WiadomościWiadomości

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie

24.08.2022

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie to nasz nowy cykl, dzięki któremu postaramy się dostarczać Państwu więcej informacji z Chin i o Chinach. Bazujemy przede wszystkim na źródłach chińskich.

Opinie, które prezentujemy w tym cyklu nie są opiniami naszymi, a takimi, które funkcjonują w chińskiej przestrzeni medialnej i informacyjnej.

Mamy nadzieję, że przedstawiane przez nas fakty, wydarzenia, opinie pozwolą przybliżyć Państwu obraz współczesnych Chin widzianych od środka, a nie poprzez różnej jakości pryzmaty ośrodków zewnętrznych. 

Ekonomia (经济), Biznes (生意)

Motory chińskiej gospodarki to sześć prowincji:

 • GuangDong 广东,
 • JiangSu 江苏,
 • ZheJiang 浙江,
 • ShanDong 山东,
 • HeNan 河南 i
 • SiChuan 四川.

Ich ekonomie odpowiadają za 45% gospodarki ChRL.

W prowincjach tych zarejestrowano 40% wszystkich pomiotów gospodarczych Chin. Aż 60% dochodu centralnego budżetu pochodzi z czterech prowincji: GuangDong, JiangSu, ZheJiang, ShanDong.

Wspomniane sześć prowincji plus cztery wydzielone miasta: Pekin/BeiJing/北京, TianJin 天津, Szanghaj/ShangHai/上海, ChongQing 重庆, stanowią podstawę finansów całego państwa.

To zdanie premiera Li Ke Qianga 李克强, które przekazał przedstawicielom władz wszystkich prowincji i regionów Chin na sympozjum w dniu 16.08.2022 roku. Sympozjum poświęcone było sytuacji ekonomicznej Chin.

Źródło:

https://www.chinanews.com.cn/gn/2022/08-17/9830089.shtml

Większość spółek notowanych na giełdzie w Szanghaju oraz ShenZhen, w projektach związanych z inicjatywą „Pasa i Drogi” (“一带一路”), przedkłada nad inne kraje Azji Południowowschodniej. Spółki te najchętniej angażują się w projekty „Pasa i Drogi” w Wietnamie, Singapurze, Tajlandii, Indonezji, Malezji i Filipinach.

Takie wnioski płyną z lektury „Białej Księgi 2021 o budowaniu Pasa i Drogi przez chińskie spółki giełdowe” 《中国上市公司共建“一带一路”白皮书2021》 opracowanej przez Stowarzyszenie Spółek Giełdowych Chin (中国上市公司协会) we współpracy z zarządami wymienionych giełd.

Chińskie spółki w ramach projektów „Pasa i Szlaku” najchętniej uczestniczą w tych związanych z dostawami towarów i sprzedażą, biorą na siebie generalne wykonawstwo, świadczą usługi kapitałowe, zapewniają finasowanie.

Źródło:

https://www.chinanews.com.cn/gn/2022/08-18/9830495.shtml

Nieruchomości (房地產)

Według Ministerstwa Mieszkalnictwa i Urbanizacji Miast oraz Wsi (住房和城乡发展部) w ciągu ostatnich dwóch lat wybudowano w Chinach 2,56 mln lokali komunalnych przeznaczonych do najmu długoterminowego.

14 letni plan rozwoju gospodarczo-społecznego 2021-2025 zakłada wybudowanie ponad 8,7 mln tego typu mieszkań.

Źródło:

https://www.chinanews.com.cn/gn/2022/08-17/9829372.shtml

Energetyka (精力)

W pierwszych siedmiu miesiącach 2022 roku zainstalowano w Chinach elektrownie wiatrowe o mocy 58,46 GW, która przekroczyła wielkość mocy siłowni wiatrowych zainstalowanych i włączonych do sieci w całym 2021 roku. Na dzień dzisiejszy elektrownie wiatrowe w Chinach generują zaledwie 20% zakładanej, docelowej ilości energii.

