WiadomościWiadomości

Chiny: Subiektywny przegląd wydarzeń za Wielkim Murem (14/22)

11 - 17 kwietnia 2022

Z prac Rządu (来自政府工作)

Absolwenci na wieś

Każdego roku 10.000 absolwentów szkół wyższych kształcących przyszłych nauczycieli kierowanych będzie do pracy na wsiach i w ubogich rejonach kraju. Głównie w regionach centralnych i zachodnich Państwa Środka. Ministerstwo Edukacji (教育部) zapowiada, że osobom, które zdecydują się na pracę w tych regionach zagwarantuje zwolnienie z ewentualnych opłat za studia (pożyczki studenckie, opłaty związane z zakwaterowaniem w kampusie i wyżywieniem w okresie studiów, etc.), a w miejscu pracy weźmie na siebie koszty wynajmu mieszkania, a także dopłaci do kosztów utrzymania.

Nowe uczelnie do 2025

Państwowa Komisja Rozwoju i Reform (国家发展和改革委员会) razem z Ministerstwem Edukacji (教育部) planują w latach 2022 – 2025 utworzenie i budowę 50 nowych szkół wyższych i uniwersytetów. Każdy taki projekt może liczyć na dofinasowanie z budżetu centralnego w wysokości 100 mln RMB (ok. 67,160 mln PLN).

Opieka medyczne dzieci

Państwowa Komisji Zdrowia (国家卫生健康委员会) planuje aby do 2030 roku na każde 1.000 chińskich dzieci przypadało statystycznie 1,12 lekarza pediatry i 3,17 łóżek szpitalnych na oddziałach dziecięcych. Komisja zakłada również, iż systematyczną opieką medyczną do tego czasu zostanie objętych 90% kobiet w ciąży. Poza tym 90% dzieci w wieku szkolnym będzie podlegać obowiązkowym szczepieniom. Taki sam procent dzieci zostanie objętych badaniami wzroku, przy czym tymi badaniami będą również objęte dzieci w wieku przedszkolnym.

Jednolity rynek wewnętrzny

Komitet Centralny KPCh (中国共产党中央党) i Rada Państwa (国务院) opublikowały dokument pod tytułem „Opinie Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin i Rady Państwa na temat przyspieszenia budowy jednolitego rynku krajowego” (中共中央 国务院关于加快建设全国统一大市场的意见). Dokument ten zwraca uwagę na konieczność ujednolicenia systemów, zasad, standardów funkcjonowania rynków prowincjonalnych i regionalnych celem umożliwienia ich wzajemnego otwarcia, zapewnienia warunków dla uczciwej i równoprawnej konkurencji oraz swobodnego przepływu produktów, usług na jednakowych dla wszystkich stron warunkach. Tak ukształtowany wielki wewnętrzny będzie stanowił znaczną przewagę, która pozwoli zapewnić rozwój wysokiej jakości gospodarki.

W pierwszym etapie proces ujednolicenia rynków zostanie przeprowadzony w czterech regionach, które już w tej chwili stanowią główne ośrodki rozwoju Chin. A są to: BeiJing – TianJin – HeBei (同意京津冀地区), Delta Rzeki ChangJiang/Jangcy (长三角地区), ChengDu – ChongQing (成渝地区) oraz GuangDong – XiangGang (HongKong) – AoMen (Makao), czyli Greater Bay Area (粤港澳大湾区). Projekt ten zakłada zniesienie barier oraz scalenie ekonomiczne prowincji, których przedsiębiorstwa w wielu aspektach współpracują wypracują już dziś ze sobą. Rozwiązania sprawdzone w tych 4 ogromnych ośrodkach będą sukcesywnie wprowadzane w innych częściach kraju. Państwo Środka chce wzorem Unii Europejskiej budować jeden wspólny rynek rządzący się tymi samymi prawami. Dotychczas każda prowincja miała w tym zakresie swoje specyficzne uregulowania.

Ekonomia (经济), Biznes (生意)

Inflacja 1,5%

Rosnące ceny surowców a także pojawiające się nowe ogniska epidemiczne skutkujące różnego rodzaju ograniczeniami i lockdownami spowodowały, że w marcu inflacja (CPI – 居民消费价格指数) wzrosła do poziomu 1,5% w odniesieniu rok do roku (r/r). To o 0,6% więcej niż w lutym br.

