WiadomościWiadomości

Chiny: Subiektywny przegląd wydarzeń za Wielkim Murem (27/22)

25 lipca - 14 sierpnia 2022

Polityka (政治)

Rozmowa Xi-Biden

Wakacje, wakacjami, ale – nie tylko z kronikarskiego obowiązku – muszę wspomnieć o dwóch dość odległych w czasie wydarzeniach.

Pierwszym z nich była piąta już rozmowa zdalna prezydenta Xi JinPinga 习近平 z prezydentem Joe Bidenem (28.07.2022). Sama rozmowa nie trwała długo, ale poruszono w niej tematy ciężkiego kalibru.

Przede wszystkim dotknięto problemów i napięć w relacjach Stanów Zjednoczonych i Chin, a szczególnie tych generowanych przez tak zwaną „kwestię tajwańską”.  Prezydent Xi w zdecydowanych słowach ostrzegł, że nie pozwoli na “secesję”, ingerencję zewnętrznych sil i – w efekcie tej ingerencji – na niepodległość Tajwanu. „Ci, którzy igrają z ogniem, od niego zginą” – uprzedził. Xi ma nadzieję – jak poinformowano -, że strona amerykańska rozumie to, zatem jej działania powinny być spójne ze słowami i deklaracjami, czyli uznaniem formalnym zasady „jednych Chin”.

Prezydent Biden stwierdził, że amerykańska polityka wobec Tajwanu nie uległa zmianie, a USA sprzeciwiają się jednostronnym zmianom statusu wyspy, lub próbom podważania pokoju i stabilności wokół Cieśniny Tajwańskiej. Zaznaczył, że Stany nie popierają niepodległości Tajwanu i będą kontynuować dotychczasową politykę „jednych Chin”. Nazwał także relacje z Chinami “jednymi z najważniejszych stosunków dwustronnych w regionie i na świecie” dla Stanów Zjednoczonych.

Te stwierdzenia brzmią dziwnie w kontekście zamieszania jakie wywołała niedawna wizyta na Tajwanie przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi.

Obaj przywódcy w czasie omawianej rozmowy przedstawili swoje stanowiska w kwestie konfliktu na Ukrainie (bez zmian z żadnej strony).

Żaden z nich nie poruszył jednak istotnego tematu karnych taryf celnych na towary importowane z Chin, a wiadomo, że to kwestia, która jest obecnie przedmiotem otwartej dyskusji w amerykańskiej administracji.

W komunikatach końcowych dotyczących rozmowy strony zgodnie poinformowały, że rozmowa ta nie miała na celu osiągniecia czegoś konkretnego, a jedynie była częścią starań, by utrzymać i pogłębić kanały komunikacji między mocarstwami oraz odpowiedzialnie zarządzać różnicami między nimi.

Obaj liderzy uznali, że rozmowa była szczera, otwarta i bezpośrednia. Zgodzili się, że zespoły robocze z obydwu stron będą kontynuować dialog w takich obszarach jak zmiany klimatyczne i bezpieczeństwo zdrowotne (reżimy sanitarne, etc.). Zapewnili o utrzymywaniu stałej komunikacji między administracjami i ich szefami.

Komentatorzy zauważają, że ta rozmowa była swoistym narzędziem sondowania możliwości doprowadzenia do pierwszego osobistego spotkania obu prezydentów w czasie szczytu państw G20 na Bali w Indonezji. Szczyt ten, jeśli nie nastąpią żadne nowe okoliczności, odbędzie się w dniach 15.-16.11.2022.

Źródło:

Rozmowa Xi – Duda

Chińskie media nie poświęciły żadnej uwagi innej rozmowie przewodniczącego Xi z głową innego państwa. Dzień po rozmowie z Bidenem, czyli 29.07.2022 Xi JinPing odbył rozmowę w formie wideokonferencji z prezydentem Polski, Andrzejem Dudą.

Oficjalne komunikaty obu stron podsumowujące tę rozmowę różnią się w wielu punktach. Co kontrastuje z komunikatami po rozmowie amerykańsko-chińskie, mnie zaś przyprawia o dysonans poznawczy. Zakładam, że polska wersja rozmowy jest Państwu znana choć powierzchownie, przybliżę zatem tę z pewnością nie znaną, czyli chińską.

