WiadomościWiadomości

Duże jest piękne – fuzja domów maklerskich

Wszystko wskazuje na to, że w Chinach utworzona zostanie największa firma zajmująca się obrotem papierami wartościowymi. Dwa wiodące chińskie biura maklerskie, czyli GuoTai JuNan Securities Co. Ltd. (chin. 国泰君安证券有限公司) oraz HaiTong Securities Co. Ltd. (chin. 海通证券有限公司) ogłosiły zamiar dokonania fuzji. Jeśli dojdzie ona do skutku, będzie to najbardziej spektakularna transakcja od czasu, gdy decydenci i organy regulacyjne Chinach, pod koniec ubiegłego roku, zapowiedziały wsparcie w tworzeniu najwyższej klasy banków inwestycyjnych poprzez restrukturyzację lub fuzję wiodących firm zajmujących się papierami wartościowymi. Biorąc pod uwagę wolę władz zatwierdzenie połączenia obu spółek przez organy regulacyjne, zarządy i akcjonariuszy nie powinno napotkać szczególnych trudności.

Obrót akcjami obu spółek, które są notowane na giełdach w Szanghaju, ShenZhen i w Hong Kongu, został tymczasowo zawieszony. Oczekuje się, że stan taki trwać będzie nie dłużej niż 25 dni roboczych. Fuzja odbędzie się poprzez wymianę akcji.

Po połączeniu nowa spółka maklerska będzie dysponować aktywami o łącznej wartości 1,68 bln RMB (ok.916 mld PLN) i przewyższy pod tym względem państwową spółkę (Citic Securities Co. Ltd. (chin. 中信证券有限公司), która do tej pory była największą w tej branży w Chinach.

Kwota astronomiczna, ale i tak nowa spółka znajdować się będzie pod względem wartości aktywów daleko w tyle za czołowymi globalnymi bankami inwestycyjnymi, takimi jak JPMorgan Chase & Co., Goldman Sachs Group Inc. czy Morgan Stanley.

Celem fuzji dwóch chińskich gigantów maklerskich – jak uważają analitycy – jest zwiększenie zainteresowania inwestorów akcjami brokerów w perspektywie krótkoterminowej, a także pomoc sektorowi finansowemu w przywróceniu równowagi w trudnych cyklach rynku kapitałowego i w zaostrzonym otoczeniu regulacyjnym.

Kontekst. Chiński rząd od ponad dekady wzywa sektor maklerski do konsolidacji. W 2005 roku Rada Państwa ChRL wydała komunikat mający na celu ograniczenie ryzyka w firmach zajmujących się obrotem papierów wartościowych. Władze już wówczas zachęcały firmy z odpowiednim potencjałem do wchodzenia w alianse, prowadzenia do fuzji i przejęć (M&A). Z kolei tym słabszym zalecano restrukturyzację dla zwiększenia zdolności zarządzania ryzykiem i poprawy perspektyw rozwoju. W 2008 roku Rada Państwa wprowadziła politykę, zgodnie z którą jeden podmiot mógł jednocześnie posiadać pakiet kontrolny w jednej firmie z branży papierów wartościowych i pakiet mniejszościowy w innej, co wywołało falę fuzji i przejęć, ponieważ firmy zaczęły dostosowywać się do tego wymogu.

Według analityków konsolidacje te wynikały głównie z polityki rządu, a nie z potrzeb rynku.

W 2023 roku sektor odnotował kolejną falę fuzji i przejęć, ale transakcje były głównie napędzane potrzebą małych i średnich firm, aby poradzić sobie z wewnętrznymi kwestiami zarządzania lub kryzysami zadłużenia w obliczu załamania na giełdzie.

W październiku br. Centralna Konferencja Finansowa (chin.中央财政工作会议), odbywająca się dwa razy w ciągu dekady konferencja najważniejszych decydentów sektora finansowego, zobowiązała się do „wspierania tworzenia najwyższej klasy banków inwestycyjnych”.

Na początku listopada br. Chińska Komisja Papierów Wartościowych (CSRC, chin. 中国证券监督管理委员会) przedstawiła więcej szczegółów, obiecując wsparcie dla wiodących firm zajmujących się papierami wartościowymi w zakresie restrukturyzacji lub fuzji i przejęć. W marcu br. CSRC wydała wytyczne mające na celu przyspieszenie tworzenia banków i instytucji inwestycyjnych pierwszego poziomu, dążąc do stworzenia około 10 wiodących w branży banków i instytucji inwestycyjnych w ciągu około pięciu lat. Wytyczne stawiają za cel utworzenia do 2035 roku od dwóch do trzech banków inwestycyjnych o globalnej konkurencyjności i wiodącej pozycji na globalnym rynku.

Według danych Chińskiej Komisji Papierów Wartościowych, pod koniec lipca br. w Chinach działało 121 licencjonowanych firm zajmujących się obrotem papierami wartościowymi.

Na podstawie:

  • baijiahao.baidu.com;
  • m.bbtnews.com.cn;

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button