Mocno wzrosły ceny warzyw (+ 17,2% r/r), ale spadły ceny mięsa (- 24,8% r/r), a szczególnie wieprzowiny (- 41,4% r/r).

PPI 8,3%

Wskaźnik cen dóbr produkcyjnych w przemyśle (PPI -工业生产者价格指数) wzrósł w marcu o 8,3% r/r, ale to oznacza spadek o 0,5% w stosunku do lutego (8,8% r/r). Indeks ten osiągnął poziom z czerwca 2021 roku. Na 40 najważniejszych dziedzin przemysłu w Chinach, w 37 ceny producentów PPI wzrosły. Najmocniej zwyżkowały ceny węgla (o 53,9%), ropy naftowej i gazu (o 47,4%), przetwórstwa metali nieżelaznych (o 18,3% r/r) oraz surowców i wyrobów chemicznych (o 15,7%). Ceny produkcji energii elektrycznej zwiększyły się o 8,7% r/r. Wedle wstępnych wyliczeń PKB Chin w I kwartale br. wzrósł o 4,8% r/r. Marcowa fala epidemii koronawirusa wycisnęła na wzroście swoje piętno. Cel na ten rok to wzrost gospodarki o 5,5%. Już wiadomo, że nie będzie to łatwe do osiągniecia.

Dla porównania: w marcu PPI w Polsce “wystrzelił” do poziomu ponad 20%. W Niemczech i Czechach nawet do 30%. I znów Europa przeżywa z przesunięciem czasowym to wszystko, czego doswiadczyły Chiny. Od dwóch lat nie wyciąga sie z tego faktu zadnych wniosków.

Najwyższe powiatowe PKB

10 powiatów chińskich o największym odnotowanym wzrście PKB w 2021 roku to:

 • KunShan 昆山,
 • JiangYin 江阴,
 • ZhangJiaGang 张家港,
 • JinJiang 晋江,
 • ChangShu 常熟,
 • CiXi 慈溪,
 • YiXing 宜兴,
 • ChangSha 长沙县,
 • ShenMu 神木oraz
 • YiWu 义乌.

KunShan z PKB o wartości 474,806 mld RMB (ok. 319,310 mld PLN) znalazł się już po raz 18 z rzędu na pierwszym miejscu. Na liście dominują powiatu ze wschodnich prowincji JiangSu 江苏 oraz ZheJiang 浙江.

Handel zagraniczny w marcu

Dane Generalnej Administracji Ceł Chin (中国海关总署) wskazują, że handel zagraniczny w pierwszym kwartale br. zwiększył się w Chinach o 10,7% r/r. W tym:

 • eksport o 13,4% r/r
 • import o 7,5% r/r.

Jest to siódmy kwartał wzrostów z rzędu. Tu z wykonaniem planu rocznego nie powinno być problemów.

Kraje Azji Południowowschodniej (ASEAN) ponownie są największym partnerem handlowym Chin. Utraciły pierwsze miejsce w IV kw. 2021 roku na rzecz Unii Europejskiej. Z początkiem bieżącego roku Unia wróciła na swoje od dawana zajmowane miejsce drugie. Stany Zjednoczone niezmiennie od wielu kwartałów zajmują miejsce trzecie.

Nie zmienia się udział w handlu zagranicznym przedsiębiorstw według struktury własności. Za 48% wymiany handlowej z zagranicą odpowiadają w Chinach firmy prywatne. Dominującymi produktami eksportowymi są wciąż i urządzenia elektryczne (58,4% całego eksportu). Rośnie znacznie eksport paneli fotowoltaicznych (o 100,8% r/r), pojazdów i części do nich (o 83,4% r/r) oraz baterii do samochodów elektrycznych (o 53,7%r/r).

W imporcie oprócz surowców dominują maszyny, urządzenia elektryczne (40,8% wartości całego importu) oraz komponenty elektroniczne – obwody scalone, półprzewodniki, chipy, sprzęt do automatycznego przetwarzania danych. O 4,1% w I kw. br. wzrósł import produktów rolnych.

W marcu obroty handlowe Chin z Rosją zwiększyły się o 12,76% r/r. Ale to mniejsza dynamika wzrostu niż ta odnotowana w lutym, kiedy wymiana powiększyła się o 25,7% r/r. Chiński eksport do Rosji spadł w marcu br. o 7,7% r/r.