Zatem wedle komunikatu chińskiego MSZ głównym tematem rozmowy prezydentów Polski i Chin była współpraca polsko-chińska. Xi JiPing podziękował prezydentowi RP za osobista obecność na ceremonii otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022. Wyraził zadowolenie z dobrze rozwijającej się współpracy pomiędzy oboma państwami w zakresie rolnictwa, transportu oraz wymiany osobowej. Chiny cenią tradycyjną przyjaźń między naszymi krajami, uważają Polskę za priorytetowego partnera w Europie i gotowe są do utrzymywania ścisłej komunikacji, wzmacniania wzajemnego zaufania politycznego oraz podnoszenia poziomu kompleksowego partnerstwa strategicznego.

Prezydent Xi wyraził nadzieję na zacieśnienie komunikacji szczególnie w zakresie inicjatywy „Pasa i Drogi”, rozwój współpracy w ramach forum 16+1 oraz aktywnego popierania przez Polskę rozwoju relacji na linii Chiny – Unia Europejska. Chiny zapraszają polskie inwestycje z obszaru wysokich technologii i będą zachęcały chińskie firmy do inwestowania w Polsce.

Moją uwagę zwrócił fakt, że ten brzmiący bardzo „słodko” komunikat nie różnił się znacząco od tego opublikowanego po lutowej rozmowie Dudy i Xi.

Strona chińska w podsumowaniu rozmowy podkreśliła, że prezydent Duda wyraził swoje zadowolenie z wizyty na otwarciu Igrzysk Zimowych oraz osiągniętych wtedy porozumień. Polska przykłada dużą wagę do międzynarodowego statusu i roli Chin. Poza tym jest gotowa do rozwijania współpracy i pomocy w wzmacnianiu roli Państwa Środka, czy to w stosunkach bilateralnych, czy w formule 16+1, czy Chiny – Unia Europejska, jak też na innych forach międzynarodowych.

Chiński MSZ w komunikacie pojedynczym zdaniem wspomina, że w trakcie rozmowy prezydentów poruszony został temat konfliktu zbrojnego na Ukrainie, a prezydent Xi wyraził gotowość do wsparcia większych wysiłków na rzecz pokojowego zakończenia wojny, w taki sposób, który zabezpieczy interesy obu stron.

Według kancelarii prezydenta Dudy to konflikt ukraińsko-rosyjski oraz jego konsekwencje polityczne, ekonomiczne miały być głównym tematem tej blisko godzinnej rozmowy (jeśli wziąć pod uwagę udział tłumaczy, to w zasadzie 30-to minutowej).

Który komunikat jest prawdziwy? Prawda ponoć zawsze leży po środku.

Źródła:

Ekonomia (经济), Biznes (生意)

Rosja No. 1 przed Arabią Saudyjską

Rosja wyprzedziła Arabię Saudyjską jako głównego dostawcę ropy naftowej do Chin. Tylko w maju i czerwcu br. import ropy rosyjskiej w Chinach zwiększył się o 7,7% i… 44% w relacji miesiąc do miesiąca (m/m). Rosja oferowała ten surowiec w cenach średnio o 18,8% niższych od obowiązujących na światowych rynkach i o 14,3% od oferowanych przez Arabię Saudyjską. A te są dla Państwa Środka bardzo preferencyjne i niewiele mają wspólnego z cenami obowiązującymi na globalnych rynkach.

Biorąc pod uwagę cały rok 2022, Arabia Saudyjska wciąż jest najważniejszym dostawcą ropy i gazu dla ChRL, zaspokaja 17,1% tutejszych potrzeb na ropę. Rosja odpowiada za 16,4% dostaw.

Źródło:

China Mineral Resources Group

W dniu 19 lipca br. formalne funkcjonowanie rozpoczął kolejny państwowy gigant. To spółka China Mineral Resources Group (中国矿产资源集团有限公司) z siedzibą w Xiong’an New Area (雄安新区) w północno-wschodniej prowincji HeBei 河北.