Źródło:

https://economy.caixin.com/2022-08-17/101927025.html

Motoryzacja (汽车)

15 sierpnia br., w niecałe trzy lata od uruchomienia produkcji, z taśmy montażowej Tesla ShangHai Co., Ltd.  (特斯拉上海有限公司) zjechał milionowy wyprodukowany tu samochód elektryczny. Produkcja realizowana w Szanghaju stanowi trzecią część globalnej produkcji Tesli.

Fabryka w Szanghaju może każdego roku dostarczać 750,000 nowych samochodów. Jej moce produkcyjne są już teraz większe niż macierzystego zakładu w Kalifornii (USA). Gigafabryka w Szanghaju stała się największą bazą produkcji oraz eksportu w całej korporacji Tesli. Auta produkowane w Szanghaju już w 95% składane są z części produkowanych przez chińskich dostawców.

Amerykanie planują rozbudowę bazy produkcyjnej w Chinach. Prawdopodobnie zostanie powiększona fabryka w Szanghaju.

Tesla była w lipcu br. czwartym producentem samochodów elektrycznych w Chinach.

Źródło:

Technologie (技术)

Z pewnym niedowierzaniem odnotowano opublikowanie artykułu Elona Muska na łamach magazynu „China Netcom” 《中国网信》, periodyku należącego do… głównego organu kontroli Internetu w Chinach, czyli Administracji Cyberprzestrzeni Chin (国家互联网信息办公室).

Artykuł nosi wymowny tytuł: „Wiara w technologię dla lepszej przyszłości” 《相信科技创造美好未来》.

We wstępie do tego tekstu E. Musk napisał: „Jestem niezwykle szczęśliwy, że mogę podzielić się swoimi przemyśleniami na temat technologii i humanitarnej wizji przyszłości z moimi chińskimi przyjaciółmi”.

Musk stwierdza w artykule m.in., że w miarę przyspieszenia rozwoju technologia może pewnego dnia przekroczyć ludzkie zrozumienie i kontrolę. Pod tym względem niektórzy są optymistami, niektórzy pesymistami. Musk osobiście wierzy, że dopóki nie zwiedzie nas samozadowolenie i niecierpliwość, przyszłość ludzkości, napędzana mocą technologii, będzie jasna. Bowiem jeśli ludzie chcą uczynić przyszłość dobrą, powinni działać tak, aby po prostu uczynić ją dobrą. Uważa, iż w obliczu wzrostu tempa rozwoju technologii zmieniających życie, w świecie gwałtownie się rozwijającym i zmieniającym, życie to coś więcej, niż rozwiązywanie jednego problemu po drugim. Dziś, jak nigdy wcześniej musimy patrzeć w przyszłość i chcemy mieć pewność, że to co nadejdzie, będzie dobre. Ma nadzieję, że wielu decydentów i zwykłych ludzi przyłączy się do walki o jak najszybsze przejście na nowe, bezpieczne dla środowiska źródła energii.

Elon Musk zaprasza w tekście do współpracy podobnie myślących chińskich partnerów, którzy dołączą do niego w poszukiwaniu czystej energii, którzy chcą rozwijać sztuczną inteligencję, możliwości współpracy człowiek-maszyna, którzy chcą podbijać przestrzeń kosmiczną i wspólnie stworzyć przyszłość, której warto oczekiwać.

Źródła:

Od początku tego roku Administracja Cyberprzestrzeni Chin (中国国家互联网信息办公室) usunęła z Internetu ponad 2,35 miliona nielegalnych krótkich filmów, ukarano ponad 220 tys. prezenterów livestream, w tym zamknięto części ich kont, a w niektórych przypadkach całe serwisy internetowe.

Kary związane były z naruszeniem przez nadawców regulacji obowiązujących livestreamerów m.in. przez rozpowszechnianie fałszywych informacji, prowadzenie serwisu bez odpowiednich uprawnień, upublicznianie treści niewłaściwych, szczególnie o naturze seksualnej, nieetycznej, wulgarnej, ekstrawaganckiej, czy promującej hazard.