Inwestycje zagraniczne w Chinach

Inwestorzy zagraniczni wciąż widzą w Państwie Środka duże możliwości. W I kw. br. zagraniczne firmy zainwestowały w różne projekty w Chinach 59,62 mld USD (ok. 255,65 mld PLN). To wzrost o 31,7% r/r.

Szczególnym zainteresowaniem cieszą się wśród inwestorów zagranicznych projekty związane z wysokimi technologiami oraz inteligentną produkcją (smart production).

Ponad 60% inwestycji zagranicznych trafiło w I kw. br. do centralnych regionów kraju.

Zmiany w kadrach firm państwowych

Komisja Nadzoru i Administracji Aktywami Państwowymi Chin (国有资产监督管理委员会) dokonała wielu zmian kadrowych na stanowiskach kierowniczych w 16 przedsiębiorstwach państwowych, dla których rząd centralny jest organem założycielskim. W sumie w ramach jednej decyzji dokonano 32 zmian głównie w spółkach surowcowych oraz technologicznych. Pogłębianie reform zaczyna się od zmian kadrowych.

Chengu na pomoc firmom

ChengDu 成都,

stolica południowo-zachodniej prowincji SiChuan 四川, przyjęło obszerny pakiet 30 form pomocy dla przedsiębiorstw (produkcyjnych, handlowych, usługowych). Przewiduje on m.in.:

 • średnie, małe i mikro przedsiębiorstwa będą zwolnione z opłat za wynajęcie lokali od 3 (wszystkie bez wyjątku) do 6 miesięcy (tam, gdzie wystąpiły przypadki zakażeń wirusem), a dodatkowo, w zależności od osiąganych zysków (od 1 mln do 3 mln RMB, czyli od ok. 672,6 tys. do 2,017 mln PLN) będą objęte obniżoną stawką podatku dochodowego od 12,5% w górę (z obowiązującego dolnego progu 25%);
 • średnie i małe przedsiębiorstwa, które rocznie zainwestują w aktywa stałe więcej niż 500 000 RMB (ok. 336 293 PLN) lub ponad 200 000 RMB w informatyzację (ok. 134 531 PLN) otrzymają subwencję w wysokości 1,2 mln RMB (ok. 807 155 PLN). Zapowiedziano także ogłoszenie konkursu dla tych przedsiębiorstw. Te, które w wyniku konkursu uzyskają tytuł krajowego wzorcowego przedsiębiorstwa “jedyny mistrz”, tudzież których produkt uzyska tytuł “jedyny mistrz”, otrzymają nagrodę w wysokości 1 mln RMB (ok. 672 625 PLN);
 • przedsiębiorstwa przemysłowe, których roczny dochód po raz pierwszy przekroczy 1 mld RMB, 3 mld RMB, 5 mld RMB, czy 10 mld RMB (odpowiednio ok. 672 625 mln PLN, 2,01mld PLN, 3,363 mld PLN, 6,726 mld PLN) otrzymają nagrodę w wysokości 200 tys. RMB, 300 tys. RMB, 500 tys. RMB, lub 1 mln RMB (odpowiednio ok. 134 527 PLN, 201 782 PLN, 336 304 PLN, 672 625 PLN);
 • podobne kwoty subwencji są przeznaczone również dla kwalifikowanych przedsiębiorstw usługowych, sprzedaży hurtowej i detalicznej, małych restauracji, firm kurierskich czy turystycznych. Z tym, że górna ich granica została w tym przypadku podwyższona do 3 mln RMB (ok. 2,01mln PLN);
 • średnie, małe i mikro zakłady produkcyjne będą mogły opóźnić płatności podatków czy innych należności dla skarbu państwa o 6 miesięcy;
 • dla inwestorów zagranicznych, którzy zainwestują w ChengDu powyżej 50 mln USD (ok. 214,05 mln PLN) przewidziana jest subwencja w wysokości 2% całkowitego zarejestrowanego kapitału. Maksymalnie 10 mln RMB (ok. 6,72 mln PLN);
 • przedsiębiorstwa krajowe, które zainwestują w priorytetowe dziedziny przemysłu czy informatyki więcej niż 100 mln RMB (ok. 67,7 mln PLN) i rozpoczną budowę zakładu w ciągu roku, otrzymają 5 mln RMB (ok. 3,36 mln PLN) wsparcia.