(Xiong’an to nowe miasto, ośrodek administracyjno-biznesowy budowany ok. 100 kilometrów od Pekinu. Pekin, Xiong’an i miasto TianJin mają w przyszłości tworzyć jeden organizm metropolitalny, jak ChongQing i ChengDu, czy Greater Bay Area.)

Zarejestrowany kapitał nowego podmiotu to 20 mld RMB (ok. 13,46 mld PLN). Podstawowym obszarem działania tej mega-spółki jest właściwe wykorzystanie krajowych i zagranicznych zasobów minerałów (wydobycie, import, eksport), zabezpieczenie gwarantowanych dostaw strategicznych zasobów mineralnych, aktywne funkcjonowanie na rynkach międzynarodowych, a także prowadzenie inwestycji zagranicznych związanych z pozyskiwaniem i przetwarzaniem minerałów dla Chin.

Źródło:

Nowe podmioty gospodarcze

W pierwszej połowie bieżącego roku zarejestrowano w Chinach 6,758 mln podmiotów gospodarczych, płatników podatku. To wzrost o 8,2% r/r. 6,688 mln z tych nowo zarejestrowanych podmiotów to firmy prywatne. Tu również odnotowano wzrost: o 8,3% r/r.

Źródło:

Chiny fabryką świata. Wciąż

Chiny wciąż pozostają największą bazą przemysłową (wytwarzania) na świecie. Według danych Ministerstwa Przemysłu i Informacji Technologii (工业和信息技术部) na koniec 2021 roku Chiny odpowiadały za blisko 30% potencjału produkcyjnego świata. Wartość ogólna chińskiego sektora przemysłowego szacowana jest na ok. 31,4 bln RMB (ok. 21,129 bln PLN).

W ciągu ostatnich 10 lat wzrósł znacznie chiński eksport produktów mechanicznych, elektrycznych, elektronicznych zaawansowanych technologicznie.

Wśród 500 najbardziej rozpoznawanych (i wartościowych) globalnych marek z tych branż 24 to marki chińskie. Chińskie marki zdobywają coraz więcej pozytywnych opinii użytkowników, wiele z nich staje się światowymi liderami. Takie produkty jak chińskie telefony komórkowe, komputery, tablety, smart TV, energooszczędne lodówki, automatyczne pralki, klimatyzatory, elektryczne skutery, a ostatnio też samochody, stanowią wyposażenie większości gospodarstw domowych na całym świecie. Chiny są wciąż „fabryką świata” i pozostaną nią w najbliższej przyszłości.

Według najnowszych ankiet niemieckiej i amerykańskiej izby handlowej odpowiednio ponad 70% i 60% przedsiębiorstw z tych krajów zamierza zwiększyć swoje inwestycje w Chinach. Pomimo wszystkich turbulencji ekonomicznych i geopolitycznych.

Źródło:

Motoryzacja (汽车)

CATL na Węgrzech

Spółka NingDe ShiDai New Energy Technology Co., Ltd. (宁德时代新能源科技股份有限公司) znana jako CATL, największy na świecie producent baterii elektrycznych, ogłosił rozpoczęcie budowy fabryki w Debreczynie na Węgrzech.

Całkowita wartość inwestycji to 7,34 mld EUR (ok. 34,16 mld PLN). Fabryka ma dostarczać produkowane tu baterie klientom z całej Europy. To druga taka inwestycja CATL w Europie. Chińczycy pierwszą swoją fabrykę wraz z ośrodkiem badawczo-rozwojowym uruchomili w 2018 roku w Erfurcie w Niemczech.

Wybór Debreczyna nie jest przypadkowy. To ośrodek, w którym działają już tacy chińscy inwestorzy jak:

  • YunNan EnJie New Materials Co., Ltd. (云南恩捷新材料股份有限公司),
  • HuiZhou YiWei Lithium Energy Co., Ltd. (惠州亿纬锂能股份有限公司) – materiały i komponenty do produkcji baterii elektrycznych,
  • Shanghai WeiLai Automobile Co., Ltd. (上海蔚来汽车有限公司) – produkcja stacji ładowania i wymiany baterii dla aut NIO
  • BYD Auto Co., Ltd. (比亞迪股份有限公司) – fabryka autobusów elektrycznych.

