Wiadomości

Chiny wprowadzają kontrolę eksportu technologii i produktów “podwójnego zastosowania”

Z początkiem grudnia br. Chiny planują zaostrzyć kontrolę eksportu kluczowych technologii i produktów „podwójnego zastosowania”, w tym surowców i metali, takich jak wolfram, grafit, magnez i stopy aluminium powszechnie stosowane w łańcuchach dostaw technologii.

Chińskie Ministerstwo Handlu ujawniło szczegółowe specyfikacje technologii i produktów podwójnego zastosowania – wykorzystywanych zarówno do celów cywilnych, jak i wojskowych – które będą podlegać kontroli eksportu. Przepisy zaczną obowiązywać 1 grudnia 2024 roku.

Posunięcie to można odebrać jako reakcję na zwycięstwo byłego prezydenta USA Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich i jego deklaracje dotyczące zwiększenia napięcia w relacjach handlowych z Chinami

Materiały takie jak grafit, stopy aluminium i stopy tytanu, które są szeroko stosowane w produkcji produktów elektronicznych, znajdują się na liście Ministerstwa Handlu ChRL i będą podlegać kontroli eksportu, jeśli ich specyfikacje są zgodne z nowymi zasadami. Nowe kontrole obejmują również stopy wolframu i magnezu, które spełniają określone specyfikacje.

I tak na przykład eksporterzy stopów aluminium o ekstremalnej elastyczności i średnicy zewnętrznej większej niż 75 milimetrów będą musieli ubiegać się o licencję eksportową od Ministerstwa Handlu – wynika z oficjalnej listy produktów podwójnego zastosowania.

Chiny kontrolują ponad 80% wydobycia i przetwarzania globalnej podaży wolframu, wraz z około 90% globalnej produkcji magnezu, zgodnie z szacunkami Unii Europejskiej dotyczącymi globalnych dostaw materiałów krytycznych.

Wszystkie te krytyczne metale są nie tylko szeroko stosowane w łańcuchu dostaw elektroniki, ale są również niezbędne do budowy sprzętu obronnego, broni, lotnictwa i statków kosmicznych.

Lista kontroli eksportu obejmuje również niektóre urządzenia do testowania i produkcji, takie jak przetworniki analogowo-cyfrowe, które mogą działać w temperaturach od 125 C do minus 54 C, oraz urządzenia do separacji izotopów litu i sprzęt produkcyjny.

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., (TSMC) największy na świecie producent chipów, powiadomił niektórych chińskich klientów zlecających produkcję procesorów graficznych i przeznaczonych dla rozwiązań AI, że wstrzymuje produkcję 7-nanometrowych chipów zamówionych przez nich. TSMC zdecydował się na taki ruch, aby uniknąć naruszenia rygorystycznych kontroli eksportowych Waszyngtonu wobec chińskich firm znajdujących się na czarnej liście. Jest wśród nich na przykład Huawei Technologies.

Chiny z kolei ze swej strony zaostrzają kontrolę eksportu krytycznych materiałów, takich jak gal, german, metale ziem rzadkich i antymon. Bez tych materiałów produkcja układów półprzewodnikowych, ale również urządzeń dla energetyki ze źródeł odnawialnych, czy chociażby nowoczesnych systemów celowniczych jest utrudniona, lub niemożliwa.

Źródło: SCMP

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button