Pakiet pomocowy zawiera wiele różnych rozwiązań. To wsparcie obowiązuje do 31 grudnia 2022 roku.

Technologie (技术)

Nowe licencje dla gier. Po 9 miesiącach przerwy

Po 9 miesiącach przerwy w udzielaniu nowych licencji Państwowa Administracja Prasy i Publikacji (国家新闻出版署) oraz Centralny Wydział Propagandy KC KPCh (中央宣传部) zatwierdziły listę 45 gier internetowych zezwalając na ich dystrybucję i upowszechnienie. Żadna z licencjonowanych gier nie należy do liderów sektora gamingu, czyli Tencenta (腾讯), czy NetEase (网易).

Przed przerwą wspomniane organy zatwierdzały ok. 80 gier miesięcznie. Od dłuższego czasu wzmacniają one nadzór nad branżą, szczególnie jeśli chodzi o korzystanie z gier przez nieletnich. Procedury rejestracyjne gier są coraz bardziej złożone i ulegają stopniowemu zaostrzaniu. W 2021 roku dochody z gier opracowanych w kraju wrosły o 6,5% r/r do 255,8 mld RMB (ok. 171,9 mld PLN). Szybciej rosną dochody z krajowych gier rozpowszechnianych na rynkach zagranicznych – w ubiegłym roku o 16,6% w porównaniu z rokiem 2020.

Kontrole algorytmów

Rozpoczęta w ubiegłym roku akcja porządkowania sektora technologicznego ze szczególnym uwzględnieniem zasad funkcjonowania platform internetowych (ekonomia platform) trwa. Państwowa Administracja Cyberprzestrzeni Chin (中国国家互联网信息办公室) zapowiedziała kolejne kontrole w największych firmach BigTech, które są właścicielami „platform internetowych o dużym zasięgu i wpływie społecznym”. Kontrole te prowadzone będą po kątem wykorzystywania algorytmów w funkcjonowaniu platform. Kontrolerzy sprawdzą, czy stosowane algorytmy są wykorzystywane zgodnie z regulacjami, czy nie naruszają praw klientów, ich prywatności, czy nie wykorzystują nielegalnie pozyskiwanych danych użytkowników.

Tencent blokuje dostęp do nielicencjonowanych gier

Tencent Holdings Ltd. (腾讯控股公司) ogłosił, iż blokuje na swoich stronach internetowych wszelki dostęp do gier produkcji zagranicznej, niezatwierdzonych (nielicencjonowanych) przez krajowe organy do obrotu w sieci na terenie ChRL. W 2018 roku firma ta uruchomiła aplikację dającą użytkownikom dostęp do gier spoza chińskiego rynku wewnętrznego. Ale to już przeszłość.

Decyzja Tencenta jest zgodna z najnowszym zarządzeniem Państwowej Administracji Radia i Telewizji  (国家广播电视总局) oraz Centralnego Wydziału Propagandy KC KPCh (中央宣传部), na mocy którego zabroniono rozpowszechniania na platformach internatowych czy audio-wizualnych wszelkich niezatwierdzonych zagranicznych gier, filmów, seriali telewizyjnych, programów rozrywkowych, itp.

Nauka – Edukacja (教育科学)

Komunikacja kwantowa – kolejny krok

Trwają intensywne badania nad komunikacja kwantową. Jak poinformowała Pekińska Akademia Nauk Informatyki Kwantowej (Beijing Academy of Quantum Information Sciences / 北京量子信息科学研究院) chińscy naukowcy zrealizowali najdłuższą na świecie bezpośrednią bezpieczną komunikację kwantową (QSDC) poprzez łącze o długości 100 km.

Wyniki eksperymentu zostały przedstawione w artykule zatytułowanym “Realization of quantum secure direct communication over 100 km fiber with time-bin and phase quantum states”, opublikowanym na początku kwietnia w czasopiśmie Light: Science & Applications.

Wcześniej ten sam zespół przeprowadził z sukcesem podobny eksperyment z wykorzystaniem łącza o długości 18 km.