W Debreczynie swoją fabrykę buduje również BMW.

Pierwsze auta z tutejszych taśm montażowych mają zjechać na przełomie 2024 i 2025 roku. Debreczyn staje się europejskim centrum elektromobilności.

Źródło:

Transport 交通运输)

Wiszący maglev

W gminie XingGuo 兴国 w GangZhou 赣州 (południowo-wschodnia prowincja JiangXi 江西), zaprezentowano prototyp nowej kolejki magnetycznej maglev poruszającej się po torze o długości 800 metrów. Maglev od lat funkcjonuje w Szanghaju, w budowie są dwie linie średniodystansowe kolei magnetycznej, które mają zostać uruchomione w 2025 roku. Co zatem nadzwyczajnego w informacji z XingGuo?

Otóż jest to pierwszy na świecie tego typu pojazd, który dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań z magnesami trwałymi może unosić się na poduszce magnetycznej powstającej bez konieczności zasilania układu wytwarzającego pole magnetyczne energią elektryczną.

Prototyp zaprezentowany w XingGuo, to konstrukcja zwana „koleją podwieszaną”, osiągająca prędkość do 80 km/godz. (w przyszłości ma poruszać się z prędkością do 120 km/godz.) i mogąca przewozić 88 pasażerów.

Rozwiązanie zostało opracowane przez naukowców z JiangXi Technology University (江西理工大学). Szyna, po której porusza się pojazd, zawiera magnesy trwałe o dużej zawartości metali ziem rzadki, które wytwarzają stałe pole magnetyczne. Podwieszone do tej szyny ramiona wagonów odpychane są od szyny ze stałą mocą. Wytworzenie poduszki magentycznej nie wymaga zatem w tym przypadku energii elektrycznej. Z kolei wprawienie zespołu wagonów w ruch wymaga relatywnie niewielkiej „dawki” energii.

W założeniu tego rodzaju pociągi mają być stosowane jako środek transportu publicznego w miastach, stać się alternatywą dla metra.

Wśród zalet rozwiązania, oprócz oszczędności energetycznych, inżynierowie wskazują na niski koszt budowy tej kolei (10% kosztów budowy metra), minimalne promieniowanie elektromagnetyczne, komfort podroży (brak wstrząsów) i cichą eksploatację.

W Chinach od dłuższego czasu prowadzone są prace naukowo-badawcze nad pociągami poruszającymi się na poduszce magnetycznej. W 2021 roku zaprezentowano tu pociąg osiągający 600 km/godz., ale celem jest zbudowanie komercyjnych linii maglevów poruszających się z prędkością 1000 km/godz.

Źródło:

https://baijiahao.baidu.com/s?id=1734413452322155906&wfr=spider&for=pc

Centrum obsługi Airbus

Pierwsze centrum obsługi technicznej samolotów Airbus zlokalizowane poza Europą powstaje w ShuangLiu 双流 pod ChengDu 成都 (stolica południowo-zachodniej prowincji SiChuan 四川). Centrum powstaje w ramach inwestycji o wartości 6 mld RMB (ok. 4,037 mld PLN) na powierzchni ok. 62 hektarów. Zaplanowano tu budowę dwóch hangarów serwisowych, dwóch magazynów części zamiennych budynek biurowy oraz całej infrastruktury koniecznej dla prawidłowego działania warsztatów serwisujących samoloty pasażerskie. W halach o powierzchni 45 tys. m2 pomieścić ma się w pierwszym etapie pracy centrum serwisowego 75 samolotów Airbus, a docelowo 125.

Źródło:

Nowe linie kolejowe

W pierwszej połowie bieżącego roku China National Railway Group Co., Ltd.  (中国国家铁路集团有限公司) oddała do użytku 2043,5 km nowych linii kolejowych, w tym 995,9 km torów dla kolei szybkich, poruszających się z prędkością do 350 km/godz.).

Źródło:

Technologie (技术)

Sztuczna Inteligencja w Chinach

Na koniec czerwca br. wartość sektora sztucznej inteligencji (AI) w Chinach wynosiła 400 mld RMB (ok. 269,176 mld PLN). W branży tej działa obecnie ponad 3 tys. firm.