Źródła:

https://www.thepaper.cn/newsDetail_forward_19507621

Ponad 70% pracowników HuaWei Technologies Co., Ltd. (华为技术有限公司) jest w wieku powyżej 30 lat. Jak wskazuje raport na temat rozwoju korporacji w 2021 roku, ponad połowa z nich ma tytuł magistra. Na koniec grudnia 2021 roku firma zatrudniała 195 tys. pracowników, w tym 107 tys. zaangażowanych jest w prace badawczo-rozwojowe (54,8% wszystkich zatrudnionych). Na działania R&D HuaWei wydał w ubiegłym roku 142,7 mld RMB (ok. 97,17 mld PLN), co stanowiło 22,4% całego dochodu grupy. W zagranicznych oddziałach HuaWei pracuje ponad 4 tys. cudzoziemców.

Źródła:

https://www.shobserver.com/staticsg/res/html/web/newsDetail.html?id=519053&sid=11

Społeczeństwo (社会)

WenZhou 温州 (trzeci co do wielkości ośrodek biznesu we wschodniej prowincji ZheJiang 浙江) wprowadza nowy standard określania zasobności rodzin. Opiera się on o kryterium dochodowości. Rozszerzono przedział średnio zamożnych rodzin. Obecnie za średnio zamożne uważane są rodziny (gospodarstwa domowe) z dochodem rocznym na głowę od 100 000 do 500 000 RMB (od ok. 68,1 tys. PLN rocznie, czyli 5 675 PLN miesięcznie do 340,52 tys. PLN rocznie, czyli 28 376 PLN miesięcznie.

Rodziny ubogie zaś to takie, które osiągają roczny dochód na głowę nie przekraczający 33 500 RMB (ok. 22,88 tys. PLN rocznie, czyli 1 906 miesięcznie.

Dla rodzin ubogich lokalne władze przewidują liczne ulgi, subsydia i szeroką pomoc. To najszerszy taki program w skali Chin. Obejmuje on m.in. pomoc w znalezieniu zatrudnienia, bezpłatne szkolenie i przyuczenie do zawodu, nisko oprocentowany kredyt dla tych, którzy zdecydują się prowadzić, lub już prowadzą mały biznes, bezpłatną pomoc prawną, dodatki dla dzieci chodzących do szkoły, zasiłki rodzinne, fundusze na wynajęcie mieszkania (w przypadku braku własnego lokum), bezpłatne media (woda, gaz, energia elektryczna, TV kablowa), zapewnienie ubezpieczenia medycznego.

Źródło:

https://www.guancha.cn/politics/2022_08_17_654057.shtml

Władze Szanghaju, wzorem innych miast, aby pobudzić i promować konsumpcję, rozpoczynają wydawanie elektronicznych kuponów umożliwiających dokonywanie zakupów w sieci. Kupony dystrybuowane są poprzez aplikację mobilną „Kochaj Szanghaj” (爱购上海).

W pierwszym etapie akcji rozprowadzone zostaną kupony o wartości 200 mln RMB (ok. 136,21 mln PLN). Jeśli osoba zrobi zakupy w sieci o wartości powyżej 100 RMB (ok. 68,10 PLN), przysługiwać jej będzie kupon 50 RMB (ok. 34,05 PLN). W przypadku zakupów powyżej 50 RMB – kupon wartości 25 RMB (ok. 17,02 PLN). Kupony przysługują wszystkim mieszkańcom miasta w wieku powyżej 18 roku życia, w tym cudzoziemcom. Kupony można będzie wykorzystać w ciągu 20 dni od ich otrzymania. Zainteresowani kuponami mogli rejestrować się w dniach 20. – 22.08. poprzez platformy płatnicze e-commerce:

 • AliPay (支付宝),
 • WeChatPay (信支付) oraz
 • YunShanPay (云闪支付), należącą do Stowarzyszenia Banków Chin (中国银行业协会).

Zapowiedziane są jeszcze dwa etapy wydawania elektronicznych kuponów o łącznej wartości:

 • 500 mln RMB (ok. 340,54 mln PLN) oraz
 • 300 mln RMB (ok. 204.31 mln PLN).

Wszystkie te akcje przeprowadzone zostaną do końca bieżącego roku kalendarzowego.

Źródło:

https://www.kankanews.com/a/2022-08-17/00310210970.shtml?appid=1048937

 

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie – www.chiny24.com

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button