Chiny rozwijają przemysłowe zastosowanie technologii kwantowej. W ostatnich latach dokonały szeregu przełomów, m.in. stworzyły pierwszego na świecie satelitę kwantowego, linię komunikacji kwantowej o długości 2000 km między Pekinem a Szanghajem oraz pierwszy na świecie prototyp optycznej maszyny do obliczeń kwantowych.

Finanse – Banki – Kapitał (财政 – 银行 – 资本)

Wykluczone spółki giełdowe

W ubiegłym roku 20 spółek zostało wykluczonych z notowań na tutejszych giełdach. W tym 3 dobrowolnie a 17 karnie za naruszenia regulaminu obrotu papierami na chińskich giełdach.

Juan w transakcjach giełdowych w Hong Kongu

XiangGang (HongKong) Bureau of Financial Services and the Treasury  (香港财经事务及库务局) złożyło wiosek do   Centralnego Ludowego Banku Chin (中国人民银行), Komisji Nadzoru Bankowego i Ubezpieczeń Chin (中国银行业保险监督管理委员会) oraz Państwowej Komisji Papierów Wartościowych (中国证券监督管理委员会) o wyrażenie zgody na to, aby transakcje obrotu akcjami na tamtejszej giełdzie odbywały się również bezpośrednio w chińskiej walucie (RMB).

Wniosek zostanie prawdopodobnie zaaprobowany, jako, że stanowi kolejny krok ku szerokiemu umiędzynarodowieniu waluty Chińskiej Republiki Ludowej.

Wynagrodzenia w sektorze finansowym

Średnie roczne podstawowe wynagrodzenie maklera w roku 2021 w Chinach wynosiło 560 000 RMB (ok. 376 312 PLN). Oznacza to wzrost o 13% r/r. Oznacza to również, że chińscy maklerzy zarabiali w minionym roku średnio dwa razy więcej niż pracownicy firm ubezpieczeniowych. To najniżej opłacani pracownicy sektora finansowego. Pracownicy banków średnio zarobili w minionym roku 420 000 RMB (ok. 282 585 PLN), o 11% więcej niż w 2020 roku. Pośród banków komercyjnych najwyższe zarobki roczne uzyskali pracownicy:

 • China CITIC Bank (中信银行): 580 000 RMB (ok. 390 067 PLN),
 • China Merchants Bank (招商银行股份): 570 000 RMB (ok. 383 257 PLN) i
 • (China) Industrial Bank (兴业银行): 554 700 RMB (ok. 373 309 PLN).

Wśród 5 największych banków państwowych najwyższe wynagrodzenia oferował Bank of Communication (交通银行股份): 400 800 RMB (ok. 269 737 PLN) rocznie. Najmniej średnio zarabiali w 2021 roku pracownicy Agricultural Bank of China (中国农业银行股份), bo „zaledwie” 300 000 RMB (ok. 201 603 PLN) rocznie.

Społeczeństwo (社会)

Płace minimalne w 2022 roku

Ministerstwo Zasobów Osobowych i Bezpieczeństwa Socjalnego (个人资源和社会保障部) zatwierdziło minimalne poziomy wynagrodzenia miesięcznego przyjęte przez rządy prowincji i miast wydzielonych na prawach prowincji. Nowe stawki wynagrodzeń minimalnych obowiązują od 1 kwietnia bieżącego roku.

W 13 prowincjach wynagrodzenie minimalne to 2 000 RMB (ok. 1 343 PLN) i więcej.

Najwyższa podstawowa płaca minimalna obowiązuje w Szanghaju i wynosi 2 590 RMB (ok. 1 740 PLN).

Następne regiony w tej kategorii to:

 • ShenZhen 深圳: 2 360 RMB (ok. 1 585 PLN),
 • Pekin / BeiJing / 北京: 2 320 RMB (ok. 1 557 PLN),
 • prowincja GuangDong 广东: 2 300 RMB (ok. 1 543 PLN),
 • prowincja JiangSu 江苏: 2 280 RMB (ok. 1 531 PLN).

Najwyższa minimalna stawka za godzinę obowiązuje w Pekinie i wynosi 25,30 RMB (ok. 17 PLN). W Szanghaju to 23 RMB (ok. 15,44 PLN), TianJin 天津 22,6 RMB (ok. 15,15 PLN), w prowincji GuangDong 广东  22,2 RMB (ok. 14,90 PLN), a w prowincji JiangSu 江苏 22 RMB (ok. 14,80 PLN).