Źródło:

Zyski twórców oprogramowania

Dochody branży oprogramowania w pierwszym półroczu br. wyniosły 4,626 bln RMB (ok. 3,13 bln PLN). Daje to wzrost o 10.9% r/r.

Źródło:

Spadek sprzedaży gier

W okresie od stycznia do czerwca br. spadła sprzedaż na rynku gier. Jej wartość wyniosła 147,789 mld RMB (ok. 99,451 mld PLN). To spadek o 1,8% r/r. Liczba osób regularnie grających w gry komputerowe i mobilne wynosiła w tym czasie 666 mln, co z kolei oznacza spadek o 0,13% r/r.

Jako przyczynę zmniejszenia się rynku gier w Chinach upatruje się spadek dochodów ludności na skutek epidemii (liczne lockdowny), spadek poziomu konsumpcji, ale także wzrost kosztów twórców i operatorów gier.

Chińskie gry świetnie radzą sobie poza granicami kraju. We wspomnianym okresie wartość „eksportu” chińskich gier wyniosła 8,989 mld USD (ok. 40,784 mld PLN), co przekłada się na wzrost o 6,16% r/r.

Źródło:

Nauka (科学), Edukacja (教育)

Walka z wirusem w szkolach Szanghaju

Decyzją Szanghajskiego Komitetu Miejskiego KPCh, władz miasta oraz Miejskiej Komisji Edukacji Szanghaju (上海市教育委员会) z dniem 1 września, po pięciu i pół miesiącach przerwy (nauczanie zdalne i wakacje) dzieci w Szanghaju wracają do przedszkoli, szkół podstawowych i szkół średnich. Zawieszona zostaje nauka online. W nowym roku szkolnym placówki wychowawczo-edukacyjne w Szanghaju obowiązywać będą m.in. następujące zasady:

  • każda placówka ponosi odpowiedzialność za bezwzględne wprowadzenie zasad antyepidemicznych i rygorów sanitarnych;
  • wszyscy nauczyciele, uczniowie, dzieci, pracownicy powinni 14 dni przed rozpoczęciem roku szkolnego wprowadzić samokontrolę zdrowotna polegającą na tym, iż nie powinni przemieszczać się, a pozostawać w obrębie osiedla, czy w jego pobliżu. Osoby i dzieci, które były lub przejeżdżały przez obszar wysokiego ryzyka występowania wirusa tymczasowo pozostają w miejscach zamieszkania i nie wracają do przedszkoli czy szkół;
  • na trzy dni przed rozpoczęciem roku szkolnego nauczyciele, uczniowie, dzieci, pracownicy powinni przeprowadzić dwa test PCR (odstęp 24 godziny). Ostani powinien być zrobiony najpóźniej 24 godz. przed rozpoczęciem roku szkolnego;
  • szkoły czy przedszkola powinny prowadzić kartę zdrowia każdego ucznia, dziecka, nauczyciela i pracownika. W kartach tych znajdą się – oprócz innych informacji – dane dotyczące przemieszania się poszczególnych osób w czasie wakacji i przerw w nauce;
  • po rozpoczęciu roku szkolnego wszyscy wchodzący na teren placówki oświatowej (według regulacji, niezależnie od epidemii, osoby postronne nie maja prawa wejścia na teren placówki oświatowej – ochrona przed napaściami na dzieci) muszą legitymować się wynikiem testu PCR nie starszym niż  24 godziny. Każdej osobie wchodzącej i wychodzącej mierzyć się będzie temperaturę ciała;
  • Po zakończeniu zajęć obowiązkowo przeprowadzane będą testy nukleinowe, a będzie to warunek konieczny, by uzyskać możliwość opuszczenia terenu placówki edukacyjnej. W czasie pobytu w szkole dzieci i nauczyciele zobligowani są do noszenia maseczek ochronnych;
  • Obowiązują zasady dezynfekcji i wietrzenia każdego dnia wszystkich pomieszczeń (od klas, korytarzy, toalet, po stołówki itp.).

Wszystko proste. Testy podstawą prewencji wirusowej. Bez testu nie ma edukacji, pracy, zakupów, nie ma życia.

