, taksówki, promy, autobusy międzymiastowe itp.) od podatku od wartości dodanej (VAT).

Stan finansów publicznych

Ministerstwo Finansów (财政部) informuje o stanie finansów publicznych w 2021 roku:

  • – dochody budżetu centralnego wyniosły 20,25 bln RMB (ok. 13,17 bln PLN) wzrost o 10,7% r/r, wydatki 24,63 bln RMB (ok. 16,02 bln PLN) – wzrost o 0,3% r/r.
  • – wydatki na naukę i technologie z budżetu centralnego to 970 mld RMB (ok. 631,12 mld PLN), wzrost o 7,2% r/r; główne kierunki finansowania: wspieranie rozwoju produkcji układów scalonych, nowych pojazdów elektrycznych i hybrydowych, badania podstawowe w obszarze kluczowych technologii.
  • – rządy lokalne wyemitowały obligacje o ogólnej wartości 3,65 bln RMB (ok. 2,37 bln PLN), środki pozyskiwane głównie na rzecz lokalnych inwestycji infrastrukturalnych;
  • – w roku bieżącym (2022) planowane są kolejne cięcia podatków i opłat administracyjnych na ogólną sumę 1,1 bln RMB (ok. 715,7 mld PLN). To więcej niż w ubiegłym roku (1,08 bln RMB; ok. 703 mld PLN).
  • –  w 2021 roku ministerstwo przekazało samorządom dodatkowo ponad 8 bln RMB (ok. 5,25 bln PLN), aby zrekompensować im mniejsze przychody. W tym roku rząd centralny ma przeznaczyć dla nich znacznie większe środki, zwiększyć wsparcie dla małego biznesu, na rzecz technologicznej samowystarczalności, zapewnienia stabilności produkcyjnych łańcuchów dostaw. Dokładne kwoty będą zatwierdzane w czasie obrad parlamentu po 5 marca.

Społeczeństwo (社会)

Ciepłe posiłki online

Na stacjach przesiadkowych metra w Szanghaju (stacjach, na których przecinają się różne linie kolei podziemnej) stanęły paczkomaty do odbioru zamówionego przez telefon ciepłego posiłku. Wysiadając ze swojego wagonu, przesiadając się na inną linię możemy odebrać gotowe śniadanie, lub lunch. Dostarczający posiłek bar czy restauracja musi być położony nie dalej niż 1km od danej stacji metra zapewniając świeżość (ciepło) posiłku. Dostawa ma być realizowana (do odebrania w paczkomacie) w ciągu 10 minut od złożenia zamówienia przez aplikację w smartfonie.

 

Wiadomości lokalne (当地新)

Szanghaj / ShangHai / 上海

Do 2025 roku rząd lokalny metropolii planuje instalację 1,25 mln punktów ładowania samochodów elektrycznych. Proporcja liczby aut tego typu w mieście do liczby punktów ładowania baterii powinna wynosić 2:1. Na koniec ubiegłego roku wynosiła 1,03:1, czyli na 620 000 zarejestrowanych w mieście samochodów elektrycznych (!!!) działało 500 000 punktów ładowania.

Specjalny Region Administracyjny HongKong / 中国香港特别行政区

Tamtejsza rada legislacyjna przyjęła budżet dla miasta na okres 2022/2023. Zakłada on wzrost PKB na poziomie 3%. Na walkę z epidemią Covid-19, która mocno nadszarpnęła kondycję ekonomiczną i socjalną miasta przeznaczono 47,5 mld HKD (ok. 24,73 mld PLN). W rezerwie jest jeszcze 20 mld HKD (ok. 10,68 mld PLN) na zwalczanie skutków epidemii.

Specjalny Region Administracyjny (in spe) Tajwan / 中国台湾特别行政区

Najnowsze badanie wskazuje, że 46,3% tajwańskich pracowników na tej wyspie w minionym roku pracowało w nadgodzinach. To o 2,5% więcej niż w 2020 roku. 14,9 godzin to średnia ilość nadgodzin przepracowanych statystycznie w jednym tygodniu na Tajwanie. 86,5% zatrudnionych otrzymało w zeszłym roku wynagrodzenie za ponadnormatywne godziny pracy. Reszta pracowała w nadgodzinach bez dodatkowego wynagrodzenia. 72,5% tajwańskich pracowników deklaruje zadowolenie z wykonywanej pracy.

Średni wiek, w którym Tajwańczycy przechodzą na emeryturę to 61,5 lat. 69,4% emerytów utrzymuje się ze środków emerytalnego funduszu ubezpieczeniowego, który zasilali swoimi składkami.

Chiny i Świat (中国和世界)

China State Construction Engineering Co., Ltd. (中国建筑工程有限公司) rozpoczęła w Addis Abebie (stolica Etiopii) budowę najwyższego budynku w Afryce Wschodniej. Będzie to nowa siedziba Ethiopian Commercial Bank. Budynek będzie miał wysokość 209,15 metrów.

Całkowita powierzchnia konstrukcyjna obiektu to 160 000 m2. Oprócz biur banku w budynku znajdą się sklepy, restauracje itp. Lampy na zewnątrz budynku, jak i wewnątrz wieżowca zasilane będą energią słoneczna, a sterowane inteligentnym systemem zarządzania energią, który dzięki sieci sensorów pozwoli właściwie gospodarować energią w zależności od zapotrzebowania na nią. Przy budowie pracuje 3 000 lokalnych robotników.

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 07/2022 www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button