Najniższa płaca minimalna obowiązuje w prowincjach zachodnich i centralnych, ale także w bardzo rozwiniętej i zamożnej południowej prowincji HaiNan 海南. Wyższą płacę minimalną oferuje nawet Tybet / XiZan / 西藏: 1 850 RMB (ok. 1 243 PLN).

Najniższe stawki płacy miesięcznej obowiązują w:

 • prowincji YunNan 云南 – minimalna stawka wynosi 1 670 RMB (ok. 1 122 PLN),
 • w QingHai 青海: 1 700 RMB (ok. 1 141 PLN),
 • w GuiZhou 贵州: 1 790 RMB (ok. 1 203 PLN),
 • w GuangXi 广西: 1 810 RMB (ok. 1 215 PLN)
 • i w HaiNan 海南: 1 830 RMB (ok. 1 229 PLN).

Jeśli chodzi o najniższe stawki godzinowe to obowiązują one:

 • w prowincji YunNan 云南: 15 RMB (ok. 10 PLN),
 • w QingHai 青海: 15,20 RMB (ok. 10,21 PLN),
 • w HaiNan 海南: 16,30 RMB (ok. 10,95 PLN),
 • w prowincji GuangXi 广西: 17,50 RMB (ok. 11,75 PLN) i
 • w NingXia 宁夏: 18,00 RMB (ok. 12,10 PLN).

Stawki minimalnego wynagrodzenia podstawowego i za godzinę pracy są zmieniane co roku.

Milion za donos

Miasto wydzielone ChongQing 重庆 zachęca mieszkańców do większego zaangażowania społecznego. Każdy kto zgłosi władzom poważne naruszenia przepisów dotyczących żywności, leków, szczepionek, wyrobów medycznych, kosmetyków, sprzętu specjalnego, jakości i bezpieczeństwa produktów przemysłowych, przeciwdziałania nieuczciwej konkurencji, zakazu tworzenia piramid finansowych, cen i innych regulacji, tudzież poinformuje o nielegalnym działaniu, które ma znaczące skutki społeczne, lub poważnie zagraża bezpieczeństwu osobistemu czy majątkowemu ludzi, otrzyma nagrodę pieniężną o maksymalnej wysokości nawet 1 mln RMB (ok. 672,9 tys. PLN).

W ten sposób władze chcą pokonać wszechobecną barierę społecznej obojętności na ewidentne przypadki łamania prawa w obszarach dotyczących bezpośrednio szeroko pojętego bezpieczeństwa mieszkańców Chin.

Zdrowie  (健康)

Sytuacja epidemiologiczna

17.04.2022 w Chinach zarejestrowano 21 484 przypadków zakażeń koronawirusem Covid-19 Omikron, w tym 3 297 przypadków zakażeń z objawami chorobowymi, a 18 187 przypadków bezobjawowych. Ponad 95% wszystkich przypadków zarejestrowano w Szanghaju. To trend, który utrzymuje się od początku kwietnia. Według danych z dnia 17.04.2022 w mieście zarejestrowano w ciągu doby 3 084 zakażenia objawowe i 17 332 bezobjawowe, czyli razem 20 416 przypadków. Od ponad dwóch tygodniu liczba nowych przypadków rejestrowanych każdej doby utrzymuje się na poziomie powyżej 20 tys., kiedy w pozostałej części Chin to w sumie od 100 do 200 przypadków. Miasto, w którym mieszka niemal 26 mln ludzi od trzech tygodni znajduje się w całkowitej izolacji. Miasto jest jak wymarłe, całkowicie opustoszało, a mieszkańcy przebywają w swoich domach bez możliwości opuszczania miejsca zamieszkania.

Po raz pierwszy od dwóch lat zanotowano zgony powiązane z epidemią koronawirusa. W dniu 16.04. było ich trzy, a 17.04. siedem. Wszyscy zmarli to osoby w podeszłym wieku (od ponad 70 do ponad 100 lat), z chorobami współistniejącymi, niezaszczepione.

Mimo, że w Chinach podwójną dawką zaczepiono 88,3% populacji, to w grupie wiekowej powyżej 60 lat ten odsetek wynosi niecałe 60%, a w przypadku dawki wzmacniającej nie przekracza 30%.