Źródło:

Społeczeństwo (社会)

Moc paszportów

Legitymując się chińskim paszportem można bez wizy przekroczyć granice 80 państw świata. Daje to chińskim paszportom 69 pozycję w rankingu Henley & Partners Passport Index. W 2021 roku Chiny w tym samym rankingu zajmowały 72 miejsce.

Polska w tym samym rankingu zajęła miejsce 10. Z polskim paszportem bez wizy wjedziemy do 182 państw świata.

Indeks paszportowy ilustruje jaką swobodą podróżowania cieszyć mogą się posiadacze określonych paszportów. Badania bazują na danych dostarczonych przez Międzynarodowy Urząd Transportu Lotniczego. W tym roku w rankingu wzięto pod uwagę paszporty ze 199 państw i 227 docelowych miejsc podróży.

Źródło:

Najsilniejsze gminy Chin

Centrum Badawcze CCID – Consulting County Economic Research Center (赛迪顾问县域经济研究中心) opublikowało listę 100 najbardziej rozwiniętych gmin w Chinach. Pierwsze cztery miejsca zajęły, jak zwykle, gminy z prowincji JiangSu 江苏:

 • KunShan 昆山,
 • JiangYin 江阴,
 • ZhangJiaGang 张家港 oraz
 • ChangShu 常熟.

Gminy te nazywane są „Czterema Małymi Smokami” tej prowincji “四小龙”. W prowincji JiangSu znajdują się też gminy TaiCang 太仓 (7 miejsce) oraz YiXing 宜兴 (8 miejsce).

Na tegorocznej liście 70% gmin z pierwszej dwudziestki (14) to gminy ze wschodnich prowincji JiangSu i ZheJiang.

Źródło:

Ile czasu Chińczycy spędzają w drodze do pracy?

Na to pytanie odpowiada raport z badań przeprowadzonych przez Chińskiej Akademii Planowania Urbanistycznego (中国城市规划研究院). W 2021 roku, ponad 14 milionów osób mieszkających w 44 dużych ośrodkach miejskich Chin spędzało każdego dnia ponad godzinę w drodze do pracy. To 13% wszystkich pasażerów komunikacji miejskiej. Większość użytkowników transportu publicznego, bo aż 76%, dociera do miejsca swojej pracy w czasie nie dłuższym niż 45 minut.

W największych miastach Chin najdłużej do pracy dociera się transportem publicznym w Pekinie. Tu aż 30% pracowników potrzebuje ponad 60 minut, aby dotrzeć do swojego zakładu pracy, a tylko 55% poświęca na to nie więcej niż 45 minut.

Najszybciej dojeżdżają mieszkańcy HaiKou 海口 (stolica południowej prowincji HaiKou 海南- wyspa leżąca naprzeciw Wietnamu): tu 88% osób dojeżdża do pracy w ciągu nie więcej niż 45 minut, a tylko 4% potrzebuje na to więcej niż godzinę.

Szybko do pracy dojeżdżają mieszkańcy WenZhou 温州 (jedno z kluczowych miast we wschodniej prowincji ZheJiang 浙江) – 88% dociera 45 minut, 6% po ponad 1 godzinie.

Szanghaj plasuje się poniżej średniej krajowej: 18% osób potrzebuje ponad godzinę na dojazd do pracy, a 69% dociera w czasie do 45 minut.

Blisko połowa pasażerów komunikacji miejskiej w kraju może cieszyć się tak zwanym „szczęśliwym dystansem”, czyli odległością do 5 km pomiędzy miejscem pracy, a miejscem zamieszkania. Dla największych miast Chin odległość ta średnio przyrasta do 9,4 km.

W 2021 roku 32 miasta uruchomiły nowe linie metra. Ale tylko 17% użytkowników transportu publicznego w Chinach ma stacje metra w odległości do 800 metrów od domu czy biura. W Szanghaju to aż 30% – dzięki niezwykle rozbudowanej sieci kolei podziemnej. Młodzi pracownicy szanghajskich firm mieszkają głównie na przedmieściach. Ich droga do pracy to średnio ok. 15 km.

Źródło:

Zdrowie (健康)

Skąd wziął się Covid-19?

