Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie
Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie to nasz nowy cykl, dzięki któremu postaramy się dostarczać Państwu więcej informacji z Chin i o Chinach. Bazujemy przede wszystkim na źródłach chińskich.
Opinie, kóre prezentujemy w tym cyklu nie są opiniami naszymi, a takimi, które funkcjonują w chińskiej przestrzeni medialnej i informacyjnej.
Mamy nadzieję, że przedstawiane przez nas fakty, wydarzenia, opinie pozwolą przyblizyc Państwu obraz współczesnych Chin widzianych od środka, a nie poprzez różnej jakości pryzmaty ośrodków zewnętrznych.
Ekonomia (经济), Biznes (生意)
Państwowy Urząd Statystyczny (国家统计局) podał najnowsze dane dotyczące stanu gospodarki w lipcu 2022. Najważniejsze dane są następujące:
Źródło: Państwowy Urząd Statystyczny (国家统计局), (r/r – rok do roku; m/m – miesiąc do miesiąca; )
- Z przedstawionych danych wynika, iż wciąż dużym problemem jest sytuacja na rynku nieruchomości oraz kondycja deweloperów.
- Niepokojąco rośnie bezrobocie w grupie wiekowej od 16 do 24 lat.
- Wciąż niski jest poziom konsumpcji, choć z miesiąca na miesiąc rośnie. Podobny trend obserwowany jest w usługach, które zdają się wychodzi z okresu stagnacji.
- Rośnie inflacja i ceny żywności, wciąż jednak mieszczą się w założonych na ten rok widełkach do 3%.
- Mocną stroną jest jak zwykle handel zagraniczny, a eksport powrócił do wzrostów dwucyfrowych.
- Produkcja przemysłowa stopniowo odzyskuje swoje tempo, ale silnym stymulatorem są tu inwestycje państwowe i projekty infrastrukturalne.
Źródła:
Nieruchomości (房地產)
Z analizy cen mieszkań w 70 miastach różnej wielkości wynika, że w miastach największych (powyżej 10 mln ludności) ceny mieszkań na rynku pierwotnym w lipcu wzrosły o 3,1% r/r, a na rynku wtórnym o 0,9% r/r. W miastach tzw. drugiego i trzeciego kręgu (poniżej 10 mln, poniżej 5 mln) ceny spadają. Tam sektor nieruchomości i deweloperzy mają najwięcej problemów. W przeciwieństwie do ośrodków jak Pekin, Szanghaj, GuangZhou, ShenZhen, gdzie i budownictwo mieszkaniowe, i sprzedaż mieszkań mają się dobrze.
Źródło:
http://www.ce.cn/xwzx/gnsz/gdxw/202208/15/t20220815_37962755.shtml
Transport (交通运输)
W lipcu firmy kurierskie dostarczyły w Chinach 9,65 mld przesyłek. To wzrost o 8,0% r/r. Zaś w całym okresie od stycznia do lipca 2022 dostarczono w sumie 60,89 mld przesyłek – również wzrost – o 4,3% r/r.
- 86,3% wszystkich przesyłek to te wysyłane i odbierane na obszarze danej miejscowości,
- 12,0% to przesyłki międzymiastowe,
- 1,7% to przesyłki międzynarodowe.
Najaktywniejsze regiony pod względem usług kurierskich to prowincje wschodnie i centralne: odpowiednio 77,1% i 15,4%). Na zachodzie kraju przesłano 7,5% z ogólnej liczby przesyłek.
Źródło:
http://www.gov.cn/xinwen/2022-08/15/content_5705369.htm
Nauka (科学), Edukacja (教育)
Instytut World-Class Universities Research Center przy Shanghai JiaoTong University, (上海交通大学世界一流大学研究中心) opublikował kolejny Academic Ranking of World Universities (ARWU). To uznany i prestiżowy ranking ranking tysiąca najlepszych szkół wyższych na świecie.
W tym roku w pierwszej setce znalazło się 10 chińskich uniwersytetów:
- Uniwersytet TsingHua (清华大学) z Pekinu (26),
- Peking University (北京大学) z Pekinu (34),
- ZheJiang University (浙江大学) z HangZhou 杭州 (36),
- ShangHai JiaTong University (上海交通大学) (54),
- China Scienece and Technology University (中国科学技术大学) z Hefei 合肥 (62),
- ShangHai FuDan University (上海复旦大学) (67),
- Sun Yat Sen (ZhongShan) University (中山大学) z GuangZhou 广州 (79),
- HuaZhong University of Science and Technlogy (华中科技大学) z WuHan (96),
- Hong Kong Univeristy (香港大学) (97).
Co roku w ramach przygotowywanie rankingu ocenianych jest ponad 2500 uniwersytetów, z których na listę trafia 1000 najlepszych. Dokładne miejsce w rankingu znane jest tylko w przypadku 100 najlepszych uczelni świata. Pozostałe wymieniane są w grupach liczących 50 czy 100 placówek. Jak zwykle najlepszy na świecie jest amerykański Harward. Polski najlepszy uniwersytet to Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski (są w piątej setce – zajęły miejsca między 401-500).
Ranking ARWU tworzony jest w oparciu sześć obiektywnych wskaźników. Brane są pod uwagę m.in. liczba absolwentów i pracowników, którzy otrzymali Nagrody Nobla i Medale Fields’a, liczba wysoko cytowanych badaczy, liczba artykułów opublikowanych w czasopismach “Nature” i “Science” oraz publikacji, które znalazły się w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index – Expanded oraz Social Sciences Citation Index).
Źródło:
https://www.shanghairanking.cn/
Finanse – Banki – Kapitał (财政 – 银行 – 资本)
Czerwiec był siódmym miesiącem z rzędu, w którym Chiny wyprzedawały obligacje skarbowe rządu Stanów Zjednoczonych. Tym razem pozbyły się papierów o wartości 13 mld USD (ok. 59,72 mld PLN). Na koniec czerwca br. Chiny były wciąż drugim co do wielkości wierzycielem USA (po Japonii), a wartość obligacji amerykańskich posiadanych przez Chiny w owym czasie wynosiła 967,8 mld USD (ok. 4,45 bln PLN). To poziom najniższy od 12 lat.
Źródło:
https://www.thepaper.cn/newsDetail_forward_19473792
Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny
e-mail: azliang@chinamail.com
Redakcja: Leszek B. Ślazyk
e-mail: kontakt@chiny24.com
© Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie – www.chiny24.com