Jedynym panaceum na walkę z Omikronem – wedle władz – jest strategia „zero Covid, dynamiczne oczyszczanie”, izolacja każdego zakażonego oraz nieustające testy wszystkich mieszkańców.

Tymczasem rzeczywistość pokazuje, iż to droga donikąd, która w zasadzie nie przynosi nic poza kolejnymi utrudnieniami dla mieszkańców miasta i szkodami dla ekonomii.

Wszystkie prowincje i miasta wydzielone obniżyły ceny testów „na życzenie”. Z poziomu 50-60 RMB (ok. 33,60 – 40,30 PLN) na 25-28 RMB (ok. 16,80 – 18,80 PLN). W przypadku zakupów zbiorowych dla zakładów pracy, czy instytucji cena jest jeszcze niższa: od 3,6 do 6 RMB (ok. 2,40 do 4 PLN).

A przy okazji… (顺便提一下)

To idzie młodość….?

Przygotowania do jesiennego zjazdu Komunistycznej Partii Chin w pełni. Gminne, powiatowe, dzielnicowe, miejskie i prowincjonalne zjazdy struktur partyjnych wybierają delegatów na XX Zjazd KPCh, ale także nowe władze poszczególnych komórek organizacji. Jednocześnie – co umyka uwadze – następują wybory władz administracyjnych (m.in. burmistrzów, merów, prezydentów miast i szefów prowincji – gubernatorów). Można tu dostrzec pewną tendencję: do głosu dochodzi pokolenie dzisiejszych 50-latków. To ludzie, którzy nie dźwigają tragicznych doświadczeń lat 60., czy 70. XX wieku: prześladowań, przymusowej pracy na wsi, politycznych procesów skutkujących wieloletnim więzieniem. Oni wszystko co mają, co osiągnęli zawdzięczają systemowi, w którym żyją i KPCh., która ten system stworzyła. Są dziećmi sukcesu gospodarczego i społecznego Chin.

Kilkoro spośród urodzonych po 1969 roku na najwyższych szczeblach władzy (dane ze stycznia 2020 roku)

 

Liczący lat 50 Tang Fen 汤飞帆 został właśnie najmłodszym w kraju prezydentem miasta. Obejmuje władzę w jednym największych miast portowych Chin – NingBo 宁波. Najmłodszym I sekretarzem miejskiego komitetu partii został 51-letni Liu Qiang 刘强. Objął tę funkcję w innym portowym mieście Chin, w QingDao 青岛

W NanJing 南京, stolicy prowincji JiangSu, szefem lokalnych władz mianowano liczącego 57 lat Xia Xin Mina 夏心旻.

Nikogo już nie dziwi, że na czele komitetów partii w ważnych miastach szczebla prowincjonalnego zasiadają osoby urodzone w latach 70. Tak stało się m.in. w HangZhou 杭州 (stolica prowincji ZheJiang 浙江), gdzie sekretarzem obrano Liu Jie ur. w styczniu 1970 roku,  czy w mieście XiaMen 厦门, gdzie I sekretarzem KPCh został Cui Yong Hui 崔永辉 ur. w listopadzie 1970. Nowymi merami miast zostali m.in.: Wei Qin Zhong 覃伟中 (w DaLian 大连) ur. w lutym 1971 roku, czy Chen Shao Wang 陈绍旺 (w ShenZhen深圳) ur. w lipcu 1971 roku. Ludzie ci stają na czele miast bardzo znaczących na mapie gospodarczej kraju. Oni już wkrótce będą kształtować politykę wewnętrzną i zewnętrzną ChRL.

Stare pokolenie (naprawdę stare) ludzi takich jak Jiang Zemin (rocznik 1926), czy Zhu Rongji (rocznik 1928) odchodzą do historii (choć wciąż mocno trzymają się życia i wciąż sterują z tylnego siedzenia). Obecni przywódcy państwa to ludzie urodzeni na początku lat 50. XX wieku. Oni też powoli odchodzą na emeryturę. Oczywiście poza Xi (rocznik 1953), który prawdopodobnie zagwarantował sobie przedłużenie sprawowania władzy o co najmniej jedną kadencję. Czy „nowa generacja” chińskich przywódców przyniesie nową jakość sprawowania władzy?

Dowiemy się niebawem.

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 14/2022 www.chiny24.com

 

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button