W prestiżowym magazynie naukowym „Science” opublikowano wyniki badan dwóch naukowców amerykańskich wskazujących, że epidemia Covid-19 rozpoczęła się na targu w WuHan 武汉, negujących, że wirus „wydostał się” z lokalnego laboratorium badawczego.

Autorzy raportu przedstawili dane wskazujące na wysokie prawdopodobieństwo pochodzenia wirusa od zwierząt. Za mało prawdopodobne uznano domniemanie, iż koronawirus transmitowany był pomiędzy ludźmi przed listopadem 2019.

Za początek epidemii przyjęto datę 10 grudnia 2019 roku, kiedy wykryto pierwsze przypadki zakażeń osób pracujących, bądź odwiedzających targ w WuHan. Analiza przypadków potwierdziła, że wszystkie zarażone osoby przebywały w tej części targowiska, gdzie handlowano zwierzętami. Jednocześnie uznano za niemożliwe do ustalenia, które konkretnie zwierzęta (nietoperze, jenoty, łuskowce, inne) były nosicielami koronawirusa i pełniły rolę tego nosiciela, który zaraził wirusem ludzi.

Opublikowany w marcu 2021 roku raport Światowej Organizacji Zdrowia wskazywał również, iż najbardziej prawdopodobnym źródłem epidemii COVID-19 były zwierzęta, którymi handlowano na tak zwanym „mokrym targu” w WuHan.

Źródło:

Chiny i Świat (中国和世界)

16 + 1 = 14 + 1

11 sierpnia br. Łotwa i Estonia poinformowały o wycofaniu się z formatu 16+1. Oba państwa uzasadniły swoja decyzję twierdzeniem, iż członkostwo w tej inicjatywie nie odpowiada ich obecnym priorytetom w polityce gospodarczej i zagranicznej. Jednocześnie oba te państwa podkreśliły, iż zależy im na pragmatycznej dwustronnej kooperacji z Chinami i wzmacnianiu wzajemnych relacji, ale opartych na poszanowaniu wartości demokratycznych, prawa międzynarodowego i praw człowieka. W maju 2021 roku z udziału w formacie zrezygnowała Litwa.

Propozycję stworzenie platformy współpracy państw Europy Środkowo-Wschodniej z Chinami, nazwanej inicjatywą 16+1 przedstawił w 2012 roku ówczesny premier ChRL Wen JiaBao 温家宝. A rzecz miała miejsce w Warszawie, ponieważ Polska postrzegana była przez Chiny jako oczywisty lider takiego przedsięwzięcia w regionie.

Obecnie członkami formatu są: Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Słowenia, Chorwacja, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Albania, Macedonia, Grecja. Z 16+1 (później 17+1) pozostało 14+1, ale przyszłość tego projektu jest niepewna, ponieważ wycofanie się z inicjatywy rozważają Czechy i Rumunia.

Źródło:

Ręce precz od Morza Południowochińskiego…

„Morze Południowochińskie nie jest “parkiem safari” dla krajów zewnętrznych ani nie jest “areną walki” dla mocarstw pragnących konkurowania” – powiedział Wang Yi 王毅, minister spraw zagranicznych (外交部) i członek Rady Państwa (国务委员) na konferencji krajów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) poświęconej deklaracji postepowania w sprawie Morza Południowochińskiego.

Źródło:

Zmiany w ONZ

Li JunHua 李军华, doświadczony dyplomata chiński, został mianowany na stanowisko Zastępcy Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Ekonomii i Społecznych. Zastąpił na tym stanowisku swojego ziomka, Liu ZhenMina 刘振民, który zakończył swoją kadencję.

Źródło:

Z trzeciej strony (从第三面)

Tajwan: z dużej chmury mały deszcz

Z początkiem sierpnia przez media polskie i zagraniczne przetoczyła się fala szumu dotycząca Tajwanu.

Najwięcej emocji ocierających się o histerię wywołała sprawa ćwiczeń wojskowych Armii Ludowo-Wyzwoleńczej w ramach tak zwanego „teatru wschodniego”, które miały miejsce w okolicach Tajwanu w terminie zbliżonym do wizyty w Tajpej Nancy Pelosi (przewodnicząca Izby Reprezentantów USA).

Oto kilka istotnych kwestii, których zabrakło w szumie medialnym, którego Państwo doświadczacie:

 • Rzeczone ćwiczenia z użyciem ostrej amunicji zostały zaplanowane z odpowiednim wyprzedzeniem, a informacje na ten temat można było znaleźć bez trudu już w lipcu. Strona chińska, zgodnie z prawem międzynarodowym, poinformowała wszelkie organizacje i instytucje zagraniczne o planowanych ćwiczeniach, uprzedzając o potencjalnym zagrożeniu, które w sposób oczywisty wiąże się z tego rodzaju działaniami;
 • Ćwiczenia odbywały się na ścisłe wyznaczonych i określonych geograficznie akwenach zlokalizowanych wokół wyspy, ale nie zagrażających szlakom morskim i/lub lotniczym;
 • Ćwiczenia zgodnie z planem miały zacząć się w dniu wizyty Nancy Pelosi na Tajwanie (Amerykanie znali tę datę z wyprzedzeniem) – strona chińska przesunęła ich rozpoczęcie na dzień po opuszczeniu wyspy przez Pelosi;
 • Oprócz zapowiedzi nałożenia sankcji na Tajwan, czy USA – jak do tej pory – nie wydarzyło się nic. Sankcje pozostają wyłącznie zapowiedzią, ale nie realizowaną. Jedynie pani Pelosi ma zakaz wjazdu do Chin. Zawieszono chińsko-amerykański dialog wojskowy i klimatyczny. Z dużej chmury mały deszcz. A w tle nadal trwają konsekwentne przygotowania do pierwszego osobistego spotkania prezydenta Xi z prezydentem Bidenem, co ma nastąpić w trakcie szczytu państw G20 na Bali w Indonezji (listopad br.);
 • Padło dużo mocnych, zdecydowanych słów, zapowiedzi i protestów dyplomatycznych na linii Chiny – USA. Ale nie udzielił na ten temat żadnej wypowiedzi ani Xi JinPing 习近平 ani premier Li KeQiang 李克强. Nikt nie zatrzasnął drzwi dla dalszego dialogu.
 • Media i medialni eksperci zaczęli wieszczyć niechybną inwazję Chin na Tajwan. Nic takiego nie wchodzi w grę. Jedyna sytuacja, w której takie rozwiązanie mogłoby być rozważane: Tajwan ogłasza niepodległość lub/i dochodzi do ingerencji zbrojnej państwa trzeciego mającej na celu zagrożenie Tajwanowi, lub wsparcie sił separatystycznych na Tajwanie.
 • 10 sierpnia br. biuro informacyjne rządu opublikowało „białą księgę” na temat Tajwanu i wizji zjednoczenia Chin w nowej erze. To trzecia taka „biała księga”. Poprzednie opublikowano w 1993 i 2000 roku. Tym razem wyraźnie określono kroki, jakie będą podejmowane dla pokojowego zjednoczenia Tajwanu z Chinami kontynentalnymi. Zgodnie z dokumentem Tajwan uzyska status “specjalnego regionu administracyjnego”, a zarazem znacznie większą autonomię niż uzyskał Hong Kong w ramach zasady „jeden kraj, dwa systemy”.
 • Inwazja Chin na Tajwan nie ma uzasadnienia ekonomicznego. Chiny są największym partnerem handlowym Tajwanu. W roku 2021 wartość wzajemnych obrotów handlowych osiągnęła wartość 328,34 mld USD (ok. 1,489 bln PLN). Chiny są największym rynkiem zbytu dla towarów z Tajwanu. Tajwańczycy w 2021 roku zainwestowali w Chinach kontynentalnych 71,343 mld USD (ok. 323,684 mld PLN). W Chinach znajdują się największe i najważniejsze zakłady produkcyjne należące do tajwańskich inwestorów, wśród których znajdują się tacy jak TSMC (mikroprocesory), czy Foxconn Technology (producent sprzętu Apple).

Źródło:

Strefy sierpniowych ćwiczeń wojskowych. (czarny kolor – marzec 1996; czerwony – sierpień 2022; niebieska linia mediany)

Mapa według FBI

Mapa według Sky News

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 26/2022 www.chiny